7 sposobów na utrzymanie smartfonu z Androidem w dobrym zdrowiu

7 sposobów na utrzymanie smartfonu z Androidem w dobrym zdrowiu
14.12.2016 12:59
1 / 7
7 sposobów na utrzymanie smartfonu z Androidem w dobrym zdrowiu
Źródło zdjęć: © flickr.com

Aktualizacje systemu to nie tylko łatki bezpieczeństwa. Często producenci optymalizują w ten sposób działanie sprzętu. Aktualizacja to właściwie same plusy – dostajemy najnowsze funkcje, możliwość instalowania nowych aplikacji, urządzenie jest lepiej zabezpieczone, a do tego może szybciej działać.

Usuń niepotrzebne aplikacje

2 / 7
323939457550330281
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | LoboStudioHamburg

Wiemy, jak jest. Chcesz sprawdzić najnowszy szał mody i instalujesz głośny tytuł. Po kilku dniach stwierdzasz, że aplikacja jest jednak nie dla ciebie i przestajesz z niej korzystać. Ale zostaje zainstalowana, bo jakoś ucieka ci z głowy, żeby ją odinstalować.

I nie jest to nic złego, każdemu zdarzyło się to co najmniej raz (niżej podpisanemu co najmniej kilka). Ale przez to po dłuższym korzystaniu smartfon z Androidem zaczyna spowalniać. Wszystko dlatego, że nieużywana aplikacja zajmuje cenne zasoby. Warto co jakiś czas robić porządki na liście zainstalowanych programów.

Zmniejsz liczbę ekranów startowych

3 / 7
323939457550526889
Źródło zdjęć: © Fotolia | aleciccotelli

Tak, to też jedna z przyczyn, dla których smartfon z Androidem spowalnia. Im więcej ekranów i im więcej na nich widgetów i aplikacji, tym więcej „wysiłku” musi włożyć smartfon w ich przetwarzanie. Jeśli to możliwe, zmniejsz ich liczbę i ciesz się szybszym urządzeniem.

Aplikacje producentów

4 / 7
323939457550657961
Źródło zdjęć: © WP.PL

Jeszcze kilka lat temu aplikacje instalowane na smartfonach przez producentów sprzętu trafiały od razu do kosza. Działo się tak, bo producenci stawiali na własne potrzeby, a nie na potrzeby użytkowników. Ale to się zmienia. Coraz więcej smartfonów wyposażonych jest od samego początku w naprawdę przydatny zestaw narzędzi.

Jednym z chlubnych przykładów jest Huawei, który w wielu modelach, także topowym P9, zainstalował Menedżer telefonu. Nazwa nie zdradza wiele, a kryje się pod nią „centrum zdrowia smartfonu”. Z poziomu aplikacji można wyczyścić pamięć podręczną aplikacji, usunąć zbędne pliki i zoptymalizować wydajność urządzenia.

Aplikacje ze sklepu

5 / 7
323939457550854569
Źródło zdjęć: © flickr.com

Jeśli producent waszego telefonu nie wyposażył go w aplikacje optymalizujące, trzeba sięgnąć do oferty Google Play. A w niej wartymi uwagi aplikacjami są:

- Clean Master – popularna aplikacja, która czyści m.in. pamięć podręczną i pozostałości po starych aplikacjach;

- Android Task Manager – wyłącza nieużywane aplikacje, zwalnia pamięć urządzenia;

- All-in-one-Toolbox – zestaw narzędzi, dzięki którym usuniecie niepotrzebne pliki, zwolnicie pamięć i miejsce na dysku.

Przenieś aplikacje na kartę SD

6 / 7
323939457551182249
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Oczywiście, jeśli twój smartfon taką obsługuje. Dzięki temu uwolnisz pamięć na urządzeniu, a smartfon będzie działać szybciej i bardziej wydajnie. Aplikacje pozostaną wciąż do dyspozycji i będą się uruchamiać tak, jak do tej pory.

Opcja ostateczna

7 / 7
323939457551313321
Źródło zdjęć: © flickr.com | Uncalno Tekno

Jeśli spróbowaliście już wszystkiego, a urządzenie dalej działa wolno i się zawiesza, to czas na środki ostateczne. Ostateczne, bo chodzi o przywrócenie smartfonu do ustawień fabrycznych. W efekcie wszystkie dane zostaną wyczyszczone, a smartfon będzie jak po wyciągnięciu z pudełka.

Zanim jednak zdecydujecie się na ten krok, koniecznie zróbcie kopię zapasową danych.

Partnerem artykułu jest Huawei

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)