10 filmów HD w sekundę! Wystarczy taka antena
Już niedługo powinny powstać nowe anteny, które pozwolą bezprzewodowo przesyłać ogromne ilości danych między urządzeniami
Grafenową antenę opisali naukowcy z Georgia Institute of Technology. Niedługo powinniśmy zobaczyć oficjalną publikację naukową na temat nowej technologii, a w ciągu roku planowane jest stworzenie pierwszych działających prototypów anten. Według obliczeń, grafenowe anteny pozwolą na bezprzewodowe przesyłanie danych z prędkością 1 TB/s, a teoretycznie możliwe jest stworzenie anten, które pozwolą na osiągnięcie nawet 10. TB/s. Maksymalne prędkości osiągalne będą między urządzeniami oddalonymi od siebie maksymalnie o 1 metr.
Grafen - materiał dla elektroniki przyszłości
Grafen to płat węgla o grubości jednego atomu i strukturze plastra miodu. Jest to materiał przebadany po raz pierwszy w 200. roku i charakteryzuje się bardzo ciekawymi właściwościami elektrycznymi. Elektrony przemieszczają się przez grafen przy praktycznie zerowej rezystancji. To 50 do 500 razy szybciej niż w krzemie, który dzisiaj powszechnie wykorzystuje się do tworzenia elementów elektronicznych. Niestety grafen ma również pewne wady. Przede wszystkim jest bardzo trudny w obróbce, gdyż jego właściwości zmieniają się po zetknięciu z innym materiałem. Tutaj jednak mogą pomóc nasi rodacy. Konsorcjum polskich firm, uczelni i instytutów naukowych opracowało tanią metodę produkcji grafenu i skupia się na zastosowaniu tego materiału w przemyśle.
Szybciej również wewnątrz urządzeń
Stworzenie anten z grafenu ma jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę. Podzespoły wykonane z tego materiału mogą być dużo mniejsze niż dzisiejsze układy elektroniczne. To oznacza, że anteny grafenowe można by również wykorzystać do przesyłania informacji między podzespołami wewnątrz jednego urządzenia. Stąd już prosta droga do superszybkich telefonów, tabletów, komputerów i wielu innych urządzeń.
Musimy jeszcze chwilę poczekać
Niestety zanim zobaczymy pierwsze urządzenia z nowymi antenami może minąć trochę czasu. Antena z grafenu, to tylko jeden z elementów, jakie trzeba zoptymalizować na drodze do superszybkich prędkości przesyłania danych. Kolejnym krokiem musi być zoptymalizowanie pozostałych elementów układów nadawczo-odbiorczych: filtrów, generatorów, przetworników, wzmacniaczy. Dobrym znakiem są jednak poczynione już pierwsze kroki i fakt, że o wykorzystaniu grafenu nie tylko dużo się mówi, ale również dużo robi, by zastąpił on stosowane dzisiaj materiały półprzewodnikowe.
Źródło: _ Technology Review _
GB/SW/GB