5 rzeczy, o które musisz zapytać kupując komputer dla ucznia
Wydaje się, że przy wyborze laptopa najlepiej doradzi nam … sam zainteresowany, czyli uczeń. Oczywiście, nierozsądnie byłoby nie brać jego zaleceń pod uwagę, ale może okazać, że latorośl może liczyć na naszą niewiedzę w technologicznych tematach i chichocząc pod nosem zażyczyć sobie maszyny dla gracza. Taki komputer oczywiście sprawdzi się również w nauce, ale jeśli musimy pilnować domowego budżetu (a laptopy gamingowe do tanich nie należą), lepiej dokonać bardziej przemyślanego zakupu.
Może po prostu zdać się zatem na pomoc w sklepie? Jasne – sprzedawcy zwykle służą swoją fachową poradą, ale może ona nie być do końca trafiona, w końcu obsługa sklepu zda się na własny gust i wyczucie. Najlepiej więc skonfrontować rady sprzedawcy i zalecenia ucznia z własną wiedzą – to zagwarantuje nam, że będziemy zadowoleni ze swojego wyboru.
1. Wielkość i rozdzielczość ekranu
Laptopy dostępne są z różnymi wielkościami ekranu – zwykle przekątna wynosi od 13 do 17 cali. Która będzie najbardziej odpowiednia dla ucznia? Im większy ekran, tym większy komfort pracy, ale równocześnie tracimy na mobilności. Niewielkie laptopy 13-calowe mogą ważyć zaledwie nieco ponad kilogram (lub nawet mniej), a duże modele 17-calowe grubo ponad dwa kilogramy, więc jeśli uczeń zamierza nosić komputer ze sobą, ta różnica robi się już znacząca.
Jeśli ma to być sprzęt typowo domowy, który będzie przenoszony co najwyżej z jednego biurka do drugiego, to można śmiało wybrać laptop ze standardowym ekranem 15,6 cala lub większy. Waga nie będzie miała większego znaczenia, a komfort nauki będzie odpowiedni. Jeśli jednak laptop ma być często zabierany ze sobą to musimy poświęcić wielkość ekranu na rzecz mobilności. Laptopy z ekranami o przekątnej około 13 cali można polecić osobom, dla których liczy się przede wszystkim rozmiar i waga. Rozsądnym kompromisem są natomiast laptopy z ekranami o przekątnej około 14 cali, takie jak Huawei MateBook 14 2020.
W przypadku rozdzielczości wybór jest prosty – wybieramy laptopa z ekranem o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) lub większej (np. 2560 x 1440 lub 2160 x 1440 w przypadku ekranów o proporcjach 3:2). W sklepach wciąż można znaleźć modele z ekranem o rozdzielczości niższej, które nie spełniają obecnych standardów jakości pracy. Jeśli chodzi o typ matrycy, to jeśli mamy wybór, warto postawić na ekrany typu IPS, które oferują lepszy obraz od modeli TN. Osoby poszukujące najlepszej jakości ekranu np. do oglądania filmów mogą rozejrzeć się za laptopami z ekranami OLED. Warto również zwrócić uwagę na technologię obniżające emisję niebieskiego światła i migotania ekranu, które pozwalają dłużej pracować bez męczenia wzroku.
2. Model procesora i układu graficznego
Tu sprawa pozornie wydaje się prosta – im nowszy procesor tym lepszy, więc warto postawić na rozwiązania oparte na modelach AMD Ryzen 5000 (Cezanne) lub Intel Core 11. generacji (Tiger Lake). Jest tu jednak pewien haczyk. Nowsze rozwiązania oznaczają również wyższe ceny, bowiem płacimy tzw. podatek od nowości. Tymczasem procesory Ryzen 4000 czy Intel Core 10. generacji wciąż oferują bardzo dobrą wydajność, która dla większości użytkowników będzie w zupełności wystarczająca. Unikamy laptopów z budżetowymi procesorami klasy Intel Celeron – mogą one być oferowane w bardzo atrakcyjnych cenach, ale równocześnie ich wydajność może być rozczarowująca. Wybierając model z nowoczesnym wydajnym procesorem, jak Huawei MateBook X Pro 2021, możesz być pewien, że posłuży Ci przez długie lata.
Intel czy AMD? Aktualnie obaj producenci oferują bardzo ciekawe rozwiązania i trudno tu wskazać lidera, który miałby wyraźną przewagę nad rywalem. Można natomiast pochylić się nad możliwościami zintegrowanej karty graficznej. Większość laptopów dla ucznia będzie właśnie wyposażona w takie rozwiązanie, które w zupełności sprawdzi się do nauki. Oczywiście jeśli laptop ma służyć zarówno w edukacji, jak i do zabawy po godzinach, to znacznie lepiej postawić na modele z dedykowanym układem graficznym. W zależności od budżetu może to być NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti lub lepszy – czynnikiem ograniczającym jest tylko nasz budżet, a warto napomknąć, że ceny laptopów wyposażonych w najwydajniejsze modele kart graficznych mogą przyprawić o ból głowy.
Aktualnie zintegrowane karty graficzne oferują bardzo ciekawe możliwości i mogą służyć również do okazjonalnego grania w mniej wymagające gry. Nie dotyczy to jednak każdego procesora – najwydajniejsze są zintegrowane grafiki Radeon w procesorach Ryzen serii 5000 i 4000 oraz układy Intel Iris instalowane w procesorach Core 11-tej generacji. Procesory Core 10-tej generacji wyposażone są w mniej wydajne rozwiązania, które sprawdzą się w przypadku nauki, ale nie gier.
3. Wielkość pamięci RAM oraz nośnika danych
Tutaj sprawa jest prosta – unikamy wszystkich laptopów które dysponują tylko 4 GB RAM. Minimalna ilość pamięci RAM jaką powinien posiadać laptop to 8 GB, a jeśli otrzymamy model z 16 GB RAM w atrakcyjnej cenie, to tym bardziej nie należy się zastanawiać.
Równie prosta jest kwestia wyboru dysku – laptop ma być wyposażony w dysk półprzewodnikowy SSD. To czy będzie to model SATA, czy NVMe jest w przypadku laptopa do nauki kwestią drugorzędną, bowiem oba rozwiązania zapewnią odpowiednią wydajność. Minimalną wielkością dysku jaką należy brać pod uwagę jest 256 GB, ale bardziej przyszłościowym rozwiązaniem jest pojemność 512 GB lub więcej.
4. Czas pracy na baterii
Wracamy do kwestii czy laptop będzie użytkowany wyłącznie w domu, czy też na zewnątrz. Jeśli będzie używany poza domem, to czas pracy na baterii ma kolosalne znaczenie i warto wybrać modele, które potrafią zaimponować w tej kwestii. Oprócz czasu pracy w oddaleniu od gniazdka równie istotna jest kwestia, czy laptop wyposażony jest w funkcję szybkiego ładowania. Dzięki niej w razie potrzeby możemy go naładować w bardzo krótkim czasie. Dla przykładu Huawei MateBook D 15 możesz w pół godziny naładować do ponad 50%.
5. System operacyjny i możliwość wykupienia dodatkowej gwarancji
Kupując laptop bez systemu operacyjnego możemy oszczędzić kilka złotych – oczywiście mowa o sytuacji, gdy dysponujemy już systemem operacyjnym z innego źródła, który możemy wykorzystać w nowym sprzęcie. Równocześnie może to być kłopotliwe dla mniej zaawansowanych użytkowników. Laptop z systemem operacyjnym praktycznie jest gotowy do pracy po wyjęciu z pudełka. W przypadku wyboru laptopa z systemem Windows 10, unikamy modeli z wersją systemu oznaczoną literką "S", bowiem jest to Windows w okrojonej wersji. Jeśli istotna jest dla nas opcja szyfrowania dysków za pomocą funkcji BitLocker musimy pamiętać, że funkcję tą obsługuje Windows 10 w wersji Pro, ale nie Home.
Warto również zwrócić uwagę na dodatki – jak choćby obecność pakietu Microsoft Office 365, czy możliwość wykupienia dodatkowej gwarancji jak np. Huawei Care. Dzięki niewielkiej dopłacie możemy wydłużyć okres gwarancyjny o rok wraz z bezpłatną usługą doręczenia typu Door-To-Door (kurier odbiera od nas sprzęt i po naprawie dostarcza z powrotem).
Interesującymi dodatkami są oferowane technologie – w przypadku laptopów i smartfonów Huawei jest to możliwość ich połączenia w jeden wydajny ekosystem. Nawet niewielkie laptopy Huawei jak MateBook 13 są wyposażone w tę funkcję.
Czy warto pamiętać jeszcze o czymś?
Praktycznie rzecz biorąc każdy laptop powinien być wyposażony w kamerkę internetową niezbędną do uczestniczenia w lekcjach online. Rzadko, ale jednak możemy trafić na modele bez kamerki – na wszelki wypadek sprawdźmy to przed zakupem.
W przypadku wyboru nowego laptopa nie trzeba się też martwić o jakość połączeń internetowych – praktycznie każdy nowoczesny laptop wyposażony jest w obecnie w Wi-Fi w wersji 6 (ax), lub chociaż 5 (ac).
No i na koniec – CENA i dodatki. Czas powrotu do szkoły, to czas promocji i to często promocji bardzo ciekawych. Warto sprawdzić ofertę laptopów "Okazje z klasą" na stronie huawei.pl – znajdziemy tam wiele ciekawych modeli, które z pewnością spełnią nasze oczekiwania.
W niektórych promocjach, jak np. modelu Huawei MateBook X Pro 2021 możemy otrzymać dodatkowo nie tylko plecak, ale i monitor. Za złotówkę!