500 laptopów z internetem na 5 lat do wzięcia za darmo w Opolskim

500 laptopów z internetem na 5 lat do wzięcia za darmo w Opolskim
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

17.06.2014 12:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

500 laptopów z opłaconym na 5 lat internetem i zapewnionym serwisem
przekażą swoim mieszkańcom władze powiatu krapkowickiego (Opolskie). Koszt projektu to ponad 3 mln zł.

Projekt "Szansa na rozwój bez barier II - przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w powiecie krapkowickim" ma przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu i wyrównywać szanse w dostępie do kompetencji cyfrowych.

O darmowe, przekazywane przez starostwo, komputery, mogą starać się: niepełnosprawni, mieszkańcy w wieku powyżej 50. roku życia, rodziny zastępcze, rodziny mające dzieci z najwyższymi wynikami w nauce, w których dochód na głowę członka rodziny nie przekracza 1270 zł netto, rodzice samotnie wychowujący dzieci oraz rodziny, w których ze względu na złą sytuację materialną dzieci kwalifikuje się do stypendiów socjalnych. Trwa składanie wniosków.

Zdaniem starosty krapkowickiego Macieja Sonika w obecnych czasach ktoś, kto jest pozbawiony dostępu do komputera i internetu, jest wykluczony nie tylko cyfrowo, ale też społecznie. "Pomijając ocenę mediów społecznościowych - jeśli jedno czy dwoje dzieci w klasie nie ma dostępu do internetu i możliwości kontaktowania się przez komunikatory czy portale społecznościowe, a większość klasy takie możliwości ma, to pozbawione ich dzieci w pewnym stopniu są poza społecznością swoich rówieśników" - powiedział PAP Sonik.

Z kolei dla osób niepełnosprawnych, które niemal nie wychodzą z domów, internet często bywa "jedynym oknem na świat. Zapewnienie dostępu do internetu to także w naszej opinii walka z dziedziczeniem biedy - choćby dzięki możliwości poszukiwania pracy w sieci" - podkreślił Sonik.

Przypomniał, że pierwszy tego typu projekt, w ramach którego mieszkańcy powiatu krapkowickiego otrzymali 5. laptopów, zaczął się w 2012/2013 roku i cieszył się dużym zainteresowaniem. Skierowany był dla osób wykluczonych cyfrowo ze względu na wyjątkowo złą sytuację finansową lub niepełnosprawność. "Biorąc pod uwagę odzew po pierwszym projekcie, złożyliśmy wniosek o dofinansowanie drugiego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka" - powiedział PAP Sonik. Jest to program finansowany ze środków UE i powiat nie ponosi w związku z nim żadnych kosztów.

Starostwo organizuje obecnie spotkania dla osób zainteresowanych pozyskaniem darmowych komputerów, na których pomaga też wypełniać wnioski. Ostatnie takie spotkanie ma odbyć się 1. lipca. Przetarg na zakup komputerów ma być rozpisany w czerwcu, a pierwsze laptopy do zainteresowanych powinny trafić we wrześniu.

W ramach projektu zostanie wybranych 50. najlepszych wniosków. We wnioskach trzeba napisać m.in. o tym, czemu wnioskodawca jest wykluczony cyfrowo, jakie są tego skutki i jakie korzyści może przynieść posiadanie komputera z dostępem do sieci. "Myślę, że chętnych będzie naprawdę wielu. Można zakładać, że jeśli przekażemy komputery 500 mieszkańcom, to realnie korzystać z nich będzie nawet 2-2,5 tys. naszych mieszkańców, wliczając w to np. członków ich rodzin" - zaznaczył Sonik. Powiat krapkowicki zamieszkuje ok. 60 tys. osób.

  1. osób, których wnioski zostaną najwyżej ocenione, otrzyma laptopy z oprogramowaniem biurowym i antywirusowym. Będzie też mieć zapewniony serwis tych urządzeń i 5-letni darmowy dostęp do mobilnego internetu. Osoby, które dostaną komputery, zostaną też przeszkolone w ramach projektu, by wiedziały, jak korzystać ze sprzętu.

Projekt potrwa do 202. roku; jego koszt to ponad 3,1 mln zł.

Poprzedni projekt kosztował ponad 82. tys. zł. W jego ramach przekazano mieszkańcom 50 laptopów, a w pięciu placówkach podlegających powiatowi - trzech szkołach, zespole szkół specjalnych oraz domu pomocy społecznej - utworzono pracownie komputerowe.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (304)