Zanieczyszczenia chemiczne są wszędzie. Nawet w jajach mew

Zanieczyszczenia chemiczne są wszędzie. Nawet w jajach mew

Chemiczne zanieczyszczenia wpływają już na życie mew
Chemiczne zanieczyszczenia wpływają już na życie mew
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jun Xu
21.06.2021 14:00

W ubiegłych latach dowiedzieliśmy się, ile szkodliwych substancji (zwłaszcza mikroplastiku) można znaleźć w organizmach ryb. Jak się okazuje, w przypadku ptaków, sprawy wcale nie mają się lepiej.

Akurat w tym przypadku nie chodzi o sam plastik, lecz o ftalany, czyli substancje używane przy produkcji lakierów, laminatów oraz niektórych farb w celu ich uelastycznienia. Według świeżego raportu opublikowanego w brytyjskim Marine Pollution Bulletin, ślady tych związków chemicznych można odnaleźć w jajach składanych przez popularne w Europie mewy srebrzyste (Larus argentatus).

Biolodzy morscy z Bristolu pod kierownictwem Simona F. Allena udali się do Kornwalii na południu Anglii, gdzie zebrali jaja pochodzące od trzynastu ptaków. Ftalany zidentyfikowano we wszystkich próbkach. Oczywiście substancja musi być obecna również w organizmach matek, które przekazują ją potomstwu. Z kolei dorosłe mewy najprawdopodobniej spożywają ją wraz z pożywieniem.

Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób ftalany mogą długofalowo wpływać na organizmy zwierząt. Istnieje niestety spora szansa, że zaburzą one układy hormonalne ptaków, co w łatwy sposób przełoży się na powstanie wad rozwojowych. Oczywiście ftalany to nie jedyne nienaturalne związki obecne w tłuszczach i krwiobiegu niemal wszystkich stworzeń, co utrudnia zidentyfikowanie konkretnych przyczyn ewentualnych schorzeń.

Jeden z autorów badania – Jonathan Blount – wyraża nadzieję, że ostrzeżenia w końcu trafią do ludzi: "Myślę, że te dane powinny skłonić nas do myślenia o złożonych zależnościach, przez które ludzkie zachowania wpływają na dziką przyrodę. Zanieczyszczenie plastikiem to rosnący problem na całym świecie, ale uwaga często skupia się na jego widocznych skutkach, takich jak zaplątanie się zwierząt w plastikowe siatki. (…) Sądzę, że widzimy tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o niewidzialny wpływ ftalanów i innych elementów z tworzyw sztucznych".

Więcej informacji znajdziecie w oryginalnej publikacji: S. Allen, F. Ellis, J. Blount, Phthalate diversity in eggs and associations with oxidative stress in the European herring gull (Larus argentatus), "Marine Pollution Bulletin", https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0025326X21005981

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)