Zwycięskie projekty IX edycji "Make a Connection - Przyłącz się!"

Zwycięskie projekty IX edycji "Make a Connection - Przyłącz się!"
Źródło zdjęć: © www.makeaconnection.pl

16.11.2009 15:53, aktual.: 16.11.2009 16:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Własne planetarium, warsztaty artystycznego recyklingu, autorski musical - to tylko niektóre z pomysłów młodych ludzi, które otrzymają dotacje w ramach IX edycji programu "Make a Connection - Przyłącz się!"

Specjalna komisja, w skład której weszli przedstawiciele m.in. firmy Nokia Poland oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, wybrała 9. przygotowane przez młodzież projekty wspierające lokalne społeczności. Autorzy zwycięskich pomysłów dostaną od 2 700 do 4 500 zł na ich realizację; łącznie grupy młodzieżowe otrzymają 400 800 zł. Ponadto liderzy zespołów wezmą udział w szkoleniach m.in. z zakresu zarządzania projektem, planowania budżetu czy pracy w zespole. Wybrane projekty będą realizowane w okresie 1 lutego - 31 sierpnia 2010.

IX edycja programu "Make a Connection - Przyłącz się!" została ogłoszona 3 września 200. roku. Do 19 października br. młodzi ludzie w wieku 16-22 lat, zorganizowani w grupy liczące co najmniej 8 osób mogli nadsyłać wnioski, zawierające opis i budżet własnego projektu aktywizującego ich lokalną społeczność. W tegorocznej edycji zgłoszono w sumie 438 projektów z całej Polski. Najbardziej proaktywna okazała się młodzież z województwa podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego. To właśnie z tych regionów pochodziło najwięcej wniosków i tam też trafi najwięcej dotacji.

Obraz
© (fot. www.makeaconnection.pl)

_ "Uczestnicy programu nieustannie zaskakują nas swoimi pomysłami, kreatywnością i zapałem. Cieszymy się, że możemy umożliwiać im realizację pasji, wspierać rozwój ich osobowości i przyczyniać się do aktywizacji lokalnych społeczności" _ - mówi Jolanta Stryjczak, koordynator programu z Nokia Poland.

Jeden z ciekawszych pomysłów IX edycji programu zgłosiła grupa z miejscowości Rakszawa w województwie podkarpackim. Młodzi ludzie dostaną dofinansowanie na budowę planetarium, gdzie będą odbywać się otwarte dla wszystkich chętnych seanse, poświęcone zjawiskom w kosmosie. W planetarium znajdą się również dwa systemy projekcyjne, dzięki którym będzie można obejrzeć projekcję gwiazd oraz zaćmienia Słońca i Księżyca. Grupa młodzieży nazwała już miejsce, które stworzą "Gwiezdnym teatrem".

Młodzież z Chybia na Śląsku chce z kolei nauczyć się projektowania przedmiotów użytkowych w zgodzie z ekologią. Znaleźli własny, twórczy sposób na recycling i zamierzają projektować i wytwarzać rzeczy z materiałów, które normalnie trafiłyby na śmietnik. Projekt obejmuje zbiórkę potrzebnych materiałów, cykl warsztatów, na których młodzi ludzie nauczą się projektowania i sam proces tworzenia przedmiotów.

Grupa "Projekt ponad stylem" z Krosna w województwie podkarpackim od lat jest związana z muzyką, teraz jej członkowie chcą swoją pasją zarazić innych w ramach projektu "Untitled Musical Story Project". Do udziału zapraszają również niepełnosprawnych rówieśników. Jedna z osób z grupy napisze libretto, inna skomponuje muzykę do musicalu, reszta zajmie się choreografią, nauką młodych aktorów tańca i śpiewu. Dochód z biletów przekazany będzie na cele charytatywne. W trakcie projektu powstanie również płyta z musicalem.

_ "W programie "Make a Connection- Przyłącz się" poszukujemy młodych ludzi, którzy chcą pozytywnie wpłynąć na życie osób ze swoich społeczności lokalnych. Ważnym elementem każdego projektu jest to, by młodzież umiała samodzielnie zaplanować oraz zrealizować swoje działania. Dlatego przedstawiciele każdej z grup biorą udział w szkoleniu, podczas którego zdobywają wiedzę z zakresu zarządzania projektem oraz pracy zespołowej" _ - mówi Marcin Szcześniak, koordynator projektu "Make a Connection-Przyłącz się!" z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży

Szkolenia dla przedstawicieli 9. zwycięskich projektów odbędą się w grudniu 2009r. Dwuosobowe zespoły liderów będą miały okazję zdobyć teoretyczne informacje na temat zarządzania projektem, planowania budżetu, rozliczania finansów, pracy w zespole oraz rozwiązywania konfliktów w grupie.

Program Make a Connection - Przyłącz się! w Polsce do tej pory zaangażował ponad 8 tysięcy osób z całej Polski w realizację ponad 550 lokalnych inicjatyw o charakterze artystycznym, kulturowym, edukacyjnym, ekologicznym i sportowym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)