Żona przekracza granicę, mąż otrzymuje SMS

Żona przekracza granicę, mąż otrzymuje SMS

Żona przekracza granicę, mąż otrzymuje SMS
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
22.11.2012 13:30, aktualizacja: 09.08.2013 12:14

Saudyjki, pozbawione prawa prowadzenia samochodu, a nawet podróżowania bez
zgody opiekuna, są od niedawna poddane kolejnemu systemowi kontroli - mężczyźni z ich rodzin
otrzymują SMS-owe powiadomienia, gdy tylko panie przekraczają granicę królestwa.

SMS przychodzi nawet wtedy, gdy "opiekun" kobiety, czyli jej ojciec, mąż czy brat, podróżuje razem z nią. Walcząca o prawa kobiet do prowadzenia samochodu Manal al-Szerif przywołała przykład pewnej pary małżeńskiej, która wybrała się we wspólną podróż. Mąż otrzymał od służb emigracyjnych wiadomość, że "jego żona opuściła lotnisko międzynarodowe w Rijadzie".

- _ Władze uciekły się do technologii, żeby śledzić kobiety _ - powiedziała publicystka Badrija al-Biszr, według której "Saudyjki trzymane są w niewoli".

Kobiety nie mają prawa opuścić królestwa bez zgody "opiekuna", którym może być nawet syn w przypadku kobiety rozwiedzionej lub wdowy. Kobieta musi na lotnisku albo na granicy przedstawić stosowny dokument ze zgodą na jej podróż.

- _ Nie pozostaje nam nic innego niż wyposażyć nasze żony w chipy, żeby móc śledzić każdy ich krok _ - ironizował na Twitterze jeden z mężczyzn.

Arabia Saudyjska stosuje bardzo rygorystyczną interpretację islamu i jest jedynym krajem świata, w którym kobiety nie mogą prowadzić samochodów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)