Air Show w Radomiu. Piękne samoloty i dzielni piloci

Air Show w Radomiu. Piękne samoloty i dzielni piloci

Air Show w Radomiu. Piękne samoloty i dzielni piloci
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk
Bolesław Breczko
28.08.2017 13:01, aktualizacja: 28.08.2017 14:35

W miniony weekend niebo nad Radomiem było sceną popisów najlepszych polskich pilotów i gości z za granicy. Piknik lotniczy uświetnił pokaz grup akrobatycznych, klucze polskich myśliowców F-16 i MiG-29 i wiele więcej wspaniałych maszyn. Nad Radomiem przeleciał również amerykański bombowiec strategiczny B-52 Stratofortress. Głównym zadaniem budowanego w latach 60. bombowca jest przenoszenie bomb jądrowych. Teraz te rolę przejeły międzykontynentalne rakiety balistyczne.

1 / 8

Polskie myśliwce wielozadaniowe F-16

Obraz
© PAP | Jacek Turczyk

Samoloty F-16 Jastrząb rozpoczeły slużbę w polskich SIłach Powietrznych w 2006 roku. Dziś jest ich w bazach w Łasku i w Krzesinach k. Poznania 48 sztuk. W ostatnim okresie Ministerstwo Obrony Narodowej zwiększyło zakupy uzbrojenia dla polskich F-16. Są to m.in. pociski powietrze-ziemia dalekiego zasięgu AGM-158A JASSM oraz bomby kierowane GBU-38

2 / 8

Zespół akrobatyczny "Baltic Bees"

Obraz
© PAP | Jacek Turczyk

"Baltic Bees" to profesjonalny zespół akrobatyczny stacjonujący na Litwie. Piloci latają na czeskich samolotach odrzutowych L-39C.

3 / 8

Polski myśliwiec MiG-29

Obraz
© PAP | Jacek Turczyk

Myśliwce MiG-29 służą w polskich barwach od początku lat 90. W 1989-90 Polska kupiła od ZSRR 12 maszyn. Kolejne 10 sztuk pochodziło z Czech. Używane samoloty zostały wymienione za 11 frabrycznie nowych, polskich śmigłowców W-3 Sokół. Ostatnie 23 sztuki zostało odkupione za symboliczne 1 Euro od Niemiec, które wycofywały samoloty ze służby. Ze względu na wysoki stopień wyeksploatwoania samolotów do służby weszło tylko 14, z czego 3 zostały szybko wycofane. MiGi-29 stacjonują w bazach w Mińsku Mazowieckim i Malborku.

4 / 8

Zespół akrobatyczny Red Bulla

Obraz
© PAP | Jacek Turczyk

Nad Radomiem swoimi umiejętnościami popisywali się piloci zespołu akrobatycznego Red Bulla, The Flying Bulls z Austrii. Na zdjęciu amerykański samolot treningowy North American T-28 Trojan.

5 / 8

Bombowiec strategiczny B-1B

Obraz
© PAP | Jacek Turczyk

B-1B, razem z samolotem B-52 Stratofortress, wchodzi w skład floty strategicznego lotnictwa bombowego USA. Dzięki zmiennej geometrii skrzydeł może latać z prędkością przekraczającą prędkość dźwięku.

6 / 8

Polski F-16 wypuszczający flary

Obraz
© PAP | Jacek Turczyk

Polskie F-16 brały udział w misjach Air Policing, która polega na patrolowaniu nieba nad Litwą, Łotwą i Estonią, oraz w Kuwejcie gdzie wykonują zadania rozpoznawcze.

7 / 8

Zespół akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry

Obraz
© PAP | Jacek Turczyk

Biało-Czerwone Iskry to zespół reprezentacyjny polskich Sił Powietrznych. Piloci latają na polskich samolotach odrzutowych zbudowanych w zakładach lotniczych w Mielcu. 6 pilotów "Iskier" staconuje w Dęblinie. Zespół wchodzi w skład Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

8 / 8

Myśliwiec MiG-29 i samolot akrobacyjny XA-41

Obraz
© PAP | Jacek Turczyk

MiG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Na pionowym stateczniku widoczny jest wizerunek czwartego w rankingu polskich asów lotnictwa II wojny światowej - kpt. pil. Eugeniusza Horbaczewskiego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (111)