Aktualizacja routera wyłącza szyfrowanie sieci WLAN

Aktualizacja routera wyłącza szyfrowanie sieci WLAN

Aktualizacja routera wyłącza szyfrowanie sieci WLAN
Źródło zdjęć: © Jupiter Images
25.06.2010 15:15

Rozprowadzana centralnie przez niemieckiego dostawcę Internetu Teleos za pomocą metody zdalnej konserwacji TR-069 aktualizacja firmware'u na niektórych routerach Tilgin przypadkowo wyłączyła szyfrowanie sieci WLAN. Jako że użytkownicy zwykle nie dowiadują się o takich aktualizacjach, u niektórych domowa sieć WLAN była niezabezpieczona.u

Rozprowadzana centralnie przez niemieckiego dostawcę Internetu Teleos za pomocą metody zdalnej konserwacji TR-069 aktualizacja firmware'u na niektórych routerach Tilgin przypadkowo wyłączyła szyfrowanie sieci WLAN. Jako że użytkownicy zwykle nie dowiadują się o takich aktualizacjach, u niektórych domowa sieć WLAN była niezabezpieczona.

Problem został dostrzeżony jeszcze w lutym 201. roku po zgłoszeniach dwóch klientów. Teleos sprawdził te doniesienia i według własnych deklaracji telefonicznie skontaktował się z 500 klientami, których ten incydent mógł dotyczyć. U około 100 klientów sieć WLAN funkcjonowała i była niezaszyfrowana, ale technicy pomogli w rozwiązaniu problemu i przywróceniu szyfrowania. Według oficjalnych informacji, przyczyną usterki była błędna aktualizacja firmware'u przekazana przez producenta routera.

Obraz
© (fot. Jupiter Images)

Najwyraźniej jednak wiadomość nie dotarła do wszystkich. Jeden z użytkowników twierdzi, że dopiero pod koniec maja zauważył, że jego ustawienie szyfrowania WPA2 zostało wyłączone. Nikt się do niego wcześniej nie zwrócił ani telefonicznie, ani pisemnie. Dwa tygodnie po zgłoszeniu tej sprawy firmie Teleos oddzwonił do niego technik. Czytelnik krytykował przede wszystkim to, że bez własnego zaangażowania mógłby zostać pociągnięty do odpowiedzialności jako współsprawca naruszeń prawa autorskiego – co by było, gdyby sąsiad za pomocą jego sieci pobierał nielegalne treści z Internetu?

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)