12‑latek zawstydził naukowców. Sam zbudował reaktor fuzyjny i pobił rekord
Zaledwie kilka godzin przed 13-stymi urodzinami, Jackson Oswalt zbudował działający reaktor fuzyjny. Pobił rekord Guinnessa, a wszystkiego dokonał samodzielnie w domu.
12.10.2020 16:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Reaktory fuzyjne budowane przez nastolatków to żadne zaskoczenie. Wśród listy osób, które stworzyły takie urządzenie w domu znajduje się sporo młodych ludzi. Tym razem tytuł najmłodszej osoby, która zbudowała reaktor, otrzymał 12-letni Jackson Oswalt. Pobił poprzedni rekord Guinnessa o dwa lata.
"Udało mi się wykorzystać energię elektryczną, aby przyspieszyć dwa atomy deuteru, dzięki czemu łączą się one w atom helu-3, a także uwalniają neutron, który można wykorzystać do podgrzania wody i włączenia silnika parowego, który z kolei wytwarza elektryczność" - mówi 12-letni Jackson Oswalt z Memphis w stanie Tennessee.
Młodzi geniusze próbują swoich sił w budowie tego typu urządzeń nieprzypadkowo. Dokonując takiego eksperyment, Oswalt zapewnił sobie stypendium, które pozwoli mu studiować za darmo na renomowanej uczelni. W Stanach Zjednoczonych nie wystarczy dostać się do szkoły wyższej, trzeba jeszcze mieć fundusze, aby ją opłacić.
Efektywny reaktor fuzyjny to marzenie naukowców z całego świata
Oswalt zbudował reaktor fuzyjny, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka faktów. Takie urządzenia wyglądają i brzmią ekscytująco, ale w rzeczywistości nie do końca tak jest. Póki co, reaktor zużywa znacznie więcej energii, niż produkuje. Zbudowanie urządzenia, które wytwarzałoby więcej mocy, niż potrzebuje do działania, jest dla naukowców czymś w rodzaju Świętego Graala. Jest to trudne, aczkolwiek wykonalne.
Zobacz też: Chiny chcą stworzyć konkurencję dla Elona Muska. Budują sieci satelitów telekomunikacyjnych
Do tej pory nie udało się skonstruować reaktora fuzyjnego działającego efektywnie, czyli dającego zysk energii i działającego w sposób ciągły. Aktualnie trwają dwa duże projekty badawcze, które mogą niegdyś doprowadzić do zbudowania takiego urządzenia. Pracują nad nimi niezależnie Chiny oraz Francja.