Zdradzasz? Twoje SMS‑y można odczytać nawet dwa lata po ich skasowaniu
W szukaniu dowodów na niewierność partnera bądź partnerki niezwykle pomocna okazuje się informatyka śledcza. Skanując pamięci telefonu z systemem Android, fachowcy są w stanie odczytać skasowane SMS-y nawet sprzed dwóch lat. W ten sposób klienci, którzy wysyłają telefony do analizy, mogą zdobyć jasne dowody zdrady lub przekonać się, że ich podejrzenia były niesłuszne.
Specjalistyczne skanowanie telefonu bliskiej osoby to swoisty test na wierność. Ta wiedza wielu osobom jest jednak niezwykle przydatna, bo uzyskane w ten sposób dane mogą być wykorzystane w sprawach rozwodowych.
- _ Każdy chce wiedzieć, co się działo w telefonie drugiej połówki. W momencie, kiedy są jakieś podejrzenia i klient ma wrażenie, że w jego związku dzieje się coś dziwnego, to dostarcza nam telefon swojego partnera lub partnerki. Najczęściej prosi o ustalenie wszystkich, nawet i tych skasowanych SMS-ów, żeby wiedzieć, czy dzieje się coś niepokojącego, czy była jakaś komunikacja, czy była jakaś zdrada, na tym właśnie polega to wykrywanie _ - mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Piotr Rzuchowski, analityk śledczy MiP Data Recovery.
Chodzi przede wszystkim o zdobycie cyfrowych dowodów nadużycia ze strony partnera. Analitycy dostarczają klientowi raport w wersji papierowej z załącznikami i odzyskanymi danymi.
- _ Analizujemy dany obszar pamięci bit po bicie, wyciągamy wszystkie informacje, dekodujemy i potem generujemy raport dla klienta, co od razu daje odpowiedź, czy była zdrada, czy to tylko podejrzenie _ - wyjaśnia Piotr Rzuchowski.
Rzuchowski podkreśla, że coraz więcej osób wie o możliwości odzyskiwania danych i w miarę potrzeby z niej korzysta.
- _ Przychodzi coraz więcej telefonów do analizy, jest coraz więcej klientów, którzy chcą wiedzieć, co się dzieje z danym telefonem. SMS-y mogą być odzyskane nawet pod dwóch latach, może być też tak, że nawet po dwóch dniach od skasowania tych SMS-ów ich nie będzie. To zależy od wielu czynników: systemu telefonu czy oprogramowania zainstalowanego akurat na danym telefonie _ - tłumaczy Piotr Żuchowski.
Informatyka śledcza umożliwia odzyskanie utraconych danych z różnych nośników, m.in. z twardych dysków komputerów i laptopów, dyktafonów czy uszkodzonych kart pamięci.