Zmniejsz wydatki na mandaty z "Opel Eye"

Zmniejsz wydatki na mandaty z "Opel Eye"

Zmniejsz wydatki na mandaty z "Opel Eye"
Źródło zdjęć: © WP.PL
27.06.2008 20:18, aktualizacja: 28.06.2008 17:54

Przekraczanie dopuszczalnej prędkości to dosyć powszechne zjawisko na naszych drogach. System "Opel Eye" pomoże kierowcom w rozpoznawaniu znaków ograniczających prędkość...

Przekraczanie dopuszczalnej prędkości to dosyć powszechne zjawisko na naszych drogach. Takie zachowanie może dziwić zwłaszcza, że fotoradarów przybywa, a za niestosowanie się do ograniczeń, zgodnie z taryfikatorem grozi mandat karny nawet do 500 zł. Kierowcy często usprawiedliwiają się tym, że nie zauważyli znaku itp. Dzięki szykowanemu do premiery przez General Motors Europe modelowi _ Insignia _ takie tłumaczenie może być bezpodstawne.

Już teraz na rynku znajdziemy wiele samochodów wyposażonych w systemy ostrzegające o przekroczeniu określonej prędkości. _ Opel Insignia _ będąca następczynią popularnej _ Vectry _ jako pierwsze auto na świecie zostanie wyposażona w system _ "Opel Eye" _, który pomoże kierowcom w rozpoznawaniu znaków drogowych. Dzięki specjalnym czujnikom i kamerze pozwoli odczytać znaki dotyczące obowiązujących ograniczeń prędkości, aby w razie konieczności poinformować roztargnionego kierowcę, że jedzie zbyt szybko. Ma również zawierać funkcję ostrzegającą kierowcę w przypadku niezamierzonej zmiany pasa ruchu.

Urządzenie jest niewiele większe od telefonu komórkowego. Działa w czasie rzeczywistym i w jednej sekundzie potrafi uchwycić 30 klatek (zdjęć). W zależności od panujących na drodze warunków oświetleniowych, system rozpoznaje znak nawet z odległości 100 metrów. W pierwszej kolejności identyfikowane są cyfry znajdujące się w obrębie okręgu znaku. Następnie przetwarzane są one przez oprogramowanie _ GM _. O ograniczeniu prędkości poinformuje nas specjalna kontrolka. Kierowca przy pomocy przycisku umieszczonego na kierownicy może także przywołać potrzebne informacje na ekran komputera pokładowego.

Funkcja ostrzegająca o przekroczeniu linii wyznaczających pasy ruchu jest automatycznie uaktywniana po przekroczeniu 5. km/h. System korzysta ze specjalnie przygotowanych algorytmów potrafiących rozpoznać niezamierzone zmiany pasa ruchu. W odpowiednim momencie uruchamiają one ostrzegawczy sygnał dźwiękowy, który może uchronić przed wypadkiem kierującego, który np. zaśnie za kierownicą.

Obraz
© (System ostrzegania "Opel Eye" fot. designboom.com)

Z pewnością takie rozwiązania poprawią nasze bezpieczeństwo, ułatwią kierowcy prowadzenie auta, a także pozwolą uniknąć mandatów za przekroczenie prędkości. System będzie dostępny w przyszłym roku prawdopodobnie wyłącznie dla modelu _ Insignia _. Inne modele _ Opla _ również będą mogły korzystać z tej technologii, jednak w późniejszym czasie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)