29 lutego bardziej pechowy niż piątek 13‑tego? Rok przestępny - sprawdź, co mówią przesądy
2020 to rok przestępny. W niektórych rejonach świata uważa się, że rok trwający 366 dni jest wyjątkowo niekorzystny jeżeli chodzi o podejmowanie życiowych decyzji. W dodatku pechowy ma być sam 29 lutego. Niektórzy twierdzą, że piątek 13-tego to przy nim szczęśliwa data.
Taki rok, jak ten, który trwa obecnie, zdarza się raz na cztery lata. 2020 jest rokiem przestępnym, co oznacza, że liczy nie 365, a 366 dni. Dodatkowy dzień dopisywany jest do lutego. Na temat tej niezwykłej kartki z kalendarza już od czasów starożytnych krąży niezliczona ilość legend i mitów - a więc, jeśli jesteście przesądni, w najbliższą sobotę nie powinniście wychodzić z domów.
W niektórych rejonach świata rok przestępny uważa się za niezwykle pechowy. Grecy do dziś uważają, że małżeństwa zawarte w okresie tych 366 dni zakończą się rozwodem. Z kolei Szkoci nie mają wątpliwości, że rok przestępny nie jest dobry dla rolnictwa. W tamtejszym kraju panuje powiedzenie: Leap year was never a good sheep year (Ten rok nigdy nie jest dobry dla owiec).
Niemcy obawiają się roku przestępnego ze względu na pogodę. Nasi zachodni sąsiedzi są przekonani, że w większości z 366 dni nie będzie ona dla nich łaskawa. Schaltjahr gleich Kaltjahr - brzmi jeden z ich najpopularniejszych przesądów. Oznacza dosłownie: rok przestępny to zimny rok.
Pradawne przesądy przestrzegają przed podejmowaniem życiowych decyzji w roku przestępnym. W szczególności wymienia się takie jak:
- ślub
- ciąża
- kupno domu lub samochodu
- przeprowadzka
- zmiana pracy
- wyjazd na wakacje
- Jeśli wierzyć w przesądy, to cały rok przestępny uważany jest za pechowy. Targany napięciami i konfliktami, a nawet licznymi wojnami - mówi Łukasz Chariasz, numerolog i tarocista.
29 lutego - najbardziej pechowy dzień w roku?
Negatywne przesądy dotyczą także konkretnie 29 lutego. Wiele osób uważa, że przy tej kartce z kalendarza, piątek 13-tego to wyjątkowo szczęśliwa data. Wspomniani Szkoci uważają, że urodzonych tego dnia czeka życie pełne niepowodzeń i cierpienia. Przesądni uważają, że jedyną słuszną decyzją, jaką można podjąć tego dnia jest pozostanie w domu.
29 lutego nie dla każdego rysuje się jednak w szarych barwach. Brytyjczycy uważają ten dzień za szczególny. W 1288 roku św. Patryk wydał zgodę na to, aby szkockie kobiety mogły tego dnia prosić mężczyznę o rękę. Jeżeli wybranek nie powiedział "tak", odrzuconej przysługiwała od niego rekompensata w postaci pocałunku oraz kwoty pieniężnej o równowartości sukni ślubnej.
W Wielkiej Brytanii datę uważa się za taką, "której właściwie nie ma". Z tego powodu mieszkańcy Wysp przymykają oko na wiele nieprzyjemnych spraw, które mają miejsce tego dnia. W Szkocji odnosi się to szczególnie do zdrady małżeńskiej.
Istnieją teorie, że ludzie urodzeni 29 lutego są największymi szczęśliwcami, gdyż cechuje ich nietuzinkowa inteligencja. Osoby te posiadają także niezwykły talent do przewidywania przyszłości. Zdaniem astrologów mają jednak dużą skłonność do życiowego pecha i stanów depresyjnych.
Wszystkim solenizantom z 29 lutego życzymy aby ich życie było tak wyjątkowe, jak dzień, w którym się urodzili.
Zobacz także: "Dzieci Roku Przestępnego"