Zasilany z ziemi dron może latać "wiecznie"

Zasilany z ziemi dron może latać "wiecznie"

Zasilany z ziemi dron może latać "wiecznie"
Źródło zdjęć: © Fotolia / Alexander Kolomietz
17.08.2016 08:17, aktualizacja: 17.08.2016 15:21

Dron zbudowany przez inżynierów z Uniwersytetu w Southampton mógłby potencjalnie latać "wiecznie" - podaje agencja Reutera. Zamiast baterii, dron zasilany jest za pomocą kabla łączącego go z naziemną stacją.

Dron jest wynikiem współpracy Uniwersytetu w Southampton z firmą ochroniarską Cardinal Security, która zwróciła się do uczelni z propozycją stworzenia taniej metody obserwacji do zastosowania zarówno w militarnych, jak i cywilnych operacjach.

- Jest to praktycznie rzecz biorąc maszt. Można sobie wyobrazić przeprowadzane za jego pomocą operacje obserwacyjne, ratunkowe na morzu i lądzie czy też obserwację dużych obiektów, takich jak elektrownie atomowe - mówi dr Stephen Prior z Uniwersytetu w Southampton.

Dron zasilany jest przez kabel łączący go ze stacją naziemną. Za pomocą kabla ze stacji przekazywana jest do drona energia elektryczna. Energii a akumulatorze wystarczyć ma na 2. godziny lotu – można ją jednak uzupełniać, aby, jak twierdzą twórcy drona, potencjalnie utrzymać go w powietrzu "wiecznie".

- Można podłączyć przyczepę do swojego samochodu, pojechać, dokąd się tylko chce, w ciągu kilku minut wysłać drona w powietrze i pojechać z nim do innego miejsca –. tłumaczy dr Prior. - Można go również sprowadzić na ziemię i w ten sposób przenieść do innej lokacji. Jest to więc dość elastyczny system, łatwy do przystosowania do wymagań określonej misji - dodaje. Opracowany w Southampton dron jest jedną z propozycji odpowiedzi na zapotrzebowanie firm zajmujących się bezpieczeństwem, które chcą jak najbardziej przedłużyć czas obserwacji obiektów z powietrza. Wśród dostępnych opcji znajdują się m.in. maszty obserwacyjne, balony helowe i drony zasilane bateriami - każda z tych opcji ma jednak własne ograniczenia wynikające z ich rozmiaru, wagi czy maksymalnej osiągalnej wysokości.

Uniwersytet wraz z Cardinal Security planują aktualnie komercjalizację swojego wynalazku; przewidują rozpoczęcie produkcji drona jeszcze w 201. r.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)