Zobacz, ile przepłacasz za internet. Nie daj się oskubać!

Zobacz, ile przepłacasz za internet. Nie daj się oskubać!

Zobacz, ile przepłacasz za internet. Nie daj się oskubać!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
17.01.2012 12:20, aktualizacja: 20.01.2012 18:28

Od lat słyszymy, że internet tanieje. Ile faktycznie trzeba zapłacić, aby cieszyć się dostępem do sieci w Polsce?

Od lat słyszymy, że internet tanieje. Codziennie jesteśmy bombardowani reklamami superszybkiego internetu za złotówkę, a nawet za darmo. Nie dajmy się jednak zwieść. Żadna firma nie będzie świadczyła nam usług za darmo. Darmowy i taniejący internet to tylko mit. Niska cena abonamentu za internet dotyczy przeważnie usługi w pakiecie tzw. "Triple play", czyli internet + telewizja + telefon, gdzie cena tej pierwszej jest odpowiednio wkalkulowana w cenę całego pakietu. Ponadto wysokość abonamentu od lat kształtuje się na podobnym poziomie, jednak w ramach tej opłaty otrzymujemy coraz szybsze łącza, co jest możliwe dzięki postępowi na rynku telekomunikacyjnym, który następuje bardzo szybko.

Ile jesteśmy w stanie płacić za internet?
Polacy są w stanie zaakceptować miesięczną opłatę abonamentowa za internet w wysokości 5. zł. Oczywiście zdecydowana większość chciałaby płacić mniej. Ponadto uważamy, że przyłączenie do sieci powinno być darmowe, jednak jesteśmy w stanie za to zapłacić dodatkowo nie więcej niż 100 zł.

Jaki rodzaj łącza posiadamy?
Pamiętacie modemy analogowe i wdzwaniany dostęp do internetu? Choć czasy ich świetności minęły, wbrew pozorom nie było to wcale tak dawno. Aktualnie korzystanie z tego rodzaju połączenia deklaruje zaledwie 1,1 proc. internautów. Zatem w jaki sposób dziś łączymy się ze światem? Prawie 8. proc. z nas posiada w domu stacjonarny dostęp do sieci. Jednak postęp w dziedzinie urządzeń przenośnych sprawia, że coraz większy udział w rynku ma dostęp mobilny, który posiada już prawie co czwarty z nas.

Jak szybkie są nasze łącza?
Co siódmy Polak posiadający dostęp do internetu nie potrafi stwierdzić jak szybkim łączem dysponuje. 8 proc. wciąż posiada internet wolniejszy niż 1 Mb/s. Ponad połowa z nas posiada szybszy - do 1. Mb/s - dostęp do sieci. Z łączy o przepustowości kilkunastu Mb/s korzysta niespełna 15 proc. Polaków. Internet szerokopasmowy, czyli charakteryzujący się przepływnością rzędu 30 Mb/s i większą jest wciąż poza zasięgiem większości Polaków - cieszy się nim zaledwie 8,9 proc. internautów.

Ile płacimy?
Wcześniej pisaliśmy ile Polacy są w stanie płacić za dostęp do internetu. A jak się to ma do rzeczywistości? Okazuje się, że preferencje Polaków są do niej bardzo zbliżone. Średnio, miesięcznie płacimy 5. zł za internet. Abonament w wysokości poniżej 20 zł to mrzonka - tak niewiele płaci zaledwie 1,5 proc. z nas. Zdecydowana większość, bo blisko 71,8 proc. Polaków płaci więcej - nawet do 60 zł. Na wyższy abonament decyduje się już tylko co piąty Polak.

W artykule wykorzystano dane raportu z badania konsumenckiego przeprowadzonego dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej - "Rynek telekomunikacyjny w Polsce w 201. roku Klienci indywidualni".

SW/GB/SW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (475)