Adobe wzmacnia zabezpieczenia Readera

Adobe wzmacnia zabezpieczenia Readera

Adobe wzmacnia zabezpieczenia Readera
Źródło zdjęć: © Adobe
26.07.2010 12:46

Firma Adobe Systems wyposaży wkrótce swój produkt w pakiet zabezpieczeń, mających na celu udaremnienie złośliwych ataków na użytkownika końcowego. Planowane zastosowanie technologii sandbox ma na celu odseparowanie zainfekowanych plików PDF od systemu operacyjnego.

Zmiany w programie wiążą się z ogromną falą krytyki, określającej często produkt Adobe jako „najbardziej dziurawą aplikację na świecie”. Firma postanowiła skorzystać z doświadczeń inżynierów takich firm jak Microsoft, czy Google i wprowadzić do aplikacji tzw. funkcjonalność piaskownicy. Pozwoli to na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa oraz zminimalizowanie ataków dokonywanych za pośrednictwem Readera.

W Adobe Reader standardowo uruchamiany będzie tryb chroniony, co wymusi działanie aplikacji w środowisku ograniczonym. Obroni to komputer przed wykonywaniem wrażliwych funkcji. W większości przypadków nie będzie możliwości zainstalowania, ani skasowania plików, modyfikacji rejestru systemowego, czy też uruchomienia innych aplikacji –. tłumaczy Jarosław Piszczatowski, specjalista firmy Mks, polskiego producenta oprogramowania antywirusowego. Nowa warstwa zabezpieczeń sprawi, iż nawet w przypadku wystąpienia luki w oprogramowaniu, którą ktoś byłby w stanie wykorzystać, konsekwencje takiego ataku będą ograniczone – dodaje Piszczatowski.

Według informacji z oficjalnego bloga firmy Adobe, pierwsza wersja zabezpieczeń pojawi się w najnowszej wersji Adobe Reader i przeznaczona będzie dla użytkowników Windowsa XP, Vista, 7 oraz Server 2003 i 2008. Jak na razie Adobe nie wspomniało o planach wprowadzenia nowej funkcjonalności do produktów działających na systemach Mac OS oraz Unix.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)