Trwa ładowanie...
d2yxc6h

25-letnie badania nad energią odnawialną i jądrową, stwierdzają, która z nich jest czystsza

Energia jądrowa jest często promowana jako jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie zależności ludzkości od paliw kopalnych w produkcji energii. Jednak nowe badania sugerują, że lepszą inwestycją są odnawialne źródła energii, takie jak energia wiatrowa i słoneczna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Farma wiatrowa na morzu
Farma wiatrowa na morzu (Wikimedia Commons, Fot: Kim Hansen.CC BY-SA 3.0.Wikimedia)
d2yxc6h

Badacze na podstawie analizy systemów energetycznych 123 krajów z okresu 25 lat stwierdzili, że wprowadzenie do użytku energii jądrowej nie doprowadziło do znaczącej redukcji emisji dwutlenku węgla, co natomiast uczyniły odnawialne źródła energii. Według badaczy w niektórych krajach rozwijających się programy jądrowe w rzeczywistości spowodowały nawet wzrost emisji dwutlenku węgla.

W badaniu stwierdzono również, że energia jądrowa i odnawialne źródła energii nie łączą się ze sobą dobrze, gdy są wypróbowywane razem, bo mają tendencję do wypierania się nawzajem, zamykając się w infrastrukturze energetycznej, która jest specyficzna dla ich sposobu wytwarzania energii.

Czytaj też: Chiny uruchomiły gigantyczną elektrownię słoneczną

d2yxc6h

Wiatr i słońce wygrywają

Należy jednak zauważyć, że w badaniu przyjrzano się danym z lat 1999-2014, więc wykluczono nowsze innowacje w zakresie energii jądrowej i odnawialnych źródeł energii, a sami naukowcy twierdzą, że znaleźli korelację, a nie przyczynę i skutek. Mimo wszystko jest to ciekawy trend, który wymaga dalszych badań.

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

– Dowody wyraźnie wskazują na to, że energia jądrowa jest mniej skuteczna spośród dwóch szeroko zakrojonych strategii ograniczania emisji dwutlenku węgla, a w połączeniu z jej tendencją do niewspółistnienia z odnawialnymi źródłami energii, budzi to poważne wątpliwości co do zasadności przedkładania inwestycji w energię jądrową nad OZE– stwierdził Benjamin Sovacool z University of Sussex w Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: Świat ma sześć miesięcy, żeby zapobiec katastrofie klimatycznej – twierdzi ekspert z MAE

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2yxc6h

Podziel się opinią

Share
d2yxc6h
d2yxc6h
Więcej tematów