Zbliża się noc spadających gwiazd. Gdzie i jak oglądać Perseidy?

Zbliża się noc spadających gwiazd. Gdzie i jak oglądać Perseidy?
Źródło zdjęć: © Fotolia
Bolesław Breczko

08.08.2017 11:15, aktual.: 08.08.2017 11:31

Już w połowie sierpnia wystąpi piękne i powtarzające się co roku zjawisko - Perseidy, potocznie nazywane spadającymi gwiazdami. Warto przygotować się do tego wydarzenia. Astronomowie uważają, że w tym roku może być wyjątkowo spektakularne.

Zacznijmy od tego, czym spadające gwiazdy tak naprawdę są.

Co to są Perseidy

- Perseidy powszechnie nazywane są spadającymi gwiazdami, choć z gwiazdami mają niewiele wspólnego - tłumaczy Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, twórca portalu "Z głową w gwiazdach". - Tak naprawdę to meteory, drobinki materii wyrzucone w przestrzeń kosmiczną przez kometę Swift-Tuttle. Każdego roku Ziemia przecina tor tej komety, a meteory, wpadając w atmosferę, spalają się i w rezultacie widzimy szybki błysk.

Kiedy oglądać Perseidy?

Perseidy powinny być widoczne już od połowy lipca do końca sierpnia, ale jak każde zjawisko, także to ma swoje apogeum. Przypada ono na noc z 12 na 13 sierpnia.

- Średnio każdego roku widzimy około 100 zjawisk na godzinę - mówi Wójcicki.

Obraz
© PAP

Gdzie oglądać Perseidy?

Można oglądać je w mieście, choć oczywiście będzie tam widoczność słabsza niż poza nim. Najlepszymi miejscami do obserwacji są więc tereny oddalone od dużych aglomeracji. Aby najlepiej zobaczyć zjawisko, należy unikać lamp, neonów i innych źródeł światła. Do obserwacji nie są potrzebne żadne narzędzia - teleskop i lornetkę spokojnie można zostawić w domu. Karol Wójcicki stwierdził, że po prostu należy się wygodnie usadowić i patrzeć na wschód.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)