Adobe AIR 1.5 dla systemu Linux dostępny

Adobe AIR 1.5 dla systemu Linux dostępny

Adobe AIR 1.5 dla systemu Linux dostępny
18.12.2008 15:12

Firma Adobe poinformowała, że jest już dostępne oprogramowanie Adobe AIR 1.5 w wersji dla systemu operacyjnego Linux. Adobe AIR 1.5, główny element platformy Adobe Flash, umożliwia programistom udostępnianie aplikacji internetowych poza przeglądarką z wykorzystaniem formatów HTML, JavaScript i ActionScript oraz bezpłatnej platformy z otwartym dostępem do kodu źródłowego Flex.

Obecnie, bez dodatkowych czynności, można używać technologii Adobe AIR 1.5 do tworzenia atrakcyjnych aplikacji dostępnych nie tylko w systemach operacyjnych Windows i Mac, lecz także w Linuksie.

„Wprowadzenie na rynek Adobe AIR 1.5 w wersji na Linuksa potwierdza nasze stałe zaangażowanie w tworzenie technologii, które działają spójnie bez względu na system operacyjny”. — powiedział David Wadhwani, dyrektor i wiceprezes działu platform w firmie Adobe. „Dzięki Adobe AIR miliony programistów tworzących aplikacje internetowe mogą teraz pracować w Linuksie, a firmy przy niewielkim nakładzie pracy i bez dodatkowych kosztów mogą obsługiwać rozwijające się rynki i szeroką gamę nowych urządzeń, w których Linux jest coraz powszechniej wykorzystywany”.

Środowisko AIR 1.5 udostępnia funkcje obecne w oprogramowaniu Adobe Flash®. Player 10, takie jak obsługa niestandardowych filtrów i efektów, bezpośrednia obsługa transformacji i animacji trójwymiarowych oraz rozbudowane możliwości formatowania i układu tekstu. Oprogramowanie Adobe AIR 1.5 oferuje nowe funkcje i udoskonalenia zwiększające wydajność, które pozwalają tworzyć efektowniejsze aplikacje. Środowisko to zawiera nowy moduł HTML o otwartym dostępie do kodu źródłowego pod nazwą WebKit i zwiększa wydajność aplikacji dzięki rozwiązaniu „SquirrelFish”, nowemu interpreterowi JavaScript dostępnemu w module WebKit. Adobe AIR 1.5 zawiera również nową, zaszyfrowaną bazę danych, która spełnia wymogi przepisów dotyczących bezpieczeństwa przedsiębiorstw poprzez bezpieczniejsze zapisywanie danych na komputerach klientów.

„Pracując bez przeglądarki, programiści musieli dotychczas wybrać jeden lub może dwa systemy operacyjne, aby skrócić czas projektowania aplikacji i utrzymać koszty na niskim poziomie”. — powiedział Mark Shuttleworth, założyciel projektu Ubuntu. „Adobe AIR 1.5 umożliwia firmom i programistom łatwe korzystanie ze wszystkich trzech systemów operacyjnych w oparciu o ten sam podstawowy kod, co zmienia standardy tworzenia aplikacji i podnosi Linuksa do poziomu systemów Mac i Windows”.

Adobe AIR to kluczowy element platformy Adobe Flash, kompleksowego systemu zintegrowanych narzędzi, środowisk, klientów i serwerów służącego do opracowywania aplikacji internetowych oraz treści i materiałów wideo. Wszystkie te elementy działają spójnie pod kontrolą różnych systemów operacyjnych i na różnych urządzeniach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)