Google Play z poważnym zagrożeniem. Trojan infekował telefony

Google Play z poważnym zagrożeniem. Trojan infekował telefony

Trojan
Trojan
Źródło zdjęć: © Getty Images | Olemedia
Marcin Hołowacz
28.01.2022 09:28, aktualizacja: 24.02.2022 15:33

Specjaliści z Pradeo opisują zagrożenie, które zostało pobrane ze sklepu Google Play przez nieświadomych użytkowników ponad 10 tys. razy! Niestety pewna aplikacja na Androida była zainfekowana trojanem.

Eksperci z Pradeo poinformowali, że trojan bankowy Vultur znajdował się w programie o nazwie 2FA Authenticator. Swego rodzaju wskazówką był fakt, że aplikacja wymagała większych uprawnień niż powinna – jej funkcjonalność wskazywała na to, że nie musi mieć aż tylu dostępów.

Niestety aplikacja 2FA Authenticator była pobierana przez ludzi więcej niż 10 tys. razy, a sam program miał być wykorzystywany w celu obsługi uwierzytelniania dwuetapowego w telefonach. Jak widać trzeba mieć się na baczności, ponieważ twórcy programu mieli złe intencje.

To nie koniec problemów związanych z 2FA Authenticator

Oczywiście 2FA Authenticator w końcu zostało usunięte z Google Play, lecz to nie koniec ewentualnych trudności, które zostawiła po sobie aplikacja. Pechowe osoby mające zainfekowany program, teraz powinny sprawdzić swoje smartfony, zastosować się do zaleceń specjalistów i doprowadzić do usunięcia aplikacji i związanego z nią szkodliwego trojana.

Wirus
Wirus © Getty Images | MEHAU KULYK

Skorzystanie z menedżera aplikacji będzie jedną z możliwości, a trzeba poszukać pakietu com[.]privacy[.]account[.]safetyapp. Warto dodać, że program żądał dostępu do aparatu, deklarował możliwość obsługi automatycznego uruchamiania, wyłączania ekranu blokady, uzyskiwania pełnego dostępu do sieci.

Trojan Vultur był w stanie doprowadzić do niemałych szkód w postaci utraty pieniędzy, a wszystko za sprawą kradzieży poufnych danych. Najgorsze wydaje się być to, że zagrożenie było w Google Play aż przez 15 dni. Trzeba przyznać, że taka informacja pobudza wyobraźnię, bo ile jeszcze tego typu niebezpieczeństw znajduje się w samym sklepie od Google?

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)