Telewizory na Euro2008 - część pierwsza (do 2500zł)

Mistrzostwa w piłce nożnej to często najlepsza okazja do wymiany naszego starego telewizora CRT, na nowoczesny LCD. Sklepy pękają w szwach, a półki uginają się od telewizorów w różnej cenie. Jak się odnaleźć w tym gąszczu ofert i promocji? Wasz serwis nowych technlogii przygotował dla was zestawienie dziesięciu – w naszej ocenie najlepszych, 32 calowych – telewizorów w cenie do 2500 zł, oraz informacje czym się kierować przy zakupie. My też kibicujemy naszym i chcemy ich oglądać w najwyższej jakości. Za tydzień cześć druga – telewizory w cenach od 2500zł do 5000zł.

Telewizory na Euro2008 - część pierwsza (do 2500zł)
Źródło zdjęć: © LG

HD czy HD Ready?

HD (High Definintion – telewizja wysokiej rozdzielczości) to standard nadawania coraz bardziej powszechny wśród nadawców telewizyjnych. Biorąc także pod uwagę coraz bardziej popularny format Blu-Ray (następca DVD), czy choćby konsole do gier potrafiące wygenerować obraz w rozdzielczości 1920x1080 pikseli (a dopiero od tej rozdzielczości możemy mówić o pełnym obrazie HD) taki telewizor LCD wydaje się być dobrym zakupem. Nie ma jednak róży bez kolców. Aby cieszyć się obrazem najwyższej jakości, musimy dostarczyć do telewizora odpowiedni sygnał. W Polsce tylko kilka stacji nadaje sygnał HD, a do ich odbioru potrzebne jest posiadanie którejś z platform cyfrowych, lub własnej anteny satelitarnej z cyfrowym odbiornikiem HD. Nie ma się co łudzić, że dostrzeżemy wszystkie szczegóły korzystając z osiedlowej „kablówki” albo analogowej anteny. HD Ready, to natomiast nieco niższa rozdzielczość (1280x720 pikseli). Nie jest to wielki problem. Przy telewizorach o przekątnej 32 cali dojdzie tylko do niewielkiego
przeskalowania obrazu, niemal niezuważalnego, które nie odbije się drastycznie na jakości. Podobnie, Full HD na 3. calowym telewizorze nie będzie wyglądało tak, jak na 42 calowym.

Obraz
© LG 32LG5000 (fot. LG) ZOBACZ WSZYSTKIE TELEWIZORY

Kontrast

Wielu producentów podaje astronomiczne wartości kontrastu, sięgające kilkudziesięciu tysięcy. Czy rzeczywiście kontrast 10000:1 jest lepszy od kontrastu 1200:1. Nie zawsze. Producenci lubują się w podawaniu wartości kontrastu dynamicznego, czyli sztucznie podbijanego przez elektronikę telewizora, zamiast rzeczywistej wartości kontrastu jaką ma zastosowana w danym telewizorze matryca. Aby osiągnąć dobry obraz przyjmuje się, iż wartości kontrastu rzeczywistego powinny oscylować minimum w przedziale 1300-1600:1, a przy kontraście dynamicznym minimum 3000:1.

Czas reakcji

Czas reakcji to coraz mniej istotne kryterium. Większość nowoczesnych telewizorów ma czasy reakcji matrycy poniżej 10 czy 8ms co jest wartością zupełnie wystarczającą, by móc oglądać dynamiczne sceny sportowe, czy też kino akcji.

Jasność

Jasność podawna jest w kandelach na metr kwadratowy (cd/m2). Wartość ta jest o tyle istotna, że odpowiada ona maksymalnej jasności z jaką telewizor wyświetla czystą biel. Ma to bezpośrednie przełożenie na jakość kolorów oraz i „żywość”. i naturalność. Oprócz samej wartości tego parametru, ważnym jest, aby całość matrycy była podświetlona równomiernie. Z tym akurat mają problemy mało znane firmy. Dla dobrej jakości obrazu parametr jasności nie powinien być niższy niż 300cd/m2. Optymalnie 450 lub więcej.

Kąty widzenia

Ten parametr pozwala nam ocenić, czy oglądając piłkarskie zmagania naszej drużyny w grupie, ci siedzący po bokach mają szansę zobaczyć czysty i wyraźny obraz. Im większy kąt widzenia tym lepiej. Radzimy wybierać telewizory o kącie widzenia 178 stopni. Teoretycznie wystarczający jest kąt 160 stopni, jeśli jednak planujesz oglądanie mistrzostw Euro2008 i Olimipiady w Pekinie więcej niż w pojedynkę, to unikaj tak niskich kątów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)