5G testowane w Lublinie. Orange pokazuje możliwości technologii

5G testowane w Lublinie. Orange pokazuje możliwości technologii
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek

25.10.2019 12:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dziesięć stacji bazowych od Orange pozwala przetestować sieć 5G w Lublinie. Mieszkańcy mogą przekonać się, jakie prędkości zagwarantuje technologia przyszłości.

Dziesięć stacji bazowych działa w dzielnicach Ponikwoda, Tatary, Wieniawa i Śródmieście. Orange przeprowadza testy sieci 5G w Lublinie wraz z Nokią.

- Zależy nam, żeby miasto odpowiadało potrzebom i ambicjom mieszkańców. W ten sposób krok po kroku budujemy nowoczesny Lublin, a testy sieci mobilnej 5G realizowane przez Orange i Nokię potwierdzają pozycję Lublina w zakresie wdrażania idei Smart City – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Jak informuje Orange, stacje bazowe pozwalają osiągnąć prędkość mobilnego transferu danych nawet do 800 Mb/s. Czy to dużo? Bardzo, ale trzeba pamiętać, że w 5G chodzi nie tylko o szybkość internetu.

Przewaga 5G nad 4G przejawia się m.in. w liczbie jednocześnie obsługiwanych urządzeń. Ten, kto mieszka w centrum dużego miasta lub bywa na dużych koncertach czy wydarzeniach sportowych wie, o czym mowa. W zatłoczonych miejscach korzystanie z internetu po 4G jest mocno utrudnione. Natomiast w przypadku 5G mówimy o milionie (!) obsługiwanych urządzeń na kilometr kwadratowy.
Miron Nurski

O możliwościach sieci 5G pisał więcej Miron Nurski na łamach WP Komórkomania.

5G w Polsce testuje nie tylko Orange, ale wszyscy operatorzy. Play sprawdza technologię w Toruniu, a T-Mobile w Krakowie.

Unia Europejska wymaga, by już do 2020 r. przynajmniej jedno duże miasto w każdym kraju członkowskim było pokryte siecią 5G. Jeszcze niedawno wiceminister cyfryzacji Wanda Buk zapowiedziała, że uda się dotrzymać tego terminu. Na 2020 rok zapowiedziano kluczową aukcję mającą na celu rozdzielenie pasm pod 5G operatorom.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)