Zdjęcia z Księżyca nie przekonały Rosjan. Chcą sprawdzić, czy NASA naprawdę tam była

Zdjęcia z Księżyca nie przekonały Rosjan. Chcą sprawdzić, czy NASA naprawdę tam była

Zdjęcia z Księżyca nie przekonały Rosjan. Chcą sprawdzić, czy NASA naprawdę tam była
Źródło zdjęć: © NASA
06.10.2015 12:16, aktualizacja: 05.07.2016 09:32

Udostępnione przez NASA archiwum zdjęć misji Apollo najwyraźniej nie przekonało wszystkich sceptyków, że Amerykanie faktycznie lądowali na Księżycu. Grupa Rosjan rozpoczęła w serwisie boomstarter.ru zbiórkę społecznościową, która doprowadzić ma do wysłania na Srebrny Glob satelity, który raz na zawsze odpowie na pytania wątpiących.

Udostępniane przez NASA zdjęcia z misji Apollo najwyraźniej nie przekonują tych, co nie wierzą, że Amerykanie faktycznie lądowali na Księżycu. Grupa Rosjan rozpoczęła w serwisie boomstarter.ru zbiórkę społecznościową, która doprowadzić ma do wysłania na Srebrny Glob satelity, by raz na zawsze rozwiać pytania wątpiących.

Projekt rozpoczął dziennikarz i bloger Witalij Jegorow. Na co dzień pracuje on jako PR-owiec w firmie Dauria Aerospace, zajmującej się tworzeniem rozwiązań i systemów do wykorzystania w misjach kosmicznych. Trudno więc uniknąć wrażenia, że cała inicjatywa ma na celu przede wszystkim wypromowanie zarówno firmy, jak i samego inicjatora. Nie brakuje jednak takich, którzy z dużą otwartością przyjmują teorie o rzekomym sfabrykowaniu przez USA wszystkich dowodów lądowania na Księżycu.

W zaledwie jeden dzień zbiórki Jegorowowi, któremu towarzyszy uwiarygodniająca inicjatywę grupa naukowców i specjalistów w dziedzinie badań kosmosu, udało się zebrać ok. 1,1 miliona rubla, czyli równowartość ok. 55 tysięcy złotych. To oczywiście zaledwie kropla w morzu ewentualnych potrzeb, a zbudowanie i umieszczenie na orbicie Księżyca satelity, który miałby wykonać zdjęcia jego powierzchni w wysokiej rozdzielczości, pochłonie znacznie więcej środków. No i, przede wszystkim, wymagałoby wsparcia którejś z rządowych agencji, która zdecydowałaby się na zorganizowanie takiej misji.

We wszystkim tym zastanawia najbardziej to, jak wielu zwolenników znajduje ciągle teoria o tym, że Amerykanie nigdy na Księżycu nie wylądowali. Nawet bowiem jeżeli Rosjanom uda się zebrać odpowiednią sumę pieniędzy, nawet jeżeli uda im się obejść cały organizacyjny koszmar związany z wystartowaniem takiej misji, to czemu właściwie, tak naprawdę, będzie ona służyć? Przecież nie nauce.

Jeżeli faktycznie NASA, zamiast prowadzeniem misji kosmicznych, zajmuje się fabrykowaniem pochodzących z nich materiałów, to jej specjaliści od efektów specjalnych mieli w ostatnim czasie naprawdę sporo roboty. Do sieci trafiło w ostatnim czasie ponad 10 tysięcy nowych, doskonałej jakości zdjęć, dokumentujących misje od Apollo 7 do Apollo 17. Niektóre wyglądają, jakby pochodziły z wysokobudżetowego amerykańskiego filmu science-fiction.

A pisząc zupełnie serio – zbiór zdjęć, które wywołały prawdziwą furorę w internecie, zawdzięczamy właścicielowi strony Project Apollo Archive. Wszystkie zdjęcia, jakie NASA kiedykolwiek opublikowała, dostępne są za darmo w domenie publicznej. Jedynym problemem może być ich zebranie i skatalogowanie. I właśnie tego zadania podjął się Kipp Teague, dzięki pracy którego teraz możemy podziwiać te niezwykłe materiały. To również jego zaangażowanie sprawiło, że są one dostępne w tak dobrej jakości.

- Około roku 2004 Centrum Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona rozpoczęło ponowne skanowanie oryginalnych klisz z aparatów Hasselblad, używanych w misjach Apollo. Eric Jones i ja dostaliśmy nowe skany w wysokiej rozdzielczości na DVD. (…) Zajęło to naprawdę sporo czasu – powiedział o swojej pracy Teague.

Wszystkie fotografie znajdziecie pod tym adresem w sersiwie Flickr, a poniżej prezentujemy kilka wybranych. Oczywiście zwolenników teorii spiskowych nic nie przekona i nadal będą zbierali ruble na udowodnienie czegoś doskonale udokumentowanego, ale reszta z nas może zachwycać się tymi dostępnymi w końcu publicznie zdjęciami.

Obraz
© (fot. NASA)
Obraz
© (fot. NASA)
Obraz
© (fot. NASA)
Obraz
© (fot. NASA)
Obraz
© (fot. NASA)
Obraz
© (fot. NASA)
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (265)