7 sposobów na utrzymanie smartfonu z Androidem w dobrym zdrowiu
14.12.2016 | aktual.: 15.12.2016 11:46
Aktualizacje systemu to nie tylko łatki bezpieczeństwa. Często producenci optymalizują w ten sposób działanie sprzętu. Aktualizacja to właściwie same plusy – dostajemy najnowsze funkcje, możliwość instalowania nowych aplikacji, urządzenie jest lepiej zabezpieczone, a do tego może szybciej działać.
Usuń niepotrzebne aplikacje
Wiemy, jak jest. Chcesz sprawdzić najnowszy szał mody i instalujesz głośny tytuł. Po kilku dniach stwierdzasz, że aplikacja jest jednak nie dla ciebie i przestajesz z niej korzystać. Ale zostaje zainstalowana, bo jakoś ucieka ci z głowy, żeby ją odinstalować.
I nie jest to nic złego, każdemu zdarzyło się to co najmniej raz (niżej podpisanemu co najmniej kilka). Ale przez to po dłuższym korzystaniu smartfon z Androidem zaczyna spowalniać. Wszystko dlatego, że nieużywana aplikacja zajmuje cenne zasoby. Warto co jakiś czas robić porządki na liście zainstalowanych programów.
Zmniejsz liczbę ekranów startowych
Tak, to też jedna z przyczyn, dla których smartfon z Androidem spowalnia. Im więcej ekranów i im więcej na nich widgetów i aplikacji, tym więcej „wysiłku” musi włożyć smartfon w ich przetwarzanie. Jeśli to możliwe, zmniejsz ich liczbę i ciesz się szybszym urządzeniem.
Aplikacje producentów
Jeszcze kilka lat temu aplikacje instalowane na smartfonach przez producentów sprzętu trafiały od razu do kosza. Działo się tak, bo producenci stawiali na własne potrzeby, a nie na potrzeby użytkowników. Ale to się zmienia. Coraz więcej smartfonów wyposażonych jest od samego początku w naprawdę przydatny zestaw narzędzi.
Jednym z chlubnych przykładów jest Huawei, który w wielu modelach, także topowym P9, zainstalował Menedżer telefonu. Nazwa nie zdradza wiele, a kryje się pod nią „centrum zdrowia smartfonu”. Z poziomu aplikacji można wyczyścić pamięć podręczną aplikacji, usunąć zbędne pliki i zoptymalizować wydajność urządzenia.
Aplikacje ze sklepu
Jeśli producent waszego telefonu nie wyposażył go w aplikacje optymalizujące, trzeba sięgnąć do oferty Google Play. A w niej wartymi uwagi aplikacjami są:
- Clean Master – popularna aplikacja, która czyści m.in. pamięć podręczną i pozostałości po starych aplikacjach;
- Android Task Manager – wyłącza nieużywane aplikacje, zwalnia pamięć urządzenia;
- All-in-one-Toolbox – zestaw narzędzi, dzięki którym usuniecie niepotrzebne pliki, zwolnicie pamięć i miejsce na dysku.
Przenieś aplikacje na kartę SD
Oczywiście, jeśli twój smartfon taką obsługuje. Dzięki temu uwolnisz pamięć na urządzeniu, a smartfon będzie działać szybciej i bardziej wydajnie. Aplikacje pozostaną wciąż do dyspozycji i będą się uruchamiać tak, jak do tej pory.
Opcja ostateczna
Jeśli spróbowaliście już wszystkiego, a urządzenie dalej działa wolno i się zawiesza, to czas na środki ostateczne. Ostateczne, bo chodzi o przywrócenie smartfonu do ustawień fabrycznych. W efekcie wszystkie dane zostaną wyczyszczone, a smartfon będzie jak po wyciągnięciu z pudełka.
Zanim jednak zdecydujecie się na ten krok, koniecznie zróbcie kopię zapasową danych.
Partnerem artykułu jest Huawei