Zielony jak Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur powstała pierwsza farma solarna

Zielony jak Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur powstała pierwsza farma solarna19.06.2017 17:49
Zielony jak Olsztyn. W stolicy Warmii i Mazur powstała pierwsza farma solarna
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA | MrRenewables

Warmia i Mazury mogą się pochwalić ukłonem w stronę zielonej energii. W Olsztynie bowiem otwarto bowiem farmę fotowoltaiczną o powierzchni 0,28 ha. Będzie produkować 100 MWh energii elektrycznej w skali roku i zostanie wykorzystana przez miejskie wodociągi.

To właśnie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jest pomysłodawcą stworzenia takiej farmy, co na swoim blogu podkreślił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. Koszt tego przedsięwzięcia szacowany jest na około 1 mln zł. Aż 71 proc. tej kwoty zostało przekazane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego "Warmia i Mazury” na lata 2014-2020.

Instalacja zaczęła powstawać jeszcze w lutym bieżącego roku przy ulicy Oficerskiej. Jej głównym celem będzie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przez miasto.

289189664060155962
© Zrzut ekranu/Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz | Marcin Kierul

– Nie ukrywam, że bardzo się cieszę z tego dobrego i odważnego pomysłu, jakim jest farma fotowoltaiczna, gdyż znakomicie wpisuje się ona w wizję miasta ekologicznego, przyjaznego środowisku naturalnemu, jakim jest Olsztyn. Myślę, że instalacja fotowoltaiczna wskazuje też na innowacyjność jako ważny kierunek dalszego rozwoju spółki, a jednocześnie jest znakomitym prezentem na obchodzony niedawno jubileusz firmy – napisał na swoim blogu prezydent Olsztyna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)