420 milionów ludzi uzależnionych od internetu!
21.12.2014 16:43, aktual.: 22.12.2014 12:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak wynika z badań, przeprowadzonych na Uniwersytecie w Hong Kongu, aż 6 proc. światowej populacji zmaga się z problemem uzależnienia od internetu. Naukowcy zwracają uwagę, że dla dotkniętych tym schorzeniem może być ono równie problematyczne, jak alkoholizm czy nikotynizm.
Jak można przeczytać w opublikowanych wynikach badania, uzależnienie od internetu powinno wzbudzić zainteresowanie lekarzy, ponieważ związane z nim problemy neurologiczne (atrofia grzebietowo-bocznej części kory przedczołowej) i dysfunkcje poznawcze (problemy z pamięcią) są analogiczne do tych, które pojawiają się przy innych rodzajach uzależnień, zarówno od substancji chemicznych jak i zachowań. Lekarze łączą nadmierne wykorzystanie internetu również z innymi rodzajami problemów psychicznych - hiperaktywnością, trudnościami z koncentracją czy depresją.
Jak zaznaczają badacze, problem nie jest wcale marginalny. Według ich szacunków z symptomami uzależnienia od internetu może się zmagać aż 6 proc. ludzi na świecie, czyli ok. 420 milionów osób. Skala zjawiska robi się jeszcze poważniejsza, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że aktualnie dostęp do internetu ma 39 proc. populacji. W miarę jak sieć stawać się będzie coraz powszechniejsza, o co walczą cały czas światowi giganci tacy jak Facebook czy Google, problem może się dodatkowo poszerzać.
Można się spodziewać, że za tymi badaniami pójdą kolejne, a wraz z nimi rozpocznie się poważne myślenie o leczeniu tego typu schorzeń. Jednym z pierwszych krajów, które już uznały uzależnienie od internetu za chorobę są Chiny. Tamtejszy rząd podjął radykalne kroki w zwalczaniu nadmiernego używania sieci u młodzieży. Stworzył m.in. 250 specjalnych obozów, w których młodzi ludzie mają być leczeni z tej choroby.
W krajach zachodnich na razie do tego typu doniesień podchodzi się raczej z rezerwą, nie myśląc poważnie o tym, że za współczesną technologią idą nie tylko szanse, ale również zagrożenia. Zachłyśnięci najnowszymi gadżetami i możliwościami, które nam dają, często nie zwracamy w ogóle uwagi na to, jak negatywnie wpływają one na nasze życia. Może czas zacząć również o tym myśleć?
_ DG _