3,5 roku więzienia za pirackie Windows XP

3,5 roku więzienia za pirackie Windows XP

3,5 roku więzienia za pirackie Windows XP
21.08.2009 14:00, aktualizacja: 21.08.2009 14:20

Chiński sąd skazał czworo ludzi na karę więzienia za rozpowszechnianie zmodyfikowanej wersji systemu Windows XP

Przyczyną tak dotkliwych wyroków jest "Tomato Garden Windows XP" - system w wersji pozbawionej mechanizmów autoryzacyjnych, co umożliwiało nieograniczone korzystanie z niego. Jego autorem jest Hong Lei, który został skazany na 3,5 roku pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości miliona juanów (ok. 14. tys. USD). Tę samą karę sąd wymierzył jego wspólnikowi, Sun Xianzhongowi.

Obraz

Pozostali zaangażowani w proceder - Liang Chaoyong i Zhang Tianping - muszą odsiedzieć po 2 lata i zapłacić 10. tys. juanów grzywny. Karę finansową nałożone też na firmę hostingową, na serwerach której mieścił się serwis.

Sąd w mieście Suzhou uzasadnił wyrok twierdząc, że pirackie oprogramowanie - dostępne bezpłatnie do pobrania ze strony internetowej - mogło trafić co najmniej do 1. mln. użytkowników.

Hang i jego wspólnicy dystrybuowali pirackie Windows XP za pośrednictwem strony tomatolei.com, którą założyli w 200. r. W czerwcu 2008 r. Organizacja Business Software Alliance, skupiająca producentów oprogramowania (w tym i Microsoft)
wniosła skargę na działalność strony. Rezultatem tego było zatrzymanie czwórki wymienionych wyżej osób.

W ubiegłym roku do chińskich więzień trafiło za piractwo 11 osób (najwyższy wymiar kary to 6,5 roku) - zamieszkałych w mieście Shenzhen - które skazano na dystrybucję podrabianych produktów Microsoftu o wartości przekraczającej 2 miliardy dolarów.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)