Albatrosy z nadajnikami na grzbiecie pomogą w znalezieniu nielegalnych łowisk

Albatrosy z nadajnikami na grzbiecie pomogą w znalezieniu nielegalnych łowisk

Albatrosy z nadajnikami na grzbiecie pomogą w znalezieniu nielegalnych łowisk
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons, Lic. CC BY 2.0 | nomis-simon
Patryk Korzeniecki
28.01.2020 21:38, aktualizacja: 29.01.2020 10:44

Nielegalne połowy ryb są sporym problemem. Rozwiązanie jest jednak w zasięgu ręki, a raczej skrzydła - do patrolowania mogą zostać wykorzystane ptaki.

Załogi statków rybackich czasami wyłączają lampy ostrzegawcze. Zmniejszają w ten sposób szansę na to, że zostaną przyłapani na nielegalnych działaniach. Służby znalazły jednak na to sposób.* W patrolach mają pomóc morskie ptaki.*

Albatrosy z radarami na grzbiecie

Zdarza się, że łodzie wyłączają światła na morzu. Załogi chcą się ukryć przed patrolami, kiedy łowią ryby bez licencji lub kiedy przenoszą złowione owoce morza na statki towarowe.

New York Times informuje, że w znalezieniu ukrytych statków mogą pomóc ptaki morskie. Zwierzęta z doczepionymi radarami potrafią dyskretnie wykryć takie łodzie.

Henri Weimerskirch, ekolog morski z Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych w Chizé zauważa, że albatrosy są idealnymi kandydatami do wyśledzenia ukrywających się statków. Są to zwierzęta długodystansowe, przelatują spore odległości - dzięki temu potrafią znaleźćnielegalne połowy nawet w głębokim morzu. Poza tym łodzienprzyciągają naturalnie ich uwagę.

Sprzęt przyczepiany do ptaków składa się z nadajnika GPS i wymienionego radaru. Pierwszy z nich transmituje lokalizację, a drugi skanuje obszar morza. Ekwipunek został też wzbogacony o nadajnik, który przekazuje zdobyte dane do do satelitów.

System przeszedł już pierwsze próby

Omawiany pomysł został już sprawdzony. Przy pierwszym podejściu ptaki znalazły 353 statki, jednak tylko 253 z nich nadawało informacje i swoim położeniu. 253 z nich milczało. Jedna trzecia łodzi ukrywała się przed światem.

Każda jednostka powinna być wyposażona w transponder, który nadaje podstawowe informacje: kurs, prędkość i inne dane wymagane przez Międzynarodową Organizację Morską.

System jest naprawdę dużym osiągnięciem, ponieważ pozwala na monitorowanie morza praktycznie w czasie rzeczywistym. Weimerskirch informuje, że zespół pracuje nad miniaturyzacją nadajników. Dzięki temu będą mniej inwazyjne.

Źródło: nytimes.com, sciencemag.org

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)