Acer stawia na Moblina

Acer stawia na Moblina

03.06.2009 16:00, aktual.: 03.06.2009 16:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tajwański koncern zapowiedział, że będzie wykorzystywał open source'owy system operacyjny w szerokiej gamie oferowanych przez siebie komputerów. Pod kontrolą Moblina mają pracować netbooki, nettopy, notebooki i komputery stacjonarne sygnowane marką Acer.

R. C. Chang, dyrektor ds. Technoloogi w Acerze poinformował o tych planach na targach Computex 2009. W czasie konferencji prasowej wystawiono na widok publiczny kilka modeli urządzeń, których pracą sterował Moblin. Znalazły się wśród nich zarówno netbooki Acera (Aspire One), jak też urządzenia HP, Asusteka MSI i Hasee Computer. W maszynach zastosowano kilka różnych wersji systemu dla netbooków - Suse Moblin, Xandros Moblin, Linpus Moblin, Red Flag Moblin czy też Ubuntu Moblin.
Zaprezentowano także kilka modeli komputerów handheld (w nomenklaturze Intela nazywanych MID-ami, czyli przenośnymi urządzeniami internetowymi), w tym BenQ S6. a nawet klawiaturę Asus Eee Keyboard z Moblinem na pokładzie.
Moblin to bazujący na Linuksie system operacyjny, którego rozwój zainicjował Intel. OS tworzony specjalnie na potrzeby netbooków, miał maksymalnie wykorzystywać potencjał procesorów Atom (które, jak wiadomo, przeznaczone są do montażu i w netbookach i w MID-ach). W styczniu br. zaprezentowana została wersja alpha Moblina 2 - http://www.pcworld.pl/news/334707/intel.moblin.2.pierwsza.alpha.systemu.dla.netbookow.html, a w połowie maja - wersja beta - http://www.pcworld.pl/news/345356/moblin.2.0.beta.idealny.dla.netbookow.z.atomem.html. W międzyczasie Intel scedował projekt na Linux Foundation - http://www.pcworld.pl/news/343088/intel.przekazuje.moblina.fundacji.linuksa.html, organizację non profit zajmującą się promocją
Linuksa.

Moblin 2.0 beta w akcji - zobacz film:

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)