1000 terabajtów na płycie wielkości CD

1000 terabajtów na płycie wielkości CD

1000 terabajtów na płycie wielkości CD
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Brightster (me, myself and I)
08.09.2014 08:17, aktualizacja: 08.09.2014 11:02

O tym, jak szybko zwiększa się ilość danych, które należy zapisywać i przechowywać, nie trzeba przekonywać nikogo. Megabajty już niemalże znikły z naszego słownika, a gigabajty zamieniają się coraz częściej w terabajty. I tu - w przypadku nośników optycznych - pojawia się problem.

(fot. Materiały prasowe)

Nośniki optyczne mają problem: limit dyfrakcyjny światła. Teoretycznie nie da się go przekroczyć, bo jest do bariera czysto fizyczna - nawet w przypadku światła o niebieskiej lub fioletowej barwie długość fali to 380-450 nanometrów. Przy tej grubości "rysika" ciężko jest zapisywać dane o mniejszej wielkości pojedynczej komórki danych, aczkolwiek warto zauważyć, że w przypadku nowych nośników Archival Disc deklarowana długość pojedynczej komórki to tylko 79,5 nanometra. Szerokość ścieżki danych jest jednak w tym przypadku większa - wynosi 225 nanometrów.

Tymczasem Dr Zongsong Gan, jeden z 12 młodych naukowców, którzy zdobyli w 2014 r. nagrodę Victoria Fellowship, ogłosił, że opracował inną metodę optycznego zapisu danych. Według niego pozwoli ona na zapisanie nawet 1000 terabajtów danych (czyli niemal jednego petabajta) na nośniku wielkości płyty CD, a wszystko dzięki radykalnemu zmniejszeniu pojedynczej komórki danych. Ma ona wielkość zaledwie 9 nanometrów, czyli... jedną dziesięciotysięczną grubości ludzkiego włosa. A wszystko to za pomocą światła o długości fali około 500 nanometrów.

Jak to możliwe? Zespół kierowany przez pracującego na australijskim uniwersytecie w Swinburne doktora Gana opracował specjalną głowicę, wykorzystującą dwa promienie światła. Jeden z nich (zaznaczony na grafice kolorem czerwonym) służy do zapisu informacji, natomiast otaczający go drugi promień (zaznaczony na fioletowo) blokuje zapis. W utworzonym przez niego "obwarzanku" pozostaje tylko niewielki otwór i właśnie dzięki temu możliwe jest uzyskanie tak małych "bitów" informacji.

Obraz

Cała technologia zaprezentowana była już w 2013 roku, ale obecnie, dzięki przyznaniu nagrody (co związane jest z grantem wysokości do 18 000 dolarów) ma szansę zostać wprowadzona do masowego użytkowania. Dr Gan planuje wydać te pieniądze do nawiązania bliskich kontaktów z organizacjami naukowców zajmujących się podobnymi badaniami w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Chinach, aby wspólnie z nimi i z wykorzystaniem opracowanej technologii opracować metody zapisu coraz większych ilości danych.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: NVIDIA chce zablokować sprzedaż Samsungów Galaxy i Note

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)