Airbus Beluga XL: pierwszy lot testowy. Samolot, który wygląda jak uśmiechnięty delfin

Airbus Beluga XL: pierwszy lot testowy. Samolot, który wygląda jak uśmiechnięty delfin
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek

20.07.2018 13:23, aktual.: 23.07.2018 10:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Airbus Beluga XL to jeden z najśmieszniejszych albo najbrzydszych samolotów na świecie - jak kto woli. Jedno jest pewne - przejść obok tej maszyny obojętnie się nie da. Już niedługo zacznie regularne loty, bo pierwszy test został zdany pomyślnie.

Uroczy lub dziwny wygląd to rzecz jasna zasługa specyficznego malowania. Choć laikom przypomina delfina, to tak naprawdę nazwany i upiększony został na cześć zwierzęcia żyjącego w zimnych wodach - białuchy arktycznej. Airbus Beluga XL to samolot, który łączy zdolność przenoszenia ładunków z wysoką prędkością i wydajnością modelu A300-600.

W kwietniu na WP Tech informowaliśmy, że silniki przeszły testy, co wówczas oznaczało, że niedługo Airbus Beluga XL wzniesie się w powietrze. Pierwszy testowy lot samolot ma już za sobą - czwartkowy sprawdzian przeszedł pomyślnie.

Udźwig Airbusa Belugi XL wynosi 53 tony. Jest długi na 63.1 m, zaś jego wysokość to niecałe 19 m. Kokpit jest umieszczony dużo niżej niż w A300-600, aby uniknąć konieczności odłączania elektryczności, za każdym razem, gdy samolot jest ładowany i rozładowywany.

Obraz
© Materiały prasowe

5 egzemplarzy Airbusa Belugi XL ma zacząć pracę już w 2019 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)