55 mln euro dla firm na szerokopasmowy internet w Polsce Wschodniej

55 mln euro dla firm na szerokopasmowy internet w Polsce Wschodniej

55 mln euro dla firm na szerokopasmowy internet w Polsce Wschodniej
Źródło zdjęć: © chip.pl
04.06.2013 09:30, aktualizacja: 04.06.2013 10:15

55 mln euro mogą zdobyć w konkursie firmy telekomunikacyjne na inwestycje
w szerokopasmowy internet w Polsce Wschodniej. Wnioski o dofinansowanie można składać od
poniedziałku do 15 lipca 2013 r. do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie.

O dotacje mogą się ubiegać wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie Polski, którzy są zarejestrowani w rejestrze przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, który prowadzi Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Projekty muszą być zrealizowane na terenie jednego z pięciu województw, które korzystają z unijnych pieniędzy w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Dariusz Szymańczak, dyrektor departamentu infrastruktury nowoczesnej gospodarki w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wyjaśnił PAP, że pieniądze z tego konkursu są przeznaczone na inwestycje, które będą uzupełniać główną, szkieletową sieć szerokopasmowego internetu, jaką w tych pięciu regionach będą budowały samorządy województw. Przedsiębiorcy mogą otrzymać pieniądze na wybudowanie tak zwanej "ostatniej mili" sieci, doprowadzającej internet bezpośrednio do odbiorców lokalnych, końcowych, w miejscach, gdzie internetu dotychczas nie ma lub nie będzie doprowadzony w ramach innych projektów. Lista takich obszarów znajduje się w UKE i konkursowe projekty powinny te informacje uwzględniać.

Minimalna dotacja, jaką można otrzymać to 10. tys. zł. Wszystkie projekty, które zdobędą unijne dofinansowanie, muszą być zakończone do 31 października 2015 r. Wysokość unijnego dofinansowania waha się od 50 do 70 proc.

Szymańczak ocenia, że tereny, gdzie projekty mają być zrealizowane należą do specyficznych i trudnych pod względem opłacalności, ale uważa, że unijne dofinansowanie znacznie tę opłacalność poprawi. PARP spodziewa się, że na konkurs wpłynie około stu projektów. Najlepsze, które dostaną dofinansowanie, będą wyłonione do końca 201. r.

W regionach Polski Wschodniej trwają przygotowania do budowy sieci szkieletowej szerokopasmowego internetu. Jak podkreślało wielokrotnie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, to największy obecnie tego typu projekt inwestycyjny w UE. Łącznie pięć korzystających z programu regionów ma na ten cel z UE ok. 1 mld zł. Wartość tej inwestycji to 1,4 mld zł. W pięciu województwach ma łącznie powstać około 1. tys. kilometrów sieci światłowodowej oraz ponad tysiąc tak zwanych węzłów szkieletowo-dystrybucyjnych. Ta nadrzędna sieć pozwoli na rozbudowę sieci dostępowych niższych szczebli.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)