Zobacz, którzy policjanci zatrzymali najwięcej piratów w Polsce

Zobacz, którzy policjanci zatrzymali najwięcej piratów w Polsce

Zobacz, którzy policjanci zatrzymali najwięcej piratów w Polsce
Źródło zdjęć: © Koalicja antypiracka
18.12.2009 14:40

Koalicja Antypiracka przyznała „Złote Blachy” przedstawicielom jednostek policji, które w tym roku wyróżniły się skuteczną walką z piractwem muzycznym, filmowym i komputerowym. W tegorocznej edycji uhonorowane zostały: Komenda Stołeczna Policji, Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku oraz Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu

Uroczystość wręczenia „Złotych Blach”. odbyła się już po raz dwunasty. "Złote Blachy" to nagrody honorowe przyznawane corocznie jednostkom policji przez Koalicję Antypiracką, w skład której wchodzą: Business Software Alliance (BSA), Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA) oraz Związek Producentów Audio Video (ZPAV).

Komenda Stołeczna Policji nagrodzona została za skuteczne działania przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się dystrybucją pakietów z nielegalnie zwielokrotnionymi nośnikami optycznymi zawierającymi pliki muzyczne oraz filmowe, które produkowane były na rynek holenderski oraz belgijski. W wyniku podjętych przez policjantów działań ustalono mechanizmy działania grupy na terenie Polski, a zabezpieczony materiał pozwolił określić skalę zjawiska oraz powiązania przestępcze o charakterze międzynarodowym. Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa naruszenia praw producentów fonograficznych oraz dystrybutorów filmowych na szkodę nie mniejszą niż 4. mln euro. „Według oceny przemysłu muzycznego oraz filmowego, a także Europolu, jest to największa sprawa dotycząca naruszenia praw własności intelektualnej, jaka została wykryta na terenie Unii Europejskiej w ostatnich latach”. - powiedział Marek Staszewski, pełnomocnik Związku Producentów Audio Video.

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku doceniona została za szereg skutecznych działań przeciwko osobom naruszającym prawa autorskie do utworów audiowizualnych w Internecie, między innymi za zatrzymanie osoby dokonującej pierwszego wprowadzenia utworów filmowych do sieci e-donkey; zatrzymanie twórcy serwisów internetowych, w ramach których bezprawnie rozpowszechniano ponad 300. filmów oraz przeszukania w dwóch gdańskich uczelniach wyższych, w wyniku których zabezpieczono ponad 20 komputerów. Mariusz Kaczmarek, dyrektor generalny Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej uzasadnia wybór KWP Gdańsk: „W czasach dynamicznego rozwoju Internetu, wzrasta także różnorodność metod prowadzenia przestępczości internetowej. Tym większe słowa uznania należą się gdańskiej policji, która po raz kolejny dowiodła, że wie jak przeciwdziałać tego rodzaju przestępczości, nawet jeśli sprawca działał w ramach ponad dwustu domen internetowych”.

Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu została uhonorowana za konsekwentne, systematyczne i skutecznie prowadzone działania przeciw piractwu komputerowemu, w tym doprowadzenie do zamknięcia serwisu internetowego umożliwiającego nielegalną wymianę plików oraz ograniczenie procederu wprowadzania na rynek podróbek oprogramowania. Bartosz Malinowski, przewodniczący Lokalnego Komitetu BSA w Polsce komentuje: „Policjanci z Wrocławia od lat wyróżniają się skutecznością w wykrywaniu przestępstw naruszenia praw autorskich. Trudno nie przyznać kolejnej nagrody, skoro i w tym roku policjanci KWP we Wrocławiu skutecznie przeciwdziałali przestępczości internetowej, jak i wprowadzaniu do obrotu tzw. podróbek oprogramowania. Oba te aspekty są niezwykle istotne z punktu widzenia użytkowników i producentów oprogramowania”.

Uroczystość wręczenia „Złotych Blach” poprowadził Marek Staszewski, pełnomocnik Związku Producentów Audio Video. Gościem honorowym uroczystości był aktor oraz piosenkarz Piotr Polk.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (139)