Lepiej nie odbierać połączeń z tego numeru. To atak przestępców

Lepiej nie odbierać połączeń z tego numeru. To atak przestępców

Atak typu spoofing
Atak typu spoofing
Źródło zdjęć: © Getty Images | xijian
Marcin Hołowacz
28.01.2022 11:58, aktualizacja: 24.02.2022 15:33

W przypadku kiedy dzwoni do nas telefon z numeru 225601600, najlepiej zastanowić się dwa razy przed odebraniem. Inaczej możemy mieć sporo problemów.

Sytuacja wygląda tak, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął ostrzegać przed połączeniami z numeru 225601600. Bardziej spostrzegawcze osoby mogą zwrócić uwagę na fakt, iż numer faktycznie należy do infolinii wspomnianego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Skoro tak, to w czym problem?

Niestety, ale metody przestępców są coraz bardziej wyrafinowane, a w tym konkretnym przypadku będzie to tak zwany spoofing. Działanie opiera się na tym, aby podszyć się pod jakiś numer – tutaj sytuacja pokazuje, że osoby o złych intencjach podszywają się dosłownie pod infolinię ZUS.

Przestępca
Przestępca © Getty Images | Karen Moskowitz

Niebezpieczny spoofing wymaga od nas czujności. Trzeba zachować ostrożność

Przestępcy oczywiście nie robią tego dla zabawy, bo zależy im na łatwym zysku. Efekty takich praktyk mogą się skończyć wyłudzeniem danych PUE ZUS, które zostaną dobrowolnie podane przez zwykłych ludzi, po prostu niemających świadomości, że właśnie są ofiarami ataku.

Problem nie pojawił się dzisiaj, to trwa już od dłuższego czasu. Tydzień temu na Twitterze alarmowano o trwającym spoofingu, ostrzegano przed próbami wyłudzeń wrażliwych danych. ZUS podkreśla, że zagrożenie jest realne.

Najgorsze jest to, że obrana na cel ofiara, która ma wpisany numer ZUS w książce telefonicznej, dodatkowo zobaczy na ekranie telefonu właściwą nazwę, co tylko utwierdzi ją w przekonaniu, że dzwoniący numer 225601600 jest prawdziwy.

Finałem tego wszystkiego może być utrata pieniędzy z konta bankowego. Ostrzegamy i prosimy o zachowanie czujności.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)