WP

Zmiany klimatu szkodzą ziemniakom. W przyszłości zdrożeją frytki i czipsy?

Im jest cieplej, tym gorzej dla ziemniaków. Wraz ze wzrostem temperatury zmniejsza się liczba plonów. W przyszłości może to mieć wpływ na cenę warzyw i produktów, które dzięki ziemniakom powstają.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ceny ziemniaków rosną
Ceny ziemniaków rosną (Fotolia)
WP

O pracy chińskich i kanadyjskich naukowców pisze serwis Nauka w Polsce. W badaniach sprawdzono, jak wyższa temperatura wpływa na uprawy ziemniaków. Wnioski nie napawają optymizmem.

Przeanalizowano 55 gatunków uprawianych ziemniaków. Badania przeprowadzano w dwóch warunkach: w temperaturze 35 st. Celsjusza w ciągu dnia i 28 st.C w nocy oraz 22 st. C w dzień i 18 st. C w nocy (normalne warunki dla ziemniaków rosnących w Andach - czyli z regionu, z którego pochodzą).

Okazało się, że rozmiary największych bulw w wyższej temperaturze zmalały aż o 93 proc. w porównaniu do upraw, gdzie panuje temperatura zbliżona do obecnego klimatu. Nawet bulwy odporne na upały zmniejszyły się o 70 proc. Zaobserwowano przypadki, kiedy w wyższych temperaturach nie wykształciły się bulwy.

WP

W Kanadzie w 2018 roku już spadła produkcja ziemniaków - o prawie 3 proc. względem 2017 roku. Naukowcy uważają, że wraz ze wzrostem temperatury na Ziemi zmniejszać się będzie liczba plonów, a co za tym idzie - wzrosną ceny warzywa. Możemy spodziewać się droższych ziemniaków także w Europie.

Wyższe ceny w Polsce zresztą już stały się faktem. Jak się okazuje, w ciągu ostatniego roku chleb zdrożał o 10 proc., mąka pszenna o 12 proc., a ziemniaki aż o 40 proc. To wszystko spowodowane było suszą i upałami, które dziesiątkowały uprawy, a także droższym paliwem i podwyżkami cen prądu dla firm.

Polub WP Tech
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP