Algorytm oceni zdolność kredytową. Polskie rozwiązanie ma 95 proc. skuteczność

Algorytm oceni zdolność kredytową. Polskie rozwiązanie ma 95 proc. skuteczność

Sztuczna inteligencja oceni zdolność kredytową
Sztuczna inteligencja oceni zdolność kredytową
Źródło zdjęć: © Pixabay
04.05.2021 12:05

Sztuczna inteligencja oceni, czy będziemy wiarygodnymi klientami dla instytucji finansowych. Jak wynika z najnowszych badań, skuteczność algorytmu jest na poziomie 95 proc., co może oznaczać, że w przyszłości zastąpi analityków bankowych.

Katowicki Epeer poinformował, że po sześciu miesiącach "uczenia się", sztuczna inteligencja była w stanie z 95 proc. skutecznością ocenić zdolność kredytową osoby starającej się o pożyczkę. 

W 2019 roku, kiedy firma po raz pierwszy zaprezentowała swój pomysł na StartupBootcamp FinTech Dubaj, rozwiązanie zostało uznane za jedno z najbardziej rewolucyjnych w branży finansowej. Od tego czasu minęły 2 lata i o polskim startupie robi się coraz głośniej. 

Pierwsze dane potwierdzające wyniki tzw. scoringu behawioralnego sprawiły, że polskie rozwiązanie znalazło się w ścisłej czołówce tych stosowanych w Europie, gdzie analityków zastąpiono algorytmami. 

- Scoring behawioralny polega na ocenie ryzyka kredytowego za pomocą Sztucznej Inteligencji, Machine i Deep Learningu na podstawie informacji na temat zachowania użytkowników epeera - wyjaśnił Maciej Jarząb, CEO Epeera. - Bazujemy na ponad 1000 pojedynczych informacji, które skategoryzowaliśmy w 17 grupach. Korelacje są czasami mocno zaskakujące.

Dla przykładu: dane wskazują, że młode mamy są świetnymi pożyczkobiorcami, a osoby interesujące się modą i branżą beauty nie mają problemu ze spłatą długów. O wiele gorzej wypadają osoby interesujące się podróżami, biznesem i nieruchomościami, czytamy w raporcie Epeera.

- Rzeczywistość znacznie przerosła nasze oczekiwania. Skuteczność uczenia się naszych algorytmów jest niewiarygodnie wysoka. Wszystko wskazuje na to, że za pół roku będziemy mogli ogłosić 99 proc. skuteczność naszego scoringu - dodał Marcin Bierut współzałożyciel startupu. 

Wspomniał również, że przy pracach nad algorytmem pomogły Microsoft Azure i Algolytics. W rozwój tego rozwiązania zainwestowali także fundusz inwestycyjny Evig Alfa, ukraiński inwestor Taras Pylypiuk i wiele wskazuje na to, że wkrótce grono to powiększy się też o Carlson Investements S.A. 

Polski startup zamierza do końca II kwartału br. roku rozpocząć działalność na Ukrainie i kolejnych rynkach na wschodzie. Do końca roku firma chce również rozwijać się na rynku hiszpańskojęzycznym, m.in. w Ameryce Południowej. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)