5 powodów dla których Google Chrome OS odniesie sukces

5 powodów dla których Google Chrome OS odniesie sukces
Źródło zdjęć: © Google

09.07.2009 12:00, aktual.: 10.07.2009 10:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za systemem Google przemawia marka producenta, brak związanych z nim opłat czy perspektywy rozwoju rynku netbooków, dla których OS jest przeznaczony. Czy to wystarczy by odnieść sukces? Przedstawiamy 5 argumentów, które mogą przesądzić o powodzeniu systemu.

Zapowiedź Google Chrome OS spowodowała lawinę komentarzy w Sieci. W naszym artykule "Google Chrome OS na celowniku internautów" zaprezentowaliśmy z kolei argumenty za tym, że system nie ma szans sukcesu.

Obraz
© (fot. IDG)

Poniżej przedstawimy kilka argumentów, które stanowią punkt wyjścia do dyskusji o tym, czy Google Chrome OS faktycznie odniesie sukces. Pomijamy przy tym tak oczywiste sprawy jak wsparcie przeglądarki Chrome, zastosowanie technologii cloud computing czy wreszcie wsparcie najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie i potencjału reklamowego Google w finalnych już usługach Gmail, Google Calendar, Google Docs, Google Talk i Google Video for Business.

Marka

Niestety większość osób kojarzy Linuksa z oprogramowaniem dla profesjonalistów - zbyt trudnym dla przeciętnego użytkownika komputera. Google z kolei to marka rozpoznawalna i akceptowalna wśród milionów użytkowników na całym świecie. Firma kojarzy się z prostymi, skutecznymi i darmowymi rozwiązaniami. Użytkownicy powinni zaakceptować Linuksa zapakowanego w "przyjazną" otoczkę Google Chrome.

Cena

Google nie ogłosiło ile będzie kosztować Chrome OS. Teoretycznie oprogramowanie budowane jest na licencji open-source, powinno być więc darmowe. Trudno jednak przewidzieć jaki model biznesowy zaprezentuje Google dla systemu, który miałby pojawić się preinstalowany na netbookach różnych firm. Jedno jest pewne - Google wciąż opiera swój biznes na reklamach z wyszukiwarek. Firma może więc maksymalnie obniżyć cenę systemu operacyjnego i zaoferować produkt tańszy niż wysłużony Windows XP.

Cięzka artyleria dozwolona

Microsoft aktualnie utrzymuje ograniczenie na moc i rozmiar netbooków z Windows XP. Jesteśmy pewni, że Google Chrome OS nie wprowadzi żadnych limitów. Netbook z 2GB RAM i hybrydowym HDD/SDD? Dzięki Google Chrome OS takie rozwiązania będą jak najbardziej prawdopodobne.

Netbooki to wciąż przyszłość

Większość firm zgadza się, że netbooki to wciąż przyszłość branży IT. Świadczy o tym choćby podejście samych producentów. Przykłady można mnożyć: Intel traci na spadku zamówień mocniejszych procesorów i przekonuje, że urządzenia znacznie różnią się od potężnych PC. Nvidia z kolei widzi przyszłość w nowych układach graficznych dla urządzeń mobilnych. Swoje stanowisko w sprawie urządzeń powoli zmienia nawet AMD. Premiera Chrome OS może paradoksalnie trafić w najlepszy okres popularności netbooków i podobnych platform mobilnych.

Szybciej, mądrzej

Chrome OS może po premierze zaoferować kluczowe rozwiązania, których brakuje innym systemom open-source. Google obiecuje, że będzie wspierało zarówno producentów sprzętu (sterowniki, obsługa urządzeń), jak i producentów aplikacji. Firma zapowiada również pakiety biurowe, bezpieczeństwo danych i niemal nieskończone miejsce na wirtualnym dysku.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)