15 największych, najmocniejszych, najdłuższych rzeczy na świecie

15 największych, najmocniejszych, najdłuższych rzeczy na świecie

17.09.2015 11:20, aktual.: 29.12.2016 08:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Największe maszyny, pojazdy, statki, samoloty. Ludzkość zawsze miała pęd do tego, aby tworzyć ekstremalnie duże rzeczy. Czasem to przejaw konieczności, czasem ekonomii, a czasem potrzeby zbudowania czegoś, o czym będzie mówił cały świat. Sprawdźcie ile metrów mierzy największy statek na świecie, ile kilometrów ma najdłuższy most, jak wygląda największy pociąg świata albo tunel. Zobaczycie też największy rower, ciężarówkę, samochód osobowy i inne "naj".

Największe maszyny, pojazdy, statki, samoloty. Ludzkość zawsze miała pęd do tego, aby tworzyć ekstremalnie duże rzeczy. Czasem to przejaw konieczności, czasem ekonomii, a czasem potrzeby zbudowania czegoś, o czym będzie mówił cały świat. Sprawdźcie ile metrów mierzy największy statek na świecie, ile kilometrów ma najdłuższy most, jak wygląda największy pociąg świata albo tunel. Zobaczycie też największy rower, ciężarówkę, samochód osobowy i inne "naj".

1 / 15

Największy statek świata

Obraz
Wikimedia

Największym statkiem świata, kiedykolwiek zbudowanym przez człowieka, był Seawise Giant. Budowę tego tankowca ukończono w roku 1979. Statek wielokrotnie zmieniał nazwy i był znany również jako Happy Giant, Jahre Viking i Knock Nevis. Najdłuższy i najcięższy statek w historii miał długość 458,5 metra (30-krotność przeciętnego bloku mieszkalnego!) i był dłuższy niż wynosi wysokość Empire State Building. Na pokład mógł zabrać ponad 657 tysięcy ton ropy. W styczniu 2010 Seawise Giant został zezłomowany w Indiach.

Obecnie, o tytuł największego statku, mogą walczyć dwie jednostki - kontenerowce. Pierwszy z nich to MV Barzan, którego długość wynosi 400 metrów. Drugi, to statek z serii Triple E pływający dla koncernu Maersk - Magleby. Jego długość to także 400 metrów, jednak może przewieźć mniej ładunku niż Barzan, dlatego to ten pierwszy jest obecnie królem mórz i oceanów.

2 / 15

Największy samolot świata

Obraz
Russavia

Kiedy mówimy o największym samolocie na świecie, to najczęściej na myśl przychodzi nam Airbus A380. Trzeba przyznać, że jest to największy jak do tej pory samolot pasażerski, co nie oznacza wcale, że jest to największy samolot w ogóle. Rekord wielkości należy do zupełnie innej maszyny, we wnętrzu której zmieściłby się cały kadłub Boeinga 737. Wyprodukowano tylko jeden egzemplarz, który lata do dzisiaj.

An-225 Mriya - bo o nim mowa - to prawdziwa duma lotnictwa Ukrainy. Wyposażony w sześć potężnych silników samolot, został pierwotnie zaprojektowany do przewożenia radzieckiego promu kosmicznego Buran oraz elementów rakiety kosmicznej Energia. Jego długość to 84 m, wysokość to 18,1 m, rozpiętość skrzydeł wynosi 88,4 m, a ich powierzchnia nośna to aż 905 m2. Aby unieść to monstrum w powietrze konstruktorzy zamontowali w nim sześć odrzutowych silników Łotariew D-18T, każdy o mocy niespełna 230 kN. Nawet jego podwozie można uznać za gigantyczne, ponieważ składa się ono z aż 32 pojedynczych kół. Tak duża maszyna ma spory apetyt na paliwo. Jego silniki w ciągu godziny pracy zużywają około 18000 litrów nafty lotniczej.

3 / 15

Najwyższy wieżowiec świata

Obraz
Wikimedia

W tym przypadku nie ma niespodzianki. Tytuł najwyższego wieżowca wciąż należy do zbudowanego w Dubaju budynku o nazwie Burj Khalifa - mierzy on aż 828 metrów. Tuż za nim, na drugim miejscu uplasował się najnowszy wieżowiec, który w tym roku powinien zostać oddany do użytku. Mowa o chińskim Shanghai Tower, który mierzy 632 metry.

W najbliższej przyszłości ma powstać jednak jeszcze wyższy budynek. Rozpoczęta niedawno budowa wieżowca Kingdom Tower zakłada wzniesienie wieży o wysokości 1007 metrów.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)
4 / 15

Najdłuższy pociąg świata

Obraz
Wikimedia

Absolutnym światowym rekordzistą jeśli chodzi o długość składu jest pociąg BHP Run. 21 czerwca 2001 roku ustanowił on rekord długości składu towarowego, który wynosi 7,353 km. Osiem lokomotyw General Electric AC6000CW o mocy 6000 KM każda, musiało się zmierzyć z 682 wagonami wypełnionymi ładunkiem rudy żelaza o masie całkowitej 99 734 ton. Rekord pobito na 275 km linii kolejowej Port Hedland mieszczącej się w Australii Zachodniej. Aby dorównać długości całego składu należałoby w rzędzie ustawić aż 612 miejskich autobusów Solaris Urbino 12.

5 / 15

Najdłuższy most świata

Obraz
Wikimedia

Zaszczytny tytuł najdłuższego mostu na świecie należy do kolejowej konstrukcji zbudowanej w Chinach - Danyang-Kunshan Grand Bridge. Mierzy ona aż 164,8 km długości. Trasa mostu biegnie niemal w całości wzdłuż rzeki Jangcy. Chińczycy zbudowali go, aby połączyć ze sobą miasta Shanghai i Nankin. Są to tereny zalewowe, na który trudno było zbudować tradycyjną linię kolejową.

Tytuł najdłuższego wiaduktu drogowego należy do położonej w Tajlandii drogi o nazwie "Bang Na Expressway" - całkowita długość konstrukcji to 54 kilometry. Najdłuższy most śródlądowy, to konstrukcja Lake Pontchartrain Causeway, która trasą o długości 38,4 km przecina wody jeziora Pontchartrain leżącego w amerykańskim stanie Louisiana. Najdłuższy most morski, to zbudowana w Chinach przeprawa łącząca ze sobą dwa brzegi zatoki Hangzhou - mierzy on 35,6 km.

6 / 15

Najmocniejsza lokomotywa świata

Obraz
Wikimedia

Najmocniejszą, elektryczną lokomotywą jest MTAB Iore, której silniki generują moc 14400 koni mechanicznych. Iore to zestaw dwóch lokomotyw (każda wyposażona w kabinę tylko z jednej strony) połączonych w dwuelementowy zestaw ważący aż 180 ton. Ciągną one za sobą skład wypełniony rudą żelaza o masie 8600 ton.

Za najmocniejszą lokomotywę na świecie wyposażoną w silnik diesla uznaje się EMD DDA40X - wyprodukowaną przez firmę General Motors Electro-Motive Division. Spalinowóz dysponował mocą 6600 KM, potrafił się rozpędzić do prędkości 90 km/h, a jego zapas paliwa wynosił ponad 31000 litrów.

Obraz
© (fot. Wikimedia / Brianmcfa / CC)
7 / 15

Największa maszyna

Obraz
Wikimedia

Koparka Bagger 293 to najcięższy pojazd lądowy świata. Mierzy 96 metrów wysokości (czyli właściwie tyle, ile londyński Big Ben) i aż 225 metrów długości. Cała konstrukcja waży bagatela 14200 ton, co nie przeszkadza maszynie przemieszczać się samodzielnie. Do czego służy? Jest to po prostu największa na świecie koparka.

8 / 15

Największa ciężarówka

Obraz
Wikimedia

Największa ciężarówka świata została wyprodukowana tylko w jednym egzemplarzu. Terex 33-19 Titan - bo o niej mowa - została pokazana odbiorcom w roku 1974. Długość tego giganta to 20,1 m, szerokość 7,6 m, wysokość to aż 6,9 m. Wyskość z podniesionym pudłem to natomiast 17,1 m. Waga pustej ciężarówki wynosi 260 ton, a jej maksymalna ładowność to 610 ton. Silnik tego giganta ma 3300 koni mechanicznych, a generator umieszczony w środku jest w stanie zasilić 250 domów. Zwróćcie uwagę na postać stojącą wewnątrz obręczy środkowego koła.

9 / 15

Najdłuższy tunel na świecie

Obraz
Wikimedia

Jeśli chcielibyście przejechać samochodem przez najdłuższy tunel samochodowy, to musicie udać się do Norwegii. Łączy on miejscowości Lardal i Aurland, a jego długość to 24510 metrów. Gdybyście jednak chcieli się wybrać w podróż pociągiem, to musicie wybrać się aż do Japonii. Kolejowy tunel Seikan łączący ze sobą dwie japońskie wysypy - Hokkaido i Honsiu. Jego długość to 53,9 km. Najdłuższy tunel linii metra liczy natomiast 60,4 km. Aby się nim przejechać należy pojechać do chińskiego miasta Guangzhou i wybrać linię numer 3. Najdłuższy tunel zbudowany kiedykolwiek przez człowieka nie służy do komunikacji, czy to kolejowej, czy to samochodowej. Jest nim amerykański akwedukt zlokalizowany w Nowym Jorku - mierzy on 137 km!

10 / 15

Największy dźwig na świecie

Obraz
Liebherr

Tytuł największego, samojezdnego dźwigu świata należy do maszyny Liebherr LTM 11200-9.1. Ramię dźwigu, po rozłożeniu wszystkich ośmiu części, mierzy 100 metrów długości, jednak można je dodatkowo wydłużyć o kolejne 70. 700-konny silnik pozwala unosić w górę ładunki o masie nawet 1200 ton.

11 / 15

Najdłuższa kolejka linowa świata

Obraz
Wikimedia

Trasa, którą pokonują wagoniki najdłuższej kolejki linowej, mierzy 7455 metrów. Dla porównania, kolejka na Gubałówkę pokonuje dystans 1298 metrów, a na Kasprowy Wierch 4291 metrów. Aby móc przejechać się tą rekordzistką musimy wybrać się do Chin, do miejscowości Zhangjiajie. Wagoniki wjeżdżają na szczyt góry Tianmen, a po drodze można podziwiać fascynujące widoki.

12 / 15

Najdłuższy samochód osobowy

Obraz
jayohrberg.com

Jeśli na hasło "najdłuższy samochód świata" przyszły wam na myśl obrazy amerykańskich limuzyn, to dobrze trafiliście. Najdłuższą z nich jest pojazd nazwany The American Dream. Jay Ohrberg tak przebudował Cadillaca Eldorado, że ten zyskał długość 30,48 m (równe 100 stóp). W samochodzie znajdziemy jacuzzi, bar, a nawet mini lądowisko dla helikoptera.

13 / 15

Największe lotnisko

Obraz
Wikimedia

W przypadku lotnisk, najważniejszym parametrem określającym jego wielkość jest liczba obsłużonych pasażerów. Pod tym względem, od lat prowadzi amerykańskie lotnisko Hartsfield-Jackson położone w Atlancie. W ostatnim roku obsłużyło ono aż 96 178 899 pasażerów. W tym samym okresie warszawskie lotnisko Chopina obsłużyło ich 10 574 539. Największe lotnisko w Europie to londyńskie Heathrow z liczbą obsłużonych pasażerów na poziomie 73 408 442.

14 / 15

Najdłuższy lot

Obraz
Wikimedia

Gdybyście chcieli się wybrać w najdłuższy lot na świecie, to musicie się przygotować na spędzenie w samolocie 17,5 godziny. Tyle trwać będzie bowiem lot na trasie Dubaj - Panama City. W czasie lotu pokonacie aż 10 stref czasowych i przelecicie dystans ponad 13 800 km.

15 / 15

Największy rower

Obraz
Wowamazing

Największy na świecie, zdolny do jazdy rower powstał w Niemczech. Sama średnica jego kół wynosi 3,3 m. Długość roweru to 7,8 m, wysokość to 3,7 m, a jego waga to aż 150 kg. Konstrukcja została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)