Najpotężniejsza broń Rosji wchodzi do służby

Najpotężniejsza broń Rosji wchodzi do służby

Najpotężniejsza broń Rosji wchodzi do służby
Źródło zdjęć: © tocznia Sevmash
31.12.2012 10:41, aktualizacja: 27.12.2013 09:43

Zaledwie dzień przed końcem 2012 roku Rosjanie wprowadzili do służby pierwszy z najnowszej linii okrętów podwodnych klasy Borei

Wprowadzony do służby 3. grudnia Jurij Dołgoruki jest pierwszym z 8 okrętów nowej klasy, które do 2020 roku mają stanowić trzon rosyjskiej Floty Pacyfiku. Tego samego dnia zwodowany został drugi z okrętów - Władimir Monomach, zaś okręt Aleksander Newski już teraz przechodzi próby morskie i zostanie prowadzony do służby w 2014 roku.

Parametry i uzbrojenie

Okręty podwodne klasy Borei to strategiczne jednostki o napędzie atomowym, przenoszące do 1. pocisków balistycznych. W zanurzeniu okręty mogą rozwinąć prędkość około 29 węzłów, zaś maksymalne zanurzenie to 450 m. Długość kadłuba nowych jednostek wynosi 170 m, a jego średnica to 13 m. Załogę stanowi 107 marynarzy, w tym 55 oficerów. Dla porównania amerykańskie, strategiczne okręty podwodne klasy Ohio mają 170 m długości, 13 m średnicy kadłuba i rozwijają prędkość w zanurzeniu do 25 węzłów, a ich załoga to 140 marynarzy, w tym 15 oficerów. Główną broń okrętów klasy Borei stanowią wspomniane pociski balistyczne Buława o zasięgu kilkunastu tysięcy kilometrów, które mogą przenosić po kilka głowic każdy - najdroższa broń w rosyjskiej armii.

Nowe okręty zastąpią wysłużone jednostki

Nowe okręty klasy Borei zastąpią przestarzałe jednostki projektu 94. (w kodzie NATO - Tajfun) i projektu 667 (w kodzie NATO: Delta-3 i Delta-4). W ramach wymiany strategicznych okrętów podwodnych planowane jest również stworzenie jeszcze nowocześniejszej jednostki, określanej powszechnie jako klasa Borei-A albo Borei II. Taki okręt mógłby przenosić do 20 pocisków balistycznych i byłby głównym, a zarazem najnowocześniejszym okrętem Floty Pacyfiku.

Jak widać, koniec Zimnej Wojny nie oznaczał zakończenia produkcji atomowych okrętów podwodnych, a dominacja na morzach nadal stanowi bardzo ważny element polityki obronnej Rosji.

Źródło: Ria Novosti

_ GB/JG/GB _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1169)