Żyć szczęśliwiej - czyli bez Facebooka

Żyć szczęśliwiej - czyli bez Facebooka
Źródło zdjęć: © chip.pl

10.11.2015 17:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zazdrość, brak koncentracji, wątłe życie społeczne - to skutki życia na portalu społecznościowym Facebook, jeśli wierzyć duńskim badaniom, które stwierdziły, że ludzie niekorzystający z niego przez tydzień czuli się szczęśliwsi.

"Wybraliśmy Facebooka, ponieważ jest to sieć społecznościowa najbardziej użytkowana przez wszystkie grupy wiekowe" - powiedział we wtorek Meik Wiking, dyrektor Instytutu Badań nad Szczęściem, który przeprowadził badanie na próbie 109. osób w Danii.

Badanych podzielono na dwie grupy: połowa nadal korzystała z Facebooka, a druga, nazywana "leczonymi", obywała się bez niego.

Po tygodniu osoby, które nie korzystały z Facebooka, z większą satysfakcją wypowiadały się na temat swojego życia. 8. proc. uznało się za bardzo zadowolonych ze swego życia, czyli "szczęśliwych", podczas gdy w drugiej grupie tak określiło się 81 proc. Wśród osób obywających się bez Facebooka 84 proc. stwierdziło, że cieszy się życiem, wobec 75 proc. w drugiej grupie. W pierwszej grupie tylko 12 proc. wyraziło niezadowolenie z życia, podczas gdy w drugiej niezadowolenie zgłosiło 20 proc.

Na koniec badania jego "leczeni" uczestnicy oceniali, że mają bogatsze życie towarzyskie i mniej trudności z koncentracją, podczas gdy członkowie grupy wciąż korzystającej z Facebooka nie zauważyli zmian i nadal odczuwali trudności z koncentracją.

"Zamiast skupiać się na tym, czego potrzebujemy, mamy niestety tendencję do skupienia się na tym, co mają inni" - twierdzą autorzy badania. A na Facebooku ludzie mają 3. proc. szans, aby czuć się mniej szczęśliwie niż ich przyjaciele - twierdzą badacze.

Jeśli wierzyć licznym sondażom, Duńczycy uważają się za najszczęśliwszych ludzi na świecie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)