14 września płatności kartą się zmienią. Zobacz, co zmienią banki

14 września płatności kartą się zmienią. Zobacz, co zmienią banki
Źródło zdjęć: © Fotolia | ratmaner
Adam Bednarek

21.08.2019 12:29, aktual.: 21.08.2019 12:50

14 września 2019 r. wchodzi w życie dyrektywa PSD2. Płatności za zakupy się zmienią. Ma być bezpieczniej, choć niekoniecznie będzie wygodniej.

Dyrektywa PSD2 wprowadza jednolity rynek płatności we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Wchodzi w życie 14 września. Wówczas płatności kartą się zmienią. Najważniejsza zmiana to fakt, że kodem PIN trzeba będzie autoryzować również niektóre transakcje na kwoty nieprzekraczające 50 zł.

Dziś, jeśli nie mamy ustawionych limitów, transakcje poniżej 50 zł przechodzą bez kodu PIN. To wygodne i szybkie rozwiązanie. Gorzej, jeśli ktoś ukradnie nam kartę. Może zrobić kilkukrotnie zakupy zanim zorientujemy się, że portfel jest skradziony lub zanim bank zobaczy niepokojące transakcje.

PSD2 chroni więc przed takimi sytuacjami. Co szósta transakcja wymagać będzie kodu PIN. Chyba, że pomiędzy płatnościami rachunek wyniesie więcej niż 50 zł i będziemy musieli "normalnie" wpisać hasło. Wówczas licznik będzie wyzerowany.

Drugie kryterium dotyczy łącznej wartości kolejnych płatności kartą. Gdy przekroczy ona próg 150 euro, autoryzacja PIN-em będzie wymagana. Jednak jak tłumaczy Mastercard, wielu z nas tej zmiany i tak raczej nie odczuje. Ze statystyk firmy wynika, że zanim drobne transakcje przekroczą limit 150 euro (ponad 600 PLN), klient statystycznie zrobi transakcję przekraczającą wartość 50 PLN, która i tak wymaga podania kodu PIN. A podanie PIN-u "zeruje" licznik.

Co jednak ważne, licznik nie zatrzymuje się np. po dobie. Jeżeli więc zapłacimy kartą poniżej 50 zł dwa razy w poniedziałek i trzy razy we wtorek, to już środowa pierwsza transakcja poniżej ustalonej kwoty będzie wymagała kodu PIN.

Są jednak wyjątki. Nie zaliczać się będą transakcje w samoobsługowych biletomatach (np. w komunikacji miejskiej), parkomatach oraz samoobsługowych bramkach autostradowych.

Zmiany dotyczyć będą też transakcji internetowych. Jak zauważa Niebezpiecznik, wiele banków wymagać będzie dodatkowej autoryzacji, a także zrezygnuje z jednorazowych kodów.

Dla części klientów nie zmieni się nic, ponieważ w wielu sklepach płatności są uwierzytelniane przez wydawcę karty np. za pomocą jednorazowego hasła otrzymywanego w wiadomości SMS lub w aplikacji bankowości mobilnej. W efekcie wdrożenia dyrektywy PSD2 wprowadzone zostaną dodatkowe opcje uwierzytelniania, które mogą przyspieszyć ten proces. Tak jest w przypadku uwierzytelnienia biometrycznego, które umożliwia konsumentom potwierdzenie tożsamości przez zwykłe dotknięcie palcem własnego telefonu.
Mastercard
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)