50 małych miejscowości zmieniło się z Orange

Niemal 4 tysiące zaangażowanych mieszkańców, 750 grup inicjatywnych, a w wyniku ich starań 50 multimedialno-internetowych miejsc spotkań w całej Polsce - to efekt projektu Pracownie Orange. Rozpoczęta w lutym 2012 roku akcja potrwa 2 lata. Przez ten czas Orange zapewni wsparcie techniczne i informatyczne utworzonych pracowni. O szkolenia i propozycję dodatkowych aktywności w Pracowniach Orange zadba Fundacja Orange.

50 małych miejscowości zmieniło się z Orange
Źródło zdjęć: © www.pracownieorange.pl

30.07.2012 | aktual.: 30.07.2012 15:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

- Cieszę się, że wspólnie z mieszkańcami stworzyliśmy wyjątkowe miejsca, które będą dla lokalnych społeczności nie tylko punktem spotkań i integracji, ale przede wszystkim przestrzenią nieograniczonego dostępu do informacji, edukacji i kultury. Jednak na samym otwarciu Pracowni nie poprzestaniemy –. wspólnie z Fundacją Orange przygotowujemy już program szkoleń i warsztatów dostosowanych do potrzeb każdego mieszkańca, zwłaszcza dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych – powiedział Maciej Witucki Prezes Orange Polska.

W ramach akcji społecznej Orange, w 5. miejscowościach liczących poniżej 20 tysięcy mieszkańców powstały multimedialne pracownie internetowe – w lokalizacjach wskazanych samodzielnie przez mieszkańców. Orange ufundował remont i wyposażenie każdej placówki m.in. w stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu, konsole do gier, telewizory LCD z zaawansowanymi funkcjami umożliwiającymi m.in. wyświetlanie prezentacji i materiałów szkoleniowych, a także komfortowe meble. Co ważne, o ostatecznym przeznaczeniu Pracowni Orange zdecydują mieszkańcy, zgodnie z aktualnymi potrzebami lokalnej społeczności.

Do akcji Pracownie Orange dołącza Fundacja Orange, która będzie odpowiadać za dalsze funkcjonowanie placówek oraz ich rozwój. Fundacja wesprze mieszkańców w realizacji pierwszych własnych projektów społeczno-kulturalnych oraz umożliwi koordynatorom wymianę wiedzy i doświadczeń poprzez specjalnie utworzoną platformę internetową z dostępem do nowoczesnej bazy gotowych do wdrożenia projektów. Dla wszystkich osób zaangażowanych w działania Pracowni, Fundacja przeprowadzi szkolenia z zakresu m.in. animacji społecznej, komunikacji w mediach społecznościowych, współpracy z wolontariuszami i młodzieżą, prowadzenia projektów oraz badania lokalnych potrzeb.

Głównym celem programu Pracownie Orange jest wspieranie długofalowego rozwoju małych społeczności poprzez wyrównywanie szans edukacyjnych, kulturowych i zawodowych ich mieszkańców z mieszkańcami wielkich miast. Akcja jest jednym z wielu działań prowadzonych przez Orange w obszarze przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu. Należą do nich takie projekty Orange jak m.in. Senior dla Seniora, Internet bez granic czy Tydzień z Internetem.

Komentarze (6)