Zdjęcia z Księżyca nie przekonały Rosjan. Chcą sprawdzić, czy NASA naprawdę tam była

Zdjęcia z Księżyca nie przekonały Rosjan. Chcą sprawdzić, czy NASA naprawdę tam była
Źródło zdjęć: © NASA

06.10.2015 12:16, aktual.: 05.07.2016 09:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Udostępnione przez NASA archiwum zdjęć misji Apollo najwyraźniej nie przekonało wszystkich sceptyków, że Amerykanie faktycznie lądowali na Księżycu. Grupa Rosjan rozpoczęła w serwisie boomstarter.ru zbiórkę społecznościową, która doprowadzić ma do wysłania na Srebrny Glob satelity, który raz na zawsze odpowie na pytania wątpiących.

Udostępniane przez NASA zdjęcia z misji Apollo najwyraźniej nie przekonują tych, co nie wierzą, że Amerykanie faktycznie lądowali na Księżycu. Grupa Rosjan rozpoczęła w serwisie boomstarter.ru zbiórkę społecznościową, która doprowadzić ma do wysłania na Srebrny Glob satelity, by raz na zawsze rozwiać pytania wątpiących.

Projekt rozpoczął dziennikarz i bloger Witalij Jegorow. Na co dzień pracuje on jako PR-owiec w firmie Dauria Aerospace, zajmującej się tworzeniem rozwiązań i systemów do wykorzystania w misjach kosmicznych. Trudno więc uniknąć wrażenia, że cała inicjatywa ma na celu przede wszystkim wypromowanie zarówno firmy, jak i samego inicjatora. Nie brakuje jednak takich, którzy z dużą otwartością przyjmują teorie o rzekomym sfabrykowaniu przez USA wszystkich dowodów lądowania na Księżycu.

W zaledwie jeden dzień zbiórki Jegorowowi, któremu towarzyszy uwiarygodniająca inicjatywę grupa naukowców i specjalistów w dziedzinie badań kosmosu, udało się zebrać ok. 1,1 miliona rubla, czyli równowartość ok. 55 tysięcy złotych. To oczywiście zaledwie kropla w morzu ewentualnych potrzeb, a zbudowanie i umieszczenie na orbicie Księżyca satelity, który miałby wykonać zdjęcia jego powierzchni w wysokiej rozdzielczości, pochłonie znacznie więcej środków. No i, przede wszystkim, wymagałoby wsparcia którejś z rządowych agencji, która zdecydowałaby się na zorganizowanie takiej misji.

We wszystkim tym zastanawia najbardziej to, jak wielu zwolenników znajduje ciągle teoria o tym, że Amerykanie nigdy na Księżycu nie wylądowali. Nawet bowiem jeżeli Rosjanom uda się zebrać odpowiednią sumę pieniędzy, nawet jeżeli uda im się obejść cały organizacyjny koszmar związany z wystartowaniem takiej misji, to czemu właściwie, tak naprawdę, będzie ona służyć? Przecież nie nauce.

Jeżeli faktycznie NASA, zamiast prowadzeniem misji kosmicznych, zajmuje się fabrykowaniem pochodzących z nich materiałów, to jej specjaliści od efektów specjalnych mieli w ostatnim czasie naprawdę sporo roboty. Do sieci trafiło w ostatnim czasie ponad 10 tysięcy nowych, doskonałej jakości zdjęć, dokumentujących misje od Apollo 7 do Apollo 17. Niektóre wyglądają, jakby pochodziły z wysokobudżetowego amerykańskiego filmu science-fiction.

A pisząc zupełnie serio – zbiór zdjęć, które wywołały prawdziwą furorę w internecie, zawdzięczamy właścicielowi strony Project Apollo Archive. Wszystkie zdjęcia, jakie NASA kiedykolwiek opublikowała, dostępne są za darmo w domenie publicznej. Jedynym problemem może być ich zebranie i skatalogowanie. I właśnie tego zadania podjął się Kipp Teague, dzięki pracy którego teraz możemy podziwiać te niezwykłe materiały. To również jego zaangażowanie sprawiło, że są one dostępne w tak dobrej jakości.

- Około roku 2004 Centrum Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona rozpoczęło ponowne skanowanie oryginalnych klisz z aparatów Hasselblad, używanych w misjach Apollo. Eric Jones i ja dostaliśmy nowe skany w wysokiej rozdzielczości na DVD. (…) Zajęło to naprawdę sporo czasu – powiedział o swojej pracy Teague.

Wszystkie fotografie znajdziecie pod tym adresem w sersiwie Flickr, a poniżej prezentujemy kilka wybranych. Oczywiście zwolenników teorii spiskowych nic nie przekona i nadal będą zbierali ruble na udowodnienie czegoś doskonale udokumentowanego, ale reszta z nas może zachwycać się tymi dostępnymi w końcu publicznie zdjęciami.

Obraz
© (fot. NASA)
Obraz
© (fot. NASA)
Obraz
© (fot. NASA)
Obraz
© (fot. NASA)
Obraz
© (fot. NASA)
Obraz
© (fot. NASA)
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (265)
Zobacz także