Trwa ładowanie...
d184xhw

12-latek zawstydził naukowców. Sam zbudował reaktor fuzyjny i pobił rekord

Zaledwie kilka godzin przed 13-stymi urodzinami, Jackson Oswalt zbudował działający reaktor fuzyjny. Pobił rekord Guinnessa, a wszystkiego dokonał samodzielnie w domu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
12-latek zawstydził naukowców. Sam zbudował reaktor fuzyjny i pobił rekord
(YouTube)
d184xhw

Reaktory fuzyjne budowane przez nastolatków to żadne zaskoczenie. Wśród listy osób, które stworzyły takie urządzenie w domu znajduje się sporo młodych ludzi. Tym razem tytuł najmłodszej osoby, która zbudowała reaktor, otrzymał 12-letni Jackson Oswalt. Pobił poprzedni rekord Guinnessa o dwa lata.

Kuba Jankowski sprawdza: T-Mobile na kartę w zupełnie nowym wydaniu

"Udało mi się wykorzystać energię elektryczną, aby przyspieszyć dwa atomy deuteru, dzięki czemu łączą się one w atom helu-3, a także uwalniają neutron, który można wykorzystać do podgrzania wody i włączenia silnika parowego, który z kolei wytwarza elektryczność" - mówi 12-letni Jackson Oswalt z Memphis w stanie Tennessee.

Młodzi geniusze próbują swoich sił w budowie tego typu urządzeń nieprzypadkowo. Dokonując takiego eksperyment, Oswalt zapewnił sobie stypendium, które pozwoli mu studiować za darmo na renomowanej uczelni. W Stanach Zjednoczonych nie wystarczy dostać się do szkoły wyższej, trzeba jeszcze mieć fundusze, aby ją opłacić.

d184xhw

Efektywny reaktor fuzyjny to marzenie naukowców z całego świata

Oswalt zbudował reaktor fuzyjny, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka faktów. Takie urządzenia wyglądają i brzmią ekscytująco, ale w rzeczywistości nie do końca tak jest. Póki co, reaktor zużywa znacznie więcej energii, niż produkuje. Zbudowanie urządzenia, które wytwarzałoby więcej mocy, niż potrzebuje do działania, jest dla naukowców czymś w rodzaju Świętego Graala. Jest to trudne, aczkolwiek wykonalne.

Zobacz też: Chiny chcą stworzyć konkurencję dla Elona Muska. Budują sieci satelitów telekomunikacyjnych

Do tej pory nie udało się skonstruować reaktora fuzyjnego działającego efektywnie, czyli dającego zysk energii i działającego w sposób ciągły. Aktualnie trwają dwa duże projekty badawcze, które mogą niegdyś doprowadzić do zbudowania takiego urządzenia. Pracują nad nimi niezależnie Chiny oraz Francja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d184xhw

Podziel się opinią

Share
d184xhw
d184xhw
Więcej tematów