2061490Katowice zawstydziły resztę Polski i Europy. To pierwsze tego typu rozwiązanie

"Katowice dla odmiany w 3D" - fragment mapy w widoku
"Katowice dla odmiany w 3D" - fragment mapy w widoku

08.01.2021 14:37, aktual.: 03.03.2022 04:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Katowice dla odmiany w 3D" to nowy serwis, który zawiera zdjęcia w 3D, precyzyjną ortofotomapę, fotografie archiwalne i mapę pokazująca potencjał solarny dachów na terenie całego miasta. A to nie wszystkie funkcjonalności oferowane przez stronę.

Strona "Katowice dla odmiany 3D" powstała na podstawie zdjęć lotniczych, ukośnych, fotoplanów, skaningu laserowego, opracowania prawdziwej ortofotomapy "true ortho" oraz aktualizacji numerycznego modelu 3D budynków i budowli.

Jak pisze "portal.katowice.pl", serwis jest zintegrowany z Miejskim Systemem Zarządzania, czyli Katowicką Infrastrukturą Informacji Przestrzennej. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce i Europie. Całość została przetworzona przez specjalistyczny sprzęt i umieszczona w chmurze Oracle Cloud.

Katowice dla odmiany

Serwis zawiera także przydatne narzędzie, takie jak m.in. suwak, który umożliwia płynną prezentację zmian w poszczególnych latach danych opracowań, a także pomiary odległości, wysokości, powierzchni poziomej oraz powierzchni w przestrzeni bezpośrednio na zdjęciach i modelach. Strona posiada także angielską wersję językową. 

– Katowice to nowoczesne miasto, które od lat stawia na innowacyjne rozwiązania. Serwis "Katowice dla odmiany w 3D" jest przykładem takich właśnie działań, a skorzystać z niego mogą zarówno mieszkańcy, jak i potencjalni inwestorzy – stwierdził prezydent miasta Marcin Krupa.

Koszt wykonania całego projektu to 349320 złotych.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także