200 000 pozwanych użytkowników serwisów z torrentami

200 000 pozwanych użytkowników serwisów z torrentami

200 000 pozwanych użytkowników serwisów z torrentami
Źródło zdjęć: © [k-o] | [k-o]
10.08.2011 11:49, aktualizacja: 10.08.2011 13:15

W Stanach Zjednoczonych nastąpił wysyp pozwów posiadaczy praw autorskich przeciwko użytkownikom sieci BitTorrent. Jest już ponad 200 tys. pozwanych, a liczba ta rośnie w zastraszającym tempie. Kto jest najbardziej zagrożony?

W Stanach Zjednoczonych nastąpił wysyp pozwów posiadaczy praw autorskich przeciwko użytkownikom serwisów z torrentami. Jest już ponad 200 tys. pozwanych, a liczba ta rośnie w zastraszającym tempie. Kto jest najbardziej zagrożony?

W ostatnich miesiącach praktyki te bardzo przyspieszyły. Dotyczą one głównie użytkowników BitTorrent. Pozywający proponują najpierw ugodę, w której żądają sumy pomiędzy kilkaset a kilkoma tysiącami dolarów. Kiedy winny nie chce dobrowolnie poddać się karze - podają go do sądu. Tutaj musi się już liczyć z wyższą grzywną - od 75. do 150 tys. dolarów.

Obraz
© (fot. wp.pl / [k-o])

W ponad 5. tysiącach przypadków udało się dojść do ugody. W kolejnych prawie 150 tysiącach sprawa najprawdopodobniej skończy się w sądzie. Co ciekawe, aż 25 tysięcy pozwów wystosowali twórcy jednego tylko filmu - zwycięzcy Oscara sprzed roku - wojennego Hurt Lockera. Oprócz użytkowników BitTorrenta, w oskarżanej grupie jest także ponad tysiąc użytkowników sieci ed2k.

Ta ilość pozwów nie wynika z samej chęci zwalczania piractwa. Gdyby choć połowa pozwanych zapłaciła średnią karę w wysokości 2,5 tysiąca dolarów, do zgarnięcia byłoby aż 25. milionów!

JG

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (347)