Zobacz telewizory przyszłości

Za kilka lat telewizory będą wyglądać zupełnie inaczej niż teraz. Ale jak? Poznajmy kluczowe kierunki rozwoju branży RTV i dowiedzmy się, na jakie rozwiązania warto poczekać

Zobacz telewizory przyszłości
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Obraz

Zawsze o tym marzyliśmy: telewizor tak płaski, że wisząc na ścianie, bardziej przypomina obraz w nowoczesnych ramach niż wypełnione elektroniką, niezbyt estetyczne plastikowe pudło. Do tego żadnych kabli i... zbędnych odtwarzaczy Blu-ray czy nagrywarek z dyskiem - wszystkie niezbędne zadania realizuje telewizor. Dzięki najnowszej technologii i oryginalnym pomysłom producentów jesteśmy już bardzo blisko spełnienia tego marzenia.

Przedstawimy najnowsze osiągnięcia w dziedzinie wyświetlania obrazu i podpowiemy, jakie technologie i kiedy staną się dla nas dostępne.

Plazma, LCD - i co dalej?

Obecnie możemy wybierać pomiędzy dwoma technologiami wykonania wyświetlacza - plazmową i LCD. Telewizory ochrzczone przez producentów określeniem LED okazały się jedynie zabiegiem marketingowym, a nie technologiczną nowością. Nieco świeżości wniosło wprowadzenie na rynek telewizorów 3D, ale i tej technologii, wymagającej stosowania specjalnych okularów, nie można nazwać przełomem. Jakie więc zmiany czekają nas w przyszłości? Czy pojawi się zupełnie nowa technologia wyświetlania obrazu? Czy do sklepów wejdą odbiorniki 3D, w których głębię zobaczymy gołym okiem? Jaką rolę w telewizorach będzie spełniał internet?

Z kolejnych stron dowiemy się, w jakim stadium rozwoju znajdują się zapowiadane już od dawna supertechnologie, które mają zrewolucjonizować rynek telewizorów. Nie znajdziemy tam jednak żadnych hologramów i tego typu gadżetów rodem z filmów science fiction, ale realne rozwiązania, które wejdą do seryjnej produkcji w najbliższych latach.

Kupować czy zwlekać?

Zawsze na horyzoncie będą pojawiać się rozwiązania, na które warto czekać. Jeśli jednak przymierzamy się do kupna telewizora, warto spośród 1. przedstawionych przez Komputer Świat trendów wybrać tylko te kluczowe dla nas.

Prognozy Komputer Świata pomogą w podjęciu decyzji - nie każdy będzie przecież chciał wstrzymać się z zakupem na cztery lata, aż dana technologia wejdzie do produkcji, wiele osób jednak poczeka na nowinki, które zadomowią się na rynku już w następnym roku.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: rel="nofollow">>Nagrywarki Blu-ray, Blu-ray combo i DVD. Test 14 napędów optycznych>Nagrywarki Blu-ray, Blu-ray combo i DVD. Test 14 napędów optycznych ##Coraz cieniej i bez ramek

Telewizory, które jeszcze niedawno uważano za supernowoczesne płaskoekranowe odbiorniki, dzisiaj trzeba by określić jako niezbyt stylowe i po prostu grube. Zastosowanie w najnowszych modelach podświetlania diodami LED zamiast lampami CCFL pozwoliło wyszczuplić ekran z 1. do zaledwie 3 centymetrów. Niektóre firmy, na przykład Samsung czy LG, tak bardzo odchudziły swoje topowe modele (do mniej niż 1 centymetra), że patrząc na nie z boku, trudno je w ogóle zauważyć.

Jednak wraz ze zmniejszaniem grubości obudowy, obniża się jakość dźwięku wydobywającego się z cieniutkich głośników.

Obraz
© Sony stawia na ukrywanie ramek (A), inni producenci po prostu robią je coraz cieńsze (B). Modele OLED (C) to pieśń przyszłości. (fot. www.komputerswiat.pl)

Póki nowe technologie wyświetlania obrazu nie wejdą do masowej produkcji, dalsze odchudzanie telewizorów nie będzie już możliwe. Jednak cienkie modele będą się stawać coraz powszechniejsze i z pewnością coraz tańsze.

Telewizory stają się coraz cieńsze, a ramkę wokół ekranu coraz trudniej dostrzec. Czy jest jednak jakaś granica wyszczuplania?

LG: Dostępny na Zachodzie telewizor z serii LEX jest supercienki (od 9 mm). Podświetla go kilkaset nanodiod o regulowanej jasności, które umieszczono za ekranem, a nie na jego krawędzi. Dzięki temu uzyskano bardzo wysoki kontrast. Jeszcze cieńsze (3 mm) i zapewniające znacznie lepszy obraz będą telewizory OLED firmy LG, ale na razie powstał jedynie 32-calowy prototyp. Jeśli wejdzie do produkcji, będzie kosztował minimum 2. tysięcy złotych.

Sony: Dostępne w ofercie Sony telewizory z serii Monolith Design nie są tak cienkie jak u konkurencji, ale są wyjątkowo stylowe, a na wykonanym z jednej tafli szkła przodzie ekranu do chwili włączenia telewizora nie widać ramki. W nieco grubszej obudowie znalazło się miejsce na przyzwoitej jakości głośniki i gniazda połączeniowe.

Samsung: W ciągu kilku miesięcy na rynku pojawią się nowe serie telewizorów LED Samsunga - D700. i D8000. Będą bardzo szczupłe, a cienka ramka wokół obrazu będzie częściowo przezroczysta.

Prognoza

W 201. roku telewizory LED o grubości 3 cm staną się normą. Po 2015 można się spodziewać pierwszych telewizorów wykonanych z jednolitej, cienkiej i przezroczystej tafli szkła.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: rel="nofollow">>Nagrywarki Blu-ray, Blu-ray combo i DVD. Test 14 napędów optycznych>Nagrywarki Blu-ray, Blu-ray combo i DVD. Test 14 napędów optycznych ##Trójwymiar bez okularów

Oglądanie trójwymiarowych filmów byłoby doskonałą rozrywką, gdyby tylko nie te niewygodne i powodujące ból głowy okulary migawkowe. Niestety, póki co bez nich nie da się zobaczyć głębi w filmach. Ale już niedługo. Rynek powoli zdobywają wyświetlacze, na których 3. widać gołym okiem.

Obraz
© Duże telewizory 3D, na których głębię widać gołym okiem (tu 65-calowy prototyp Toshiby), są jeszcze dość daleko od seryjnej produkcji. (fot. www.komputerswiat.pl)

Na razie są to niewielkie ekrany wbudowane w konsolę Nintendo 3DS, aparaty fotograficzne (Polaroid, Fujitsu), kamery cyfrowe (JVC, Sony), ramki do zdjęć (Fujitsu, Kodak) i komórki (LG). Technologia 3. bez okularów (patrz ramka obok) jest też już coraz bliżej podbicia świata telewizorów. Pierwsze tego typu modele 3D można już kupić w Japonii.

Obraz
© LG 3D nie wymaga okularów, ale wyświetla obraz o rozdzielczości zaledwie 540 linii. (fot. www.komputerswiat.pl)

Na jakiej zasadzie działają telewizory 3D bez okularów

Podstawą wyświetlacza 3. jest dostarczenie do każdego oka nieco innego obrazu. Dołączane do telewizorów 3D okulary naprzemiennie zasłaniają lewą i prawą soczewkę z taką samą częstością, z jaką telewizor naprzemiennie wyświetla kolejne klatki filmu przeznaczone tylko dla lewego i tylko dla prawego oka.

W wypadku wyświetlaczy, w których trójwymiar widoczny jest gołym okiem, w tym samym czasie połowa pikseli wyświetla obraz dla lewego, a druga połowa - dla prawego oka. Specjalne miniaturowe soczewki dbają natomiast o to, aby obraz przeznaczony dla danego oka, był widoczny tylko dla niego i niewidoczny dla drugiego (patrz obrazek poniżej).

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Niestety, trójwymiar widoczny jest tylko wtedy, gdy siedzimy na wprost telewizora lub patrzymy na ekran pod niewielkim kątem.

Technika wyświetlania obrazu 3D, do oglądania którego nie są potrzebne specjalne okulary, jest wciąż w powijakach. Kiedy uda się jej rozwinąć skrzydła?

LG: Pokazany na targach CES w styczniu tego roku prototyp 55-calowego telewizora 3. wyświetla doskonały, trójwymiarowy obraz, widoczny bez okularów, ale tylko wtedy, jeśli patrzymy na niego na wprost i to ze ściśle określonej odleg­łości. Niestety, telewizor nie potrafi wyświetlać filmów... 2D, a LG nie ma planów jego seryjnej produkcji.

Toshiba: W Japonii dostępny jest już telewizor 3. tego producenta - niestety, choć nie wymaga używania okularów, to ma jedynie 20 cali i kosztuje ponad 12 tysięcy złotych.

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

40-calowe modele mają pojawić się w Europie jeszcze w tym roku, większe (5. i 65 cali) w kolejnych latach. Plus: obraz 3D widać na nich nie tylko, gdy patrzy się na ekran na wprost.

Sony: Także Sony ma ciekawe prototypy telewizorów 3. bez okularów: 24,5-calowy model OLED (patrz ramka na stronie 58) oraz 65-calowy model LCD o zwiększonej rozdzielczości (ponad 2000 linii). Nie wiadomo jednak, czy urządzenia te pojawią się w sprzedaży.

Prognoza

Pokazane w 201. i 2012 roku telewizory 3D bez okularów będą nawet pięć razy droższe od dostępnych obecnie na rynku modeli 3D i będą wyświetlały obraz gorszej jakości. Do 2015 roku raczej się to nie zmieni.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: rel="nofollow">>Nagrywarki Blu-ray, Blu-ray combo i DVD. Test 14 napędów optycznych>Nagrywarki Blu-ray, Blu-ray combo i DVD. Test 14 napędów optycznych ##Przez TV do internetu

Pierwsze telewizory z dostępem do internetu pozwalały co najwyżej na przeczytanie najnowszych wiadomości z serwisu współpracującego z producentem telewizora. Dziś modele z gniazdem sieciowym czy modułem Wi-Fi potrafią znacznie więcej. Prognoza pogody, dostęp do bazy zdjęć i filmów (również pełnometrażowych) ze specjalistycznych portali, a nawet możliwość utrzymywania kontaktów ze znajomymi poprzez Facebook czy wideorozmowy za pomocą Skype - takich możliwości powinniśmy oczekiwać od odbiornika z funkcjami internetowymi.

Obraz
© Funkcje internetowe można dodać też do starszego telewizora, na przykład podłączając do niego D-Link Boxee (A) z ciekawym pilotem (B). HbbTV (C) to platforma, która łączyć ma programy nadawane tradycyjnie z usługami świadczonymi przez internet. (fot. www.komputerswiat.pl)

Etykiety UE: Od 3. listopada 2011 roku producenci urządzeń RTV, w tym również telewizorów, będą zobowiązani do podawania informacji o sprawności energetycznej swoich produktów. Specjalne etykiety, znane już między innymi z pralek czy lodówek, pozwolą klientom porównać energochłonność poszczególnych modeli i wybrać najbardziej przyjazne środowisku urządzenie. Już teraz niektórzy producenci zdecydowali się na umieszczanie takich etykiet - na przykład Sharp w ten sposób oznacza wszystkie swoje najbardziej energooszczędne modele kwalifikujące się do grupy A i A+.

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Nowe technologie wyświetlania obrazu: Technologie, które za kilka lat będą stosowane do produkcji telewizorów (na przykład OLED), wbrew zapowiedziom nie okazują się wcale takie energooszczędne. Prototypy telewizorów OLED zużywają co najmniej tyle samo prądu, co ich odpowiedniki wykonane w technologii LCD.

Przyjazne obudowy: Słabo działający recykling tworzyw sztucznych jest solą w oku ekologów. Niektórzy producenci decydują się więc na zastąpienie plastiku materiałami, które znacznie łatwiej można ponownie wykorzystać. Na przykład telewizory Philipsa z serii Econova mają aluminiową obudowę (swoją drogą wykonaną z metalu pochodzącego z odzysku). Inni producenci biorą pod uwagę wykorzystywanie tworzych sztucznych z recyklingu, ale przy takich materiałach znacznie trudniej jest uzyskać tak modny obecnie połysk. Na szczęście już dawno zabroniono do produkcji urządzeń używać niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska naturalnego materiałów - ołowiu czy rtęci.

Prognoza

Pierwsze telewizory klasy A+ pojawią się już w 201. roku. W 2013 roku co najmniej połowa telewizorów będzie spełniała wymagania klasy A lub B, czyli 40-calowe modele będą zużywać poniżej 100 watów energii.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: rel="nofollow">>Nagrywarki Blu-ray, Blu-ray combo i DVD. Test 14 napędów optycznych>Nagrywarki Blu-ray, Blu-ray combo i DVD. Test 14 napędów optycznych ##Telewizor bez kabli

Superpłaski telewizor powieszony na ścianie wygląda naprawdę dobrze, pod warunkiem że wszystkie niezbędne kable schowane są w specjalnie przygotowanych w ścianie kanałach. Już niedługo jednak telewizor będziemy mogli powiesić w każdym miejscu, w ogóle nie przejmując się kablami. Wszystkie problemy rozwiążą połączenia bezprzewodowe.

Obraz
© Dzięki wbudowanemu w notebook chipowi Intel Wireless Display oraz odbiornikowi Netgear Push2TV PTV1000 (A) lub PTV2000 (B) obraz z ekranu laptopa można bezprzewodowo wysłać do telewizora. Na targach CES 2011 firma Haier pokazała telewizor z bezprzewodowym systemem zasilania (C). (fot. www.komputerswiat.pl)

Dotychczas były one albo za słabe, albo za drogie, poza tym nie pozwalały na zdalne zasilanie urządzenia. Wkrótce się to jednak zmieni.

Już niedługo do telewizora będzie można bezprzewodowo transmitować nie tylko obraz i dźwięk, ale również energię niezbędną do jego działania.

Wireless Display: Nowa wersja oferowanego już od jakiegoś czasu przez firmę Intel standardu Wireless Display pozwala już na bezprzewodowe przesyłanie do telewizora obrazu 1080p (z dźwiękiem) bez żadnych strat na jakości. Mają być w nią wyposażane najnowsze notebooki. Co ważne, nowa wersja tego standardu wspiera już standard HDCP, więc możliwe będzie bezprzewodowe przesyłanie do telewizora filmów z płyt Blu-ray i DVD.
Dzięki masowej produkcji chipów obsługujących Wireless Display i specjalnych odbiorników podłączanych do telewizora znacznie spadną koszty bezprzewodowej transmisji wideo - chipy wymagane do obsługi nowej technologii nie powinny mocno podnieść cen notebooków, a odbiornik będzie kosztował mniej niż 800 złotych. Bezprzewodowe zasilanie: Firmy Sony oraz Haier, duży chiński producent elektrycznego sprzętu do domu, pokazały prototyp telewizora zasilanego drogą radiową. Zasada działania przekazywania energii na odległość wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej (wykorzystywanej na przykład do bezdotykowego ładowania elektrycznych szczoteczek do zębów). Dotychczas wydajność takiego zasilania nie była wystarczająca do zasilenia telewizora, ale ciągłe zmniejszanie energochłonności odbiorników z jednej strony oraz coraz bardziej wyrafinowane techniki indukcji elektromagnetycznej z drugiej sprawiają, że marzenie o bezprzewodowej telewizji staje się coraz bardziej realne.

Prognoza

Urządzeń niezbędnych do bezprzewodowej transmisji obrazu Full HD możemy spodziewać się jeszcze w 201. roku. Jednak zasilane radiowo telewizory na rynek wejdą najwcześniej w 2014 roku.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: rel="nofollow">>Nagrywarki Blu-ray, Blu-ray combo i DVD. Test 14 napędów optycznych>Nagrywarki Blu-ray, Blu-ray combo i DVD. Test 14 napędów optycznych ##Filmy na zamówienie

Nawet jeśli w naszym telewizorze mamy ustawionych 30. kanałów telewizyjnych, to kiedy siadamy wygodnie na kanapie przed ekranem, nie potrafimy znaleźć żadnej audycji, która zainteresowałaby nas. Nic dziwnego, w końcu poszczególne kanały nadają programy i filmy zgodnie ze swoimi ramówkami, a nie z naszymi preferencjami. Na szczęście w telewizorze przyszłości nie będziemy wybierać kanału do oglądania, tylko konkretny program lub film - taki, na jaki mamy aktualnie ochotę.

. Telewizory Panasonica dają z kolei dostęp do internetowych wideotek z filmami za darmo (E). (fot. www.komputerswiat.pl)# #size=490x192#))

Już teraz większość producentów wyposaża swoje telewizory w możliwość skorzystania z internetowej wideoteki, a sieci kablowe dają nam dostęp do wypożyczalni, dzięki której bez ruszania się z kanapy obejrzymy wybrany przez nas tytuł.

Idea nadawania programów telewizyjnych konkretnego dnia o ustalonej z góry porze jest skazana na porażkę. Nadchodzi czas telewizji na żądanie.

Internetowe wideoteki: Już teraz producenci telewizorów z funkcjami internetowymi dają nam dostęp do serwisów z filmami, które możemy oglądać za darmo lub za niewielką opłatą - w Polsce są to głównie serwisy iplex.pl oraz ipla.pl z bezpłatnymi serialami i starszymi filmami. W przyszłości wybór z pewnością będzie większy, a dzięki zażartej konkurencji ceny za wypożyczenie kinowego hitu z pewnością staną się bardziej akceptowalne.
Oczywiście w telewizorze XXI wieku nie będzie mogło również zabraknąć dostępu do serwisu YouTube.

Wideo na żądanie z kablówki lub satelity: UPC, Aster, Multimedia, Cyfrowy Polsat czy telewizja n - ci wszyscy operatorzy oferują użytkownikom dostęp do usługi Video on Demand (VoD), czyli domowej wypożyczalni filmów. Ceny za obejrzenie najnowszego filmu nie przekraczają kilkunastu złotych, są więc znacznie niższe niż ceny biletu do kina. W przyszłości oferta programowa usług VoD będzie się z pewnością wzbogacać, a jakość obrazu i wygoda korzystania z wypożyczalni znacznie się zwiększy.

Wideo w podróży: Jeśli nie zdążymy obejrzeć filmu wieczorem, dokończymy pokaz następnego dnia w podróży - na przykład na swoim smartfonie czy tablecie. Niektórzy producenci (na przykład Apple) wprowadzili już możliwość wypożyczania filmów na swoich urządzeniach. Reszta z pewnością zrobi to w najbliższych latach.

Prognoza

Już w 201. roku dostęp do internetowych wypożyczalni filmów w telewizorach stanie się standardem. Nie dalej jak w 2014 roku oglądanie treści na żądanie będzie zupełnie powszechne.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: rel="nofollow">>Nagrywarki Blu-ray, Blu-ray combo i DVD. Test 14 napędów optycznych>Nagrywarki Blu-ray, Blu-ray combo i DVD. Test 14 napędów optycznych ##Nowe techniki obrazu

Technologia ciekłokrystaliczna (LCD) przebojem zdobyła rynek. Ponieważ jednak piksele w matrycy LCD nie świecą, a jedynie przepuszczają w odpowiedni sposób światło, telewizory LCD muszą być podświet­lane - specjalnymi świetlówkami lub diodami LED. W tej chwili jedyną alternatywą dla telewizorów LCD są modele plazmowe, w których w przeciwieństwie do LCD pojedyncze komórki (czyli piksele) świecą własnym światłem. Zapewnia to większy kontrast i lepsze kąty widzenia.

Obraz
© Technologia OLED umożliwia tworzenie elastycznych ekranów, ale w najbliższych latach duże telewizory OLED nie pojawią się na rynku. (fot. www.komputerswiat.pl)

Obie technologie wyświetlania obrazu są jednak już dość stare, a alternatywy - ciągle w powijakach.

Plazma i LCD rządzą światem telewizorów od kilku lat. Już niedługo jednak zyskają groźnych konkurentów. Czy warto czekać na nowe technologie?

Nowe sposoby podświetlania tła: Już teraz tacy producenci, jak LG, Sony czy Philips, mają w swojej ofercie telewizory z punktowym podświetlaniem za pomocą diod LED. Dzięki temu, że diody znajdują się bezpośrednio za matrycą LCD i można regulować natężenie światła niemal każdej z nich z osobna (w praktyce można sterować jedynie blokiem składającym się co najmniej z kilku diod), obraz może być znacznie bardziej kontrastowy. Ponieważ jednak jeden blok diod podświetla zwykle co najmniej kilkaset pikseli LCD, na białych elementach obrazu umieszczonych na ciemnym tle pojawiają się niepożądane efekty (aureole).

Obraz
© Półprzezroczyste wyświetlacze AMOLED (tutaj zamontowane w odtwarzaczach MP3 Samsunga) łatwo wyobrazić sobie w ekskluzywnej linii telewizorów przyszłości. (fot. www.komputerswiat.pl)

Dlatego Samsung w swoich laboratoriach pracuje nad podświetlaniem doprowadzanym do poszczególnych pikseli LCD za pomocą przezroczystych i niezwykle cienkich nanorurek węglowych (CNT, Carbon Nano Tubes). Nie wiadomo jednak, czy i ewentualnie kiedy technologia ta wejdzie do seryjnej produkcji.

Mirasol: Stworzona przez firmę Qualcomm technologia kolorowego e-papieru Mirasol za chwilę powinna mieć swój rynkowy debiut. Niestety, zdecydowanie bardziej sprawdzi się w czytnikach e-booków i tabletach niż w telewizorach.

Obraz
© Ekrany Mirasol słabo świecą, zbyt słabo odzwierciedlają kolory i działają za mało płynnie, aby można je było wykorzystać w produkcji telewizorów. (fot. www.komputerswiat.pl)

OLED: Ekran z milionami świecących organicznych diod jest najgorętszym kandydatem do telewizora przyszłości. Firma LG już zrobiła OLED o przekątnej 1. cali (około 6000 złotych) i pokazała prototyp 32-calowego modelu, jego produkcja jest jednak absurdalnie droga.

Prognoza

Telewizory LCD w następnch latach zyskają lepsze sposoby podświetlania tła, a plazmy staną się znacznie tańsze. Ogromnego skoku w jakości obu technologii jednak już nie będzie. W 201. roku powinny pojawić się pierwsze duże telewizory OLED w akceptowalnych cenach. W kolejnych latach na rynek będą też wchodzić modele o podwyższonej rozdzielczości (3840x2160 lub 4096x2216 pikseli).

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: rel="nofollow">>Nagrywarki Blu-ray, Blu-ray combo i DVD. Test 14 napędów optycznych>Nagrywarki Blu-ray, Blu-ray combo i DVD. Test 14 napędów optycznych ##Lepsze wideoprojektory

Jeśli marzymy o naprawdę dużym ekranie, zamiast telewizora powinniśmy kupić projektor. Niestety, dostępne obecnie na rynku urządzenia mają kilka poważnych wad. Przede wszystkim wykorzystywane w rzutnikach lampy szybko się zużywają i są dość drogie, a dodatkowo mocno się grzeją, więc wymagają stosowania głośnego wentylatora lub skomplikowanych kanałów chłodzących.

Obraz
© Miniaturowe projektory LED nadają się co najwyżej na biwak - wyświetlają ciemny obraz o niskiej rozdzielczości. (fot. www.komputerswiat.pl)

Na szczęście do świata projektorów dynamicznie wchodzą nowe technologie, dzięki którym popularność rzutników do kina domowego wzrośnie.

Dzięki nowym technikom projekcji oraz pełnej obsłudze sygnału 3D z odtwarzaczy Blu-ray projektory już niedługo mogą wyjść z cienia telewizorów.

LED i laser: Diody LED i lampa laserowa praktycznie w ogóle się nie zużywają (producenci zapewniają co najmniej 2. 000 godzin świecenia) i nie potrzebują aż tak mocnego chłodzenia - projektory mogą być więc mniejsze, cichsze i tańsze. Niestety, dotychczas dostępne projektory z diodami LED były zbyt ciemne - zapewniały jasność na poziomie najwyżej 200 ANSI lumenów, a do kina domowego niezbędne minimum to 1000 ANSI lumenów.

Obraz
© Nie do filmów: Projektory Casio z serii XJ wykorzystują diody LED lub laser, ale parametry obrazu są zbyt słabe do kina domowego. (fot. www.komputerswiat.pl)

Technologia LED i laserowa rozwija się jednak błyskawicznie, więc już za kilka lat projektory będą spełniać nawet najbardziej wyśrubowane wymagania amatorów kina domowego.

3D: Reklamowane jako projektory 3. urządzenia to tak naprawdę rzutniki potrafiące wyświetlać 120 obrazów na sekundę. Działają jedynie po podłączeniu do komputera wyposażonego w zestaw NVIDIA 3D Vision oraz założeniu na nos specjalnych, dość drogich okularów.

Obraz
© Projektor Sony VPL-VW90 współpracuje z odtwarzaczem Blu-ray 3D, wyświetla nawet 300-calowy obraz o rozdzielczości Full HD i ma jasność 1000 ANSI lumenów. Co z tego, jeśli trzeba za niego zapłacić 28 000 złotych. (fot. www.komputerswiat.pl)

Nie współpracują jednak z odtwarzaczami Blu-ray 3. czy konsolą Sony PlayStation - za projektor kompatybilny z tymi urządzeniami trzeba zapłacić około 20 tysięcy złotych. To jednak tylko kwestia czasu - za kilka lat z pewnością pojawią się znacznie tańsze uniwersalne rzutniki 3D.

Obraz
© Sharp XV-Z17000 ma możliwości i parametry podobne do widocznego powyżej rzutnika Sony. Kosztuje około 20 000 złotych. (fot. www.komputerswiat.pl)

Choć firma Apple opatentowała technologię projekcji, w której obraz 3. ma być widoczny bez okularów, na rynku nieprędko pojawi się wykorzystujące ją urządzenie.

Prognoza

Porządne projektory 3. do kina domowego za mniej niż 8000 złotych pojawią się na rynku w 2012 roku. Jednak zużywające się lampy zostaną w nich zastąpione diodami LED najwcześniej w 2014 roku.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: rel="nofollow">>Nagrywarki Blu-ray, Blu-ray combo i DVD. Test 14 napędów optycznych>Nagrywarki Blu-ray, Blu-ray combo i DVD. Test 14 napędów optycznych ##Lepszy dźwięk

Płaski ekran, płaski dźwięk - to smutna prawda o większości współczesnych telewizorach LCD i plazmowych. Obudowy stają się coraz cieńsze, więc coraz trudniej zmieścić w nich porządne głośniki. Jednak znacznej poprawy dźwięku z telewizora możemy spodziewać się już całkiem niedługo.

Płaskie telewizory chorują na przypadłość określaną jako kiepski dźwięk. Niestety, na horyzoncie nie widać leków, które mogą zapobiec tej chorobie.

Płaskie głośniki: Niewielka firma Emo Labs stworzyła ultrapłaskie głoś­niki, które można zamontować... na ekranie. Ponieważ są one niemal całkowicie przezroczyste, jasność matrycy zmniejszyłaby sie jedynie o kilka procent.

Obraz
© Sześć niskotonowych głośników i tunel zapewnią dźwięk z bogatymi basami. (fot. www.komputerswiat.pl)

Telewizory z takim rozwiązaniem byłyby prawie o 2. procent droższe od modeli ze zwykłymi głośnikami, jednak jakość dźwięku uległaby znacznej poprawie. Niestety, nie wiadomo jeszcze, kiedy na rynku pojawią się telewizory z wibrującym ekranem.

Grube telewizory: Jeden z producentów urządzeń audio-wideo postanowił pójść pod prąd trendów - Bose VideoWave System (patrz obrazek poniżej) to zestaw z telewizorem o grubości 1. centymetrów, czyli kilkakrotnie grubszym niż oferuje konkurencja. Jednak dzięki temu można było wbudować w jego obudowę system głośników i specjalny tunel, co ma zapewniać czysty i bogaty w basy dźwięk przestrzenny.

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Oddzielne głośniki: Dla producentów to całkiem niezły biznes - klient, który kupi nowy telewizor ze słabym dźwiękiem, prawdopodobnie skusi się dodatkowo na zapewniający lepszą jakość audio system głośników 5.1 lub... soundbar. Wydobywający się z niego dźwięk ma zwykle dobrą jakość i nieźle sprawia wrażenie przestrzennego.

Obraz
© Złudzenie akustyczne: soundbar Yamahy ma grać tak, jakby wokół słuchacza znajdowało się pięć głośników. (fot. www.komputerswiat.pl)

Prognoza

Telewizory z dobrym nagłośnieniem będą jedynie wyjątkiem potwierdzającym regułę, że im bardziej płaski telewizor, tym gorszy dźwięk. Oczywiście modele z porządnymi właściwościami audio będą znacząco droższe od zwykłych telewizorów. Na rynku pojawi się też więcej dobrej jakości i stosunkowo niedrogich soundbarów i systemów kina domowego.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: rel="nofollow">>Nagrywarki Blu-ray, Blu-ray combo i DVD. Test 14 napędów optycznych>Nagrywarki Blu-ray, Blu-ray combo i DVD. Test 14 napędów optycznych ##Prostsza obsługa

Elektroniczny przewodnik po programach, dostęp do internetu i obsługa plików multimedialnych - nowoczesne telewizory mają coraz więcej funkcji. I są coraz bardziej skomplikowane w obsłudze. Pojawia się więc coraz więcej ciekawych pomysłów na znaczne uproszczenie sterowania.

Obraz
© Pilot dołączany do telewizorów Samsung z serii C9000 ma tylko sześć tradycyjnych przycisków. Pozostałe wyświetlają się w razie potrzeby na dotykowym ekranie. (fot. www.komputerswiat.pl)

Telewizory są coraz cieńsze, ale ich instrukcje obsługi coraz grubsze. Na szczęście producenci mają znakomite pomysły na uproszczenie obsługi.

Bezprzewodowy wskaźnik: LG od zeszłego roku wyposaża swoje topowe modele w dodatkowy pilot przypominający kontroler dołączany do konsoli Wii. Poruszając nim w powietrzu, sterujemy znajdującym się na ekranie kursorem i dzięki temu błyskawicznie możemy wybrać interesującą nas opcję. Jednym słowem - doskonały pomysł.

Ekran dotykowy: Od czasu iPhone'a ekran dotykowy wydaje się gwarantem łatwej obsługi. Jednak pierwsze sterowniki do telewizorów z dotykowym ekranem mogą rozczarować - będą z pewnością mniej poręczne od zwykłych pilotów i trzeba będzie pamiętać o ich częstym ładowaniu. Z pewnością jednak producenci będą coraz chętniej udostępniać aplikacje na Androida i iOS umożliwiające sterowanie telewizorami za pomocą smartfona lub odtwarzacza MP3. Ciekawy pomysł ma też Panasonic, który chce zaoferować swoim klientom specjalny tablet współpracujący ściśle z telewizorem.

Obraz
© Tablet Panasonica ma pełnić rolę nie tylko pilota do telewizora, ale również przenośnego ekranu, na którym możemy oglądać na przykład inny kanał telewizji. (fot. www.komputerswiat.pl)

Nietypowe piloty: Nietypowych sterowników na rynku będzie coraz więcej - wiele z nich będzie z pewnością przypominać dwustronny pilot do urządzenia D-Link Boxee.

Obraz
© Pilot dołączany do urządzenia D-Link Boxee ma dwie strony - z podstawowymi przyciskami dotykowymi oraz klawiaturą Qwerty. (fot. www.komputerswiat.pl)

Producenci coraz chętniej będą też w pilotach umieszczać pola dotykowe, miniekrany i czujniki reagujące na ruch.

Sterowanie głosem: Telefony komórkowe i systemy nawigacji już dziś można obsługiwać, wydając im głosowe komendy. Choć sterowanie głosem nie sprawdzi się przy typowej obsłudze telewizora (zmiana programów, regulacja głośności), to przy wprowadzaniu adresów internetowych czy tytułów filmów byłoby to rozwiązanie idealne.

Prognoza

Producenci coraz chętniej będą nas kusić do swoich telewizorów intuicyjną obsługą. Do 201. roku niewiele się jednak zmieni. Od 2013 roku na rynku będą pojawiać się jednak coraz ciekawsze rozwiązania zwiększające wygodę obsługi. Staną się też znacznie tańsze i będą dostępne dla większości modeli z oferty.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: rel="nofollow">>Nagrywarki Blu-ray, Blu-ray combo i DVD. Test 14 napędów optycznych>Nagrywarki Blu-ray, Blu-ray combo i DVD. Test 14 napędów optycznych

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (27)