Zrób to szybciej!

Niedawno pisaliśmy o badaniach, które wykazały, że 90% społeczeństwa internautów czyta cały tekst strony internetowej w poszukiwaniu jednego zdania, ponieważ nie zna skrótu Ctrl+F (wyszukaj). Postanowiliśmy więc zrobić krótki przewodnik po najbardziej przydatnych skrótach klawiszowych. Zdziwicie się, ilu z nich nie znaliście!

Zrób to szybciej!

Niedawno pisaliśmy. Postanowiliśmy więc zrobić krótki przewodnik po najbardziej przydatnych skrótach klawiszowych. Zdziwicie się, ilu z nich nie znaliście!

Zacznijmy więc naszą pracę z komputerem właśnie na stronie internetowej, dajmy na to: TECH.wp.pl. Otwieramy jeden z newsów i chcemy wyszukać w nim słowa "monitor". W tym celu używamy skrótu Ctrl+F. Niestety, chodziło nam o inny kontekst użycia tego wyrazu. Nie musimy ponawiać operacji, aby poszukać go w dalszych partiach tekstu - wystarczy, że wciśniemy klawisz F3.

Udało się! Rzeczywiście - to właśnie o ten news nam chodziło. Chcielibyśmy teraz przenieść całą jego zawartość do Worda. Aby zaznaczyć cały tekst na stronie, używamy skrótu Ctrl+A, a następnie kopiujemy go do schowka systemowego za pomocą Ctrl+C.

Mamy ochotę zobaczyć jeszcze, czy w tym czasie nie ukazał się żaden nowy news na TECHu. Wciskamy Backspace, aby powrócić na poprzednią stronę, a następnie kilka razy odświeżamy główną stronę serwisu za pomocą F5, żeby upewnić się, że na pewno nic nam nie umknęło. Skoro wiemy już, że jesteśmy na czasie z nowinkami technicznymi, możemy wrócić do porzuconego na chwilę zadania.

By przejść do wcześniej otwartego folderu z plikami, używamy skrótu Alt+Tab, który pozwala nam na dowolne przełączanie się pomiędzy aktywnymi i nieaktywnymi oknami. Rzucamy okiem na zawartość folderu - wydaje nam się, że zapisaliśmy już gdzieś potrzebny plik - chyba był na końcu folderu: wciskamy klawisz END. Hmm, a może jednak gdzieś na początku? Klawisz HOME. Niestety, okazało się, że jednak nie utworzyliśmy wcześniej pliku Word. Za to naszą uwagę przyciągnął plik ze zdjęciem, które już dawno powinniśmy byli usunąć - unicestwiamy go zupełnie, pomijając Kosz, za pomocą Shift+Delete.

Wróćmy do naszego zadania. Uruchamiamy Worda i tworzymy nowy dokument - Ctrl+N. Chcemy wkleić do niego treść, którą skopiowaliśmy wcześniej w przeglądarce, więc wciskamy Ctrl+V. Pracujemy na tekście. Kilka wyrazów musimy pogrubić - Ctrl+B, kilka podkreślić - Ctrl+U, a jeden musi być napisany pochyłą czcionką - Ctrl+I. Aby sprawnie poruszać się po dokumencie nie używając myszki, używamy skrótów Ctrl+Strzałka w lewo/Strzałka w prawo (przeskakiwanie kursorem o wyraz do tyłu / do przodu), Ctrl+Strzałka w górę/Strzałka w dół (przeskakiwanie o akapit do tyłu / do przodu), a dodając do tych skrótów Shift, zaznaczamy wybrane fragmenty tekstu.

Podczas pracy przez przypadek wcisnęliśmy jakieś klawisze i klawiatura przełączyła nam się z trybu "programisty", na tryb "maszynistki" (klawisze 'y' i 'z' zamieniły się miejscami). Na szczęście nie musimy wchodzić w ustawienia komputera, gdyż wystarczy, że użyjemy skrótu Lewy Shift+Lewy Ctrl, a wszystko wróci do normy. Kilka razy zdarzyło się nam także usunąć omyłkowo większą partię tekstu. To też nie stanowiło dla nas problemu, ponieważ każdą taką niezamierzoną zmianę cofnęliśmy za pomocą Ctrl+Z.

Zakończyliśmy naszą pracę - zapiszmy ją do pliku. W tym celu używamy Ctrl+S. Nasz materiał jest już bezpieczny na dysku, więc teraz nie pozostaje nam nic innego, niż wydrukować go - Ctrl+P.

Wydruk mamy już w ręce - możemy z czystym sumieniem zakończyć pracę w Wordzie - aby zamknąć program, wciskamy klawisze Alt+F4.

Podsumowanie:

Obraz
Obraz
Obraz

Wytnij (przenosi plik, a nie powiela)

Zaznacz wszystko (np. w pliku lub na otwartej stronie)

Odśwież (np. stronę w przeglądarce)

Wróć (np. do poprzedniej strony)

Przejście do początku (np. folderu, tekstu)

Przejście do końca (np. folderu, tekstu)

Nowy (dokument, plik)

Zmiana trybu klawiatury (programisty <-> maszynistki)

Zrzut ekranu (z ograniczeniem do aktywnego okna)

Zamknięcie (aktywnego programu, okna, systemu)

Skróty te działają zarówno w systemie operacyjnym, jak i w większości programów, więc naprawdę warto się z nimi zapoznać. To niesamowite, ile czasu potrafi marnować statystyczny użytkownik komputera na zadania, które teoretycznie powinny zająć mu kilka sekund. Rób to lepiej i szybciej niż inni - idź na skróty!

JG/JB/SW

rel="nofollow">Dołącz do nas na Facebooku

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)