6 cech, jakie powinien posiadać współczesny telewizor

Wybór telewizora niejednemu kupującemu spędził już sen z powiek. Liczba dostępnych modeli jest przeogromna, a wybór naprawdę trudny. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych pojęć, dzięki którym wybór będzie chociaż trochę łatwiejszy. Jak więc dobrać rozdzielczość ekranu? Postawić na Full HD czy UHD? Czym jest HDR? Odpowiadamy na podstawowe zagadnienia.

6 cech, jakie powinien posiadać współczesny telewizor
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

24.01.2019 | aktual.: 25.01.2019 09:21

UHD – jedyna słuszna rozdzielczość

Przede wszystkim Twój telewizor powinien obsługiwać rozdzielczość 4K UHD. W praktyce oznacza to, że w pionowych i poziomych liniach ekranu umieszczono po 3840×2160 pikseli. Nie ma sensu kupowanie telewizorów Full HD o czterokrotnie mniejszej rozdzielczości: stopniowo coraz bardziej powszechne stają się materiały filmowe 4K TV, które gwarantują naprawdę bardzo wysoką jakość obrazu.

Przekątna ekranu – nie bój się dużych telewizorów

Konsumenci kupują coraz większe telewizory. Ty także nie bój się kupna telewizora o dużej przekątnej ekranu. Duży telewizor zapewnia większą satysfakcję z oglądanych filmów i gwarantuje zdecydowanie lepsze doświadczenia. Jeżeli masz w swoim salonie miejsce na większy telewizor – wykorzystaj je.

W naprawdę dobrej cenie można kupić telewizor 55”. Jeśli jednak zmieści Ci się w pomieszczeniu większe urządzenie, np. 65”, także nie będziesz żałował wyboru. Różnice w cenie nie są bardzo duże, w przeciwieństwie do pozytywnych doznań płynących z oglądania filmów na dużym ekranie.

Obsługa HDR

Obecnie praktycznie wszystkie telewizory UHD obsługują HDR (High Dynamic Range), czyli obraz o znacznie większym zakresie tonalnym dla jasnych i ciemnych kolorów. Ponadto, telewizory HDR mogą osiągać znacznie większy kontrast i dużo większą jasność. Skoro jednak prawie każdy telewizor ma HDR, to dlaczego w ogóle o tym piszemy?

Bowiem nie każdy telewizor obsługuje standard HDR10+ lub Dolby Vision – dwa konkurujące ze sobą rozwiązania. Nie chcemy w tym przypadku odpowiadać na pytanie, który z nich jest lepszy, warto jednak zadbać o to, by telewizor obsługiwał jeden z nich. Ich zastosowanie sprawia, że wyświetlany obraz dostaje znacznie większą ilość informacji o obrazie, niż telewizor pozbawiony tej technologii.

Kontrast – zwiększa atrakcyjność

W odbiornikach LED/LCD jednym z problemów związanych z obrazem jest kwestia podświetlenia, które uniemożliwia osiągnięcie stuprocentowego kontrastu. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy telewizor posiada np. funkcje lokalnego przyciemniania obrazu, lub czy został wyposażony w pełne, tylne podświetlenie ekranu (zamiast krawędziowego).

Alternatywą jest wybór telewizora z panelami OLED. Od ekranów LED różnią się tym, że nie korzystają z podświetlania: każdy piksel może świecić niezależnie od innych, co pozwala na osiągnięcie nawet 100% kontrastu i idealnej czerni. Wady tego rozwiązania? Wyższa cena, niższa jasność ekranu i wciąż istniejący problem z szybkim wypalaniem się pikseli w matrycach OLED.

Skalowanie rozdzielczości

Skalowanie oznacza poprawianie rozdzielczości materiału źródłowego do wyższych wartości, np. do UHD 4K TV. Warto zwrócić uwagę, by Twój nowy telewizor to potrafił – jeśli oglądasz dużo programów telewizyjnych, które na ogół transmitowane są maksymalnie w rozdzielczości Full HD, odczujesz wyjątkowy przeskok jakościowy.

Wprawdzie filmy czy seriale 4K są już dostępne na platformach streamingowych, ale tylko w droższych abonamentach – jeśli więc wykupiłeś tańsze subskrypcje, także docenisz skalowanie. Choć brzmi to jak swego rodzaju zabieg marketingowy, efekty upscalingu są bardzo odczuwalne!

Paleta barw – jak największe pokrycie

Zwróć uwagę, ile kolorów jest w stanie wyświetlić oglądany przez Ciebie telewizor. Dobrym odniesieniem będzie tu np. zweryfikowanie, jak dużą część palety barw DCI/P3 pokrywa dany telewizor (paleta wykorzystywana przez amerykański przemysł filmowy). Najlepsze, topowe telewizory pokrywają ją niemal w 100%, nieco słabsze – w ponad 90%.

Są to jednak modele bardzo drogie. Jeśli wybrany przez Ciebie telewizor UHD będzie pokrywał np. 80% palety DCI/P3, także będziesz mógł wciąż cieszyć się żywymi, bardzo efektownymi kolorami.

Zdecydowanie więcej możliwości

To tylko wybrane cechy, które uważamy za najważniejsze. Oczywiście warto zwrócić też uwagę na inne elementy, takie jak design, możliwość montażu na ścianie, czy dostępne wejścia na urządzenia zewnętrzne. Mamy nadzieję, że nasza lista pomoże Ci w wyborze telewizora UHD 4K TV i podpowie, na jakich elementach warto się skupić.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)