Aero2: Ponad 29 mln Polaków w sieci HSPA+

Aero2: Ponad 29 mln Polaków w sieci HSPA+

Aero2: Ponad 29 mln Polaków w sieci HSPA+
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
23.03.2012 15:02

Zasięg sieci w technologii LTE i HSPA+ rośnie. I to nieco szybciej niż zakładano. Docelowe progi: 90 proc. powierzchni kraju w przypadku HSPA+ 900 MHz oraz 60-80 proc. w przypadku LTE 1800 nie powinny być zagrożone.

Spółka Aero2, która zajmuje się rozwojem HSPA+, oraz spółki CenterNet i Mobyland, odpowiedzialne za LTE, należą do NFI Midas, kontrolowanego przez Zygmunta Solorza-Żaka. Strategicznym celem Funduszu jest wybudowanie ogólnopolskiej sieci w obu technologiach. -_ Idziemy zgodnie z założeniami, a więc cały czas dynamicznie rozwijamy HSPA+ 900 MHz. I tu chodzi o Aero2 _ - podkreśla Adam Kuriański, prezes wszystkich 3 spółek.

Po trzecim etapie budowy sieci, który zakończył się w grudniu 201. roku, zasięgiem sieci w tej technologii objętych jest blisko 76 proc. Polaków. To oznacza, że dostęp do sieci Aero2 ma ok. 29 milionów osób.

- _ Przygotowujemy się do rozwoju i rozwijamy nasz flagowy produkt, czyli LTE 1800 _ - zapewnia Kuriański.

I dodaje, że inwestycje idą zgodnie z harmonogramem założonym w rezerwacji częstotliwości 90. MHz.

- _ W tej chwili przekroczyliśmy już założone procenty w rezerwacji. Powiadomiliśmy prezesa UKE, że jeżeli chodzi o HSPA, to pokrywamy 75 proc. populacji _ - mówi Adam Kuriański.

Docelowo ma to być 90 proc. Polaków. W przypadku zasięgu LTE próg wynosi 60-80 proc. - _ Rezerwacje częstotliwości wymuszają na nas kolejne progi, więc musimy je zrealizować, a być może zrobimy to szybciej _ - deklaruje prezes Aero2.

W ubiegłym roku spółka uruchomiła komercyjną sieć w technologii LTE 250. MHz. To pierwsza na świecie sieć, która umożliwia pobieranie danych z prędkością 134 Mbps. Zgodnie z rezerwacją częstotliwości do końca roku powinna objąć zasięgiem 25 proc. populacji kraju.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)