Zniszczony przez ISIS łuk rzymski odbudowany dzięki drukowi 3D
W październiku ubiegłego roku ISIS wysadziło w powietrze liczący ponad 2000 lat łuk rzymski z Palmyry w Syrii. Teraz, dzięki najnowszej technologii druku 3D zabytek został odbudowany i będzie "podróżował" do różnych krajów świata.
21.04.2016 | aktual.: 21.04.2016 16:16
Wczoraj na placu Trafalgar w Londynie stanęła wierna, 5,5-metrowa replika łuku rzymskiego, który w ubiegłym roku został zniszczony w Palmyrze. Nie wspominalibyśmy o tym, gdyby nie fakt, że odtworzono ją w nietypowej dla architektury technologii druku 3D. 12-tonowa konstrukcja została wykonana z egipskiego marmuru przez Instytut Archeologii Cyfrowej. Projektując łuk, inżynierowie instytutu oparli się na zdjęciach oryginalnej budowli, by stworzyć z nich następnie trójwymiarowy model.
Dyrektor instytutu, Roger Michell, mówił o geście przyjaźni i solidarności z ludźmi w rejonach objętych konfliktem - ludzi, z którymi łączy Brytyjczyków wspólna historia reprezentowana przez artefakty i zabytki.
- Będziemy dążyć do ich ochrony i zachowania - powiedział.
Łuk będzie podróżował po całym świecie. Po Londynie ma trafić m.in. do Nowego Jorku. Wątpliwe jest jednak, by kiedykolwiek ponownie stanął na miejscu oryginału.
słk
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Nowa konsola to PlayStation Neo