1) Szybki start nowego telefonu
14.08.2010 15:21, aktual.: 13.01.2011 13:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jeśli jesteście szczęśliwcami i w Waszych rękach jest właśnie nowy zapakowany iPhone 3G to może to oznaczać początek fascynującej przygody z produktami Apple może też jednak oznaczać drogę przez mękę. Jako, że sam od kilku lat jestem zafascynowany każdym urządzeniem z jabłkiem w herbie postaram się aby dla Was była to równie ekscytująca przygoda.
Gdy dostaniecie czarne lub w tej edycji również białe opakowanie i wydobędziecie z niego Swój telefon to pierwsze wrażenie może być o tyle ekscytujące co zaskakujące. iPhone inaczej niż każdy inny telefon nie będzie umożliwiał rozmów telefonicznych, wyjęty dopiero co z pudełka. Jeśli będziemy nowymi użytkownikami sieci będziemy mieli od razu zainstalowaną karę SIM w telefonie, jeśli przedłużyliśmy naszą dotychczasową umowę będziemy musieli w nim zainstalować nasz obecna kartę. W tym celu musimy użyć małego narzędzia przypominającego spinacz a dostarczanego z telefonem. Ten niby spinacz musimy włożyć w mały otwór na górnej krawędzi telefonu, wyskoczy wtedy zasobnik na umieszczenie karty SIM. iPhone praktycznie nie posiada przycisków, są one dokładnie cztery plus przełącznik.
Przycisk na górnej krawędzi urządzenia służył do usypiania i wybudzania telefonu, przycisk pod ekranem służy do powrotu do menu głównego lub dwukrotnie wciśnięty do wywoływanie jednej z wybranych w ustawieniach opcji. Z boku urządzenia mamy dwa przycisk do sterowania głośnością telefonu oraz przełącznik służący do wyłączenia całkowitego dźwięków.
Czas przejść teraz jeśli uruchomia telefonu. Świeżo wyjęty z pudełka zamiast menu wyświetli nam tylko informację „Podłącz do iTunes”
Komunikat ten musi być zaskakujący dla każdego kto nie miał doczynienia wcześniej np. z odtwarzaczami iPod. Aby aktywować nasz telefon musimy udać się na stronę www.apple.pl/itunes i pobrać program w wersji odpowiedniej na naszego systemu operacyjnego. Niestety producent już od kilku lat nie dostarcza płyty z programem i nieodzowne staje się skorzystanie z Internetu. Jeśli już ściągniecie program iTunes na swój komputer i przejdziecie przez prosty proces instalacji to przyjedzie czas na podłączenie iPhone do komputera przez dostarczany razem z nim kabelek z łączem USB. iPhone pojawi się jako nowe urządzenie w programie i poprosi o rejestrację. Rejestracja polega na podaniu danych których użyliśmy do podpisania umowy z naszym operatorem. Po tej operacji iPhone uruchomi się ponownie skonfigurowany do używania w sieci w której go zakupiliśmy.
Teraz będziemy mogli zsynchronizować telefon z komputerem. iTunes zaproponuje na automatyczne przekopiowanie kontaktów, kalendarza i ustawień kont pocztowych do iPhone. Stanie się to niezależnie od systemu operacyjnego na jakim pracujemy.
Musimy pamiętać, że iPhone nie potrafi korzystać w bezpośredni sposób z kontaktów zgromadzonych na karcie SIM. Jeśli więc na swojej karcie mamy jakieś kontakty musimy je zaimportować to telefonu korzystając z odpowiedniej funkcji.
Import kontaktów będzie prawdopodobnie pierwszym kontaktem z interfejsem telefonu. Wszystkie operacje wykonujemy wyłącznie dotykając palcem ekranu. Początkowo może to być niewygodne ale z czasem nabierzemy dużej wprawy, a po miesiącu użytkowania nie będziemy Sobie wyobrażali jak telefon można obsługiwać inaczej. Aby zaimportować kontakty najpierw należy odblokować telefon przesuwając palcem pasek na ekranie. Następnie dotykamy palcem ikony Ustawienia -- > Poczta, Kontakty, Inne --> Importuj kontakty z Sim. Operacja importu kontaktów da nam pewną biegłość w posługiwaniu się telefonem. Teraz czas na podstawowe czynności jak telefonowanie oraz wysyłanie SMS.
Aby wykonać połączenie musimy kliknąć lub wg nomenklatury Apple stuknąć w ikonkę na ekranie oznaczoną słuchawką. Numer możemy wystukać na klawiaturze numerycznej lub możemy wybrać osobę z wcześniej zsynchronizowanej lub przekopiowanej z kary SIM książki telefonicznej. W tym samym miejscu będziemy mieli dostęp do listy ostatnio wykonywanych połączeń. Różnicą w stosunku do innych telefonów jest zgrupowanie połączeń wychodzących i przychodzących na jednej liście w dodatku bez możliwości skasowanie pojedynczego połączenia z tej listy.
Odbieranie połączeń podobnie jak odblokowywanie telefonu odbywa się poprzez przeciągnięcie palcem po suwaku na dole ekranu. Kolejną funkcją którą na pewno będziemy chcieli od razu poznać w naszym nowym telefonie jest obsługa SMS. Jednocześnie jest to kolejna funkcja która działa zupełnie inaczej niż w każdym innym aparacie. Pierwszą i ogromną różnicą jest używanie do pisania SMSów klawiatury ekranowej o standardowym układzie QUERTY. Na początku będzie się to wydawało czynnością nie do wykonania, gwarantuje jednak, że po pewnym czasie nie będziecie chcieli słyszeć o innej możliwości pisania SMS. Dodatkowo iPhone wyposażony jest w polski słownik który doskonale poprawia literówki w czasie pisanie wiadomości lub notatek. Klawiatura to nie koniec zaskoczeń związanych z SMS gdyż zupełnie inaczej niż na innych teleofnach wygląda przeglądanie SMS. Nie mamy to klasycznej skrzynki odbiorczej i nadawczej w której widać poszczególne wiadomości.
Nasze SMS są pogrupowane wg. osoby z którą korespondowaliśmy i wygląd ich przypomina bardziej zapis rozmowy z komunikatora internetowego. Wadą może być możliwość kasowania tylko całego zapisu rozmowy SMS bez możliwości skasowanie pojedynczej wiadomości. Wiele osób narzeka też na brak potwierdzeń dostarczenia SMS, niestety takiej funkcji producent nie przewidział w swoim produkcie.
Pierwsze spotkanie z iPhonem może być więc dla Was zaskakujące nie zrażajcie się jednak to bardzo wygodne urządzenie. Wymaga na pewno zmiany przyzwyczajeń lecz po pewnym czasie przyznacie, że aż dziw bierze jak można obsługiwać telefon w inny sposób.
Norbert Cała