Zmiana czasu 2019: już w ten weekend. Jedna z ostatnich w historii

Zmiana czasu w 2019 roku przypada na weekend 30-31 marca: w nocy z soboty na niedzielę. Żegnamy czas zimowy, witamy czas letni. To jedna z ostatnich zmian czasu - Parlament Europejski zdecydował, że zostanie wycofana w 2021 roku.

Zmiana czasu 2019: już w ten weekend. Jedna z ostatnich w historii
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | public domain
Adam Bednarek

28.03.2019 | aktual.: 16.04.2019 15:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zmiana czasu 2019: już w ten weekend

Wiosną, gdy przechodzimy z czasu zimowego na letni, zmiana czasu następuje w ostatni weekend marca. W tym roku wypada w nocy z soboty na niedzielę (30-31 marca). Wówczas przesuniemy zegarki z godziny 2 na 3 - noc będzie niestety krótsza, ale za to dni będą coraz jaśniejsze.

Zmiana czasu 2019: żegnamy czas zimowy, witamy czas letni

Najbliższa zmiana czasu pozwoli nam przejść na czas letni. To ulubiony okres Polaków. Z badań CBOS na zlecenie MPiT wynika, że 80 proc. ankietowanych domagających się zniesienia zmiany czasu uważa, że powinniśmy zostać przy czasie letnim. Na stałe.

Zmiana czasu 2019 a zdrowie. Czas letni nie jest naszym naturalnym

Chociaż lubimy, kiedy dzień jest dłuższy, to czas letni wcale nie jest naszym czasem naturalnym. Jest nim czas zimowy - mówi w rozmowie z PAP)
{:external} dr n.med. Michał Skalski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zmiana czasu nam szkodzi

Zmiana czasu w żaden sposób nie wpływa na oszczędność energii, bo obecne wykorzystanie sztucznego światła znacznie wydłużyło działalność człowieka i przemysłu. Nie jest też lepiej ze zdrowiem, bo po zmianie czasu występuje większe ryzyko zawałów serca, pojawiają się zaburzenia snu, samopoczucia i nastroju.

Zmiana czasu tylko do 2021 roku. Kiedy ostatnia zmiana czasu?

We wtorek 26 marca nad projektem dyrektywy znoszącej zmianę czasu zagłosował Parlament Europejski. W głosowaniu udział wzięło 653 głosujących. Za wprowadzeniem dyrektywy było 410 europosłów, przeciw 192, a od głosu wstrzymała się 51 parlamentarzystów.

Teraz to przywódcy państw członkowskich będą musieli wybrać, który czas wolą. Do ostatniej zmiany czasu dojdzie w ostatnią niedzielę marca 2021 roku (jeśli kraj wprowadzi czas letni) lub w ostatnią niedzielę października 2021 roku (jeśli kraj wprowadzi czas zimowy).

Komentarze (0)